fbpx
Таг: гранични премини

таг: гранични премини

Тргнати се барикадите на северот на Косово, Борел ги повика Курти и Вучиќ во Брисел

Сите камиони ги напуштија барикадите кои вчера беа поставени на патот кон Брњак на северот на Косово и коловозот сега е прооден, објави Коссев.Инфо. Како што пренесе косовскиот портал од лице место, само еден камион сѐ уште стои  паркиран поради дефект. Вчера по состанокот со претставници на меѓународната заедница и американскиот амбасадор Џефри Ховениер, косовската Влада за еден месец ја...

Владата ги укина задолжителните ковид сертификати при влез во земјава

Владата на вчерашната седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во нашата земја на граничниот премин задолжително да приложат ковид сертификат, информираат од владината прес-служба. Влез во земјава досега беше дозволен на оние граѓани кои имаат...

Двајца цариници ќе бидат суспендирани од работа, а нивниот раководител санкциониран

Двајцата цариници кои биле на смена кога кобниот автобус на „Беса транс“ излегол од државата ќе бидат суспендирани од работа бидејќи излезот на возилото не го евидентирале електроснки. Нивниот раководител ќе биде санкциониран. Ова сноншти го најавија преку соопштение од кабинетот на директорот на Царината. „Првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници електронски...

Порталб: Настаните во Косово показател за кревката стабилност во регионот

Ситуацијата на северот во Косово и понатаму е тензична и патиштата кои водат кон двата гранични премини во Јариње и Брњак, единаесетти ден по ред се блокирани. Познавачите на геополитиката во земјата, овие настани оценуваат дека се резултат на нерешавањето на сите прашања во Балканот, што би обезбедиле стабилност, пишува Порталб.мк. Експертот за меѓународни односи, Селим Ибраими изјави за Порталб.мк...

Се одржа првата заедничка владина седница меѓу Северна Македонија и Косово

Премиерот Зоран Заев денеска го пречека неговиот косовски колега Албин Курти во официјалната работна посета на Скопје, додека двете влади ја одржаа првата заедничка седница. Во функција на поблиска соработка, денеска беше потпишан договор за воведување на заедничка царинска контрола на железничкиот премин Блаце-Хани Елезит, со која значително ќе се намали времето на чекање на граничните премини во железничкиот...

Од денеска заострени мерки за влез и излез на граничните премини во земјава

Од денеска за влез и излез од земјава на граничните премини сите домашни и странски државјани ќе мора да приложат сертификат за вакцинација против ковид-19 за примени две дози на вакцина, сертификат за прележан ковид-19 во последните 45 дена или медицинска потврда со негативен ПЦР тест направен 72 часа пред излезот од земјава или негативен брз тест за антигени...

Грција ги отвори сите копнени гранични премини кон земјава

Во соседна Грција освен преку граничниот премин „Богородица - Евзони“, кој беше единствениот што досега функционираше и за македонски државјани и за странци, од вчера може да се влезе и преку граничните премини „Меџитлија - Ники“ и „Дојран - Дојрани“. Сите три гранични премини работат 24 часа. За влез во Грција е неопходен сертификат за вакцинација (со поминати најмалку 14...

Филипче: Внимателни сме со „АстраЗенека“, границата со Грција се отвора на 14 мај

Ние одлучивме да бидеме внимателни и да одиме полека, но сигурно кога станува збор за вакцината на „АстраЗенека“ и затоа ќе чекаме дефинитивна потврда дека вакцината е безбедна, рече предмалку во изјава министерот за здравство Венко Филипче. Тој кажа дека ќе има состанок со претставници на Агенцијата за лекови Малмед, а ќе разменат информации и директно со германското министерство...

Властите го сметаат за непотребен царинскиот терминал на преминот Блато меѓу Македонија и Албанија

Недостаток на царински терминал на граничниот премин Блато меѓу Албанија и Северна Македонија, ги принудува граѓаните на Дебар да минуваат речиси 100 километри за царинење на стоката. Додека бизнисмените со години инсистираат на тоа дека царинскиот терминал е од витално значење за слободна трговија, за нивниот развој и за економскиот развој на целиот регион, Царинската управа проценува дека царинскиот...

За железницата 2020 е промашена година, наредниве 12 месеци да нема одложување на проектите

За развојот на железничката инфраструктура и транспорт во земјава, минатата година претставуваше период што го одбележаа мноштво негативни и многу малку позитивни настани. Со право може да се констатира дека 2020 беше промашена година за железницата, ако се земе во предвид фактот дека беше сопрена изградбата на пругата Куманово-Бељаковце како прва фаза од Коридорот 8 кон Бугарија и беше...

Во Србија од денеска влегување само со негативен ПЦР тест

Во Србија денеска стапија на сила нови заштитни мерки против корона вирусот, со кој странски државјани ќе можат да влезат во Србија само со негативен ПЦР тест, не постар од 48 часа, јавуваат српските медиуми. Државјаните на Србија, пак, ќе може да влезат во земјата и без таков тест, но ќе мора да одат во задолжителна 10-дневна изолација, која...

Колку е можен слободен проток на патници и стоки во Западен Балкан без заеднички гранични премини?

Меѓу Скопје и Приштина се патувало за околу еден и пол час не само денес по новиот автопат „Арбен Џафери“, туку и во 80-тите години на минатиот век со воз. Тогашниот експресен воз „Акрополис“ во 1987 година ја минувал оваа дестинација меѓу Косово Поле и Скопје за 1 час и 29 минути, а со сите други возови меѓу главните...

Автопатот, пругата, гасоводот и заедничкиот граничен премин ветени во Приштина меѓу Бочварски и Абраши

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска престојуваше во официјална посета на Приштина, каде што се сретна со неговиот косовски колега Арбан Арбаши. На средбата се дискутирало за неколку инфраструктурни проекти, кои би овозможиле посилен регионален развој, информираат од Министерството за транспорт и врски. Во однос на ветената изградба на заедничкиот железнички граничен премин меѓу Македонија и Косово во...

Туристите од странство се најнезадоволни од македонските патишта и хигиената на јавните места

Странските посетители на земјава се најнезадоволни од патната мрежа и од лошата хигиена на јавните места. Така одговориле најголемиот процент од гостите од странство анкетирани на граничните премини во минатата година, додека највисоки оценки дале за односот на луѓето и за археолошките и историските ресурси на Северна Македонија. Ова го покажуваат резултатите од Анкетата на странските посетители на граничните премини...

До крајот на јули ќе се комплетира проектот за заеднички железнички граничен премин меѓу Македонија и Србија

Проектната документација за изградба на заедничкиот железнички граничен премин меѓу Македонија и Србија кај Табановце ќе се комплетира до крајот на јули. До овој датум, консултантите се очекува да ја достават документацијата за идниот пристапен пат кој треба да го поврзе железничкиот со патниот премин кај Табановце, информираат за „Мета.мк“ од Министерството за транспорт и врски. Веќе е изработен...

Од петок ќе може да се влезе во земјава без ПЦР тест, од 1 јули аеродромите отворени за сообраќај

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на „Фејсбук“ објави дека владата на денешната седница одлучила од петок, 26 јуни, да ги отвори сите гранични премини за движење на патниците и возилата без приложување на ПЦР тестови за оние лица што влегуваат во нашата земја, како и без упатување во домашна изолација или спроведување на задолжителен државен карантин. Укината е и забраната...

Превозот на стоки со воз во март намален за околу 20 отсто, нема доцнења на испораката

Железници на РСМ - Транспорт во март 2020 година регистрирале намалување на обемот на превезена стока за околу 20 отсто во товарниот железнички сообраќај, споредено со март 2019 година. Станува збор за првични показатели, а конечните податоци сѐ уште се обработуваат. Сепак, епидемијата на корона вирусот во нашата земја нема директно влијание врз функционирањето на товарниот железнички сообраќај. Кинеската...

Се чека одговор од ЕБОР за изградбата на заедничкиот железнички граничен премин со Србија

Епидемијата со корона вирусот во нашата земја нема да влијае врз одложување или откажување на проектот за изградба на заеднички железнички граничен премин меѓу Македонија и Србија кај Табановце. Преку Инвестициската рамка за Западен Балкан (ВБИФ) на ЕУ веќе се обезбедени неповратни средства од 2,7 милиони евра, а преостанатите 2,5 милиони евра е предвидено да се обезбедат преку заем...

Спасовски со партиските лидери на координација за корона вирусот, „Ало докторе“ станува жешка линија

Премиерот Оливер Спасовски денеска ќе ги собере на средба претседателите на партиите на координација во врска со ситуацијата со корона вирусот КОВИД-19., соопшти Владата. Се очекува една од главните точки да биде можното одложување на изборите поради страв од ширење на вирусот при гласањето. Инаку, Владата вчера усвоила повеќе препораки од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство и соопшти...

Стопанствениците бараат да се забрза изградбата на автопатот Скопје – Блаце

Доколку не може да се забрзаат подготовките и процесот на изградба на автопатот Скопје - Блаце, тогаш барем да се испочитува ветениот рок од 2023 година за пуштање во употреба на делницата долга 12,5 километри. Ваков е ставот на Стопанската комора на Северо-Западна Македонија во однос на актуелните рокови за изградба на овој автопат до крајот на 2024 година. -...

Иран ја распушта моралната полиција поради протестите, соопшти главниот обвинител во земјата

Иранската морална полиција, која е задолжена да го спроведува исламскиот кодекс на облекување во земјата, е распуштена, соопшти иранскиот главен јавен обвинител Мохамед Џафар Монтазери, а пренесоа повеќе новински...