fbpx

Нов видеонадзор на граничните премини – дигитални камери и автоматско препознавање на регистарски таблици

Новиот систем во секое време информира за фреквенцијата на граничните премини, кое возило со која регистарска табличка, боја и марка на возило влегло во земјава и како се движело низ граничните премини во одреден период

-

Сите гранични премини во земјава добиваат нов видеонадзор – се инсталираат 350 различни типови на дигитални камери, систем за автоматско препознавање на регистарски таблици и централен систем за складирање на податоци.

Набавката и инсталацијата на новиот видеонадзор чини околу 1 милион евра, информираше денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски од граничниот премин Дојран каде со директорот на Царинската управа Стефан Богоев извршија увид во новиот систем.

„Водејќи се од потребата да го забрзаме и да го зголемиме протокот на сообраќај на граничните премини, Министерството за транспорт и врски го набави овој информатички систем како дел од Проектот за унапредување на трговијата и транспортот на Западен Балкан. Веќе со Царинската управа работиме и на креирање на платформата за Национален едношалтерски систем, софтвер кој треба да поврзе 16 институции за давање на електронски услуги на економските операторите“, изјави министерот Бочварски, додавајќи дека проценетата вредност на овој проект е 4,5 милиони евра.

Богоев рече дека новиот систем за видеонадзор во секое време информира за фреквенцијата на граничните премини, кое возило со која регистарска табличка, боја и марка на возило влегло во земјава и како се движело низ граничните премини во одреден период, а исто така алармира и доколку некое лице се движи во недозволени области околу премините.

„Сите информации се внесуваат во податочен склад, при што, доколку понатаму е потребно да се извади статистика за движењето на одредено возило, за кое, на пример, има потерница, истите информации ни се достапни веднаш“, изјави директорот на Царинската управа, Стефан Богоев.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....