fbpx
Таг: Стефан Богоев

таг: Стефан Богоев

Богоев бара полициска контрола за справување со палењето на депонијата кај СЦ „Борис Трајковски“

Со механизација и вонредни дежурства на комунални редари, Општина Карпош ќе ја расчистува депонијата кај Спортскиот центар „Борис Трајковски”, која изминатава недела гореше во два наврати. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев информираше дека утринава се обратил и до СВР Скопје, од каде побарал зголемени полициски патроли на овој предел и за дежурства во текот на викендот и претстојните денови. „Затоа...

Адеми: Користете неформална едукација додека трае кризниот период

Министерот за образование и наука Арбер Адеми, денеска на прес-конференција заедно со градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев ја посочи оваа локална самоуправа и училиштата под нејзина надлежност за пример кој треба да се следи од аспект на тоа како може да продолжи едукацијата на учениците додека училиштата се затворени. „Образовните установи да изнајдат начини со кои ќе ја продолжат...

Во изолација децата на родители што биле на симпозиум со „корона директорката“

Тројца ученици од основното училиште „Владо Тасевски“ во Козле, а чии родители биле на симпозиумот со директорката на Клиниката за кожни болести заразена со корона вирус, од денеска се во изолација. Информацијата за „Мета.мк“ ја потврди градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев. Уште два ученика од ОУ „Братство и единство“ се во изолација. - Однесувањето на директорката е безобразно и неодговорно....

Филипче: Новиот Клинички центар ќе се гради во Бардовци, потребни се околу седум години

Новиот Клинички центар ќе се гради во Бардовци во близина на Психијатриската болница, информираше денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Парцелата на која што ќе се гради новиот објект изнесува 84 хектари и е трипати поголема од местото каде што сега се наоѓа Клиничкиот центар. Првичните анализи покажуваат дека инвестицијата ќе чини 420 милиони евра. - Очекуваме дека за две години,...

Општина Карпош ќе ги запре градежните активности и ќе субвенционира маски

Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев најави дека ќе се запрат сите градежните активности кои произлегуваат од работењето на општината и се однесуваат на тековно одржување на улиците, тротоарите и слични градежни зафати кои ги реализира oпштината, поради загадениот воздух. - Во контекст на ова, бараме сите приватни инвеститори и изведувачи да го следат примерот на Општина Карпош и да запрат...

Две градинки во Карпош ќе добијат три јонизатори на воздухот

Советниците од Општина Карпош на денешната седница на Советот, го поддржаа предлогот на градоначалникот Стефан Богоев, локалната самоуправа да им отстапи три јонизатори на воздухот на две градинки. Клонот на градинката „Орце Николов“ во Карпош 2 ќе добие еден, а клонот на градинката „Мајски цвет“ во Тафталиџе 2 ќе добие два јонизатори за воздух. Советниците на седницата го поддржаа и предлогот...

Богоев и Макрадули договориле дополнителни мерки против загадувањето во Карпош

Градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев, денеска имал средба со заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, и со директорот на Државниот инспекторат за животна средина, Мирослав Богдановски, на која било разговарано за дополнителни мерки за намалување на загадувањето на воздухот во оваа општина. Како што се наведува во соопштението на Општина Карпош, на средбата биле утврдени задачи...

Им престана мандатот на пратениците што станаа градоначалници

Во експресното прво продолжение на 18. седница, прва по долгата пауза поради локалните избори, Собранието денеска констатираше дека им престанал мандатот на пратениците што беа избрани за градоначалници во првиот круг на локалните избори, односно на Петре Шилегов, Стефан Богоев, Сашо Поцков, Максим Димитриевски и Коста Јаневски, но и на Бардиљ Даути од ДПА и на Зеќирија Ибрахими од Беса, кои...

Богоев му го честиташе поразот на Јакимовски и најави ревизија на финансиското работење

Кандидатот за градоначалник од СДСМ за општина Карпош, Стефан Богоев, вечерва изјави дека со задоволство му го честита поразот на неговиот противкандидат Стевчо Јакимовски, најавувајќи ревизија на финасиското работење на Општината. - Карпошани уште еднаш докажаа дека се авангардата во Скопје и во Македонија. Докажаа дека знаат достоинствено, чесно и културно да го поминат изборниот ден, впрочем на тој начин...

Јакимовски му ја честиташе победата на Богоев во Карпош

Кандидатот за градоначалник на Карпош од Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), која е дел од Коалицијата за подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Стевчо Јакимовски, му ја честиташе победата на неговиот противкандидат Стефан Богоев, кандидат на СДСМ. Јакимовски на прес-конференција изјави дека Богоев води убедливо. - Јас му го честитам изборот за градоначалник. Очигледно е дека граѓаните на Карпош наместо резултати, избраа приказна....

Богоев: Јакимовски е корумпиран измеќар на Груевски и на Мијалков во Карпош

Кандидатот за градоначалник на СДСМ за Општина Карпош, Стефан Богоев, рече дека Карпош веќе неколку години е киднапиран од лажни ветувања и од урбаната мафија, која од зелена оаза направила бетонски монструм. - Го гледам деновиве, еден од шефовите на урбаната мафија, Стевчо Јакимовски, вели „резултати, а не приказни“. И да знаете, во право е. Пред четири години, неговата приказна...

Шилегов и Богоев најавија нов градски парк на површина од 30 хектари во Карпош

Овие локални избори се поинакви бидејќи граѓаните избираат нови политики кои носат изградба на инфраструктура по план, нови можности, чиста животна средина, повеќе пари кај граѓаните и живот за сите во Скопје, порача кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, во изјава за медиуми. - За да ги оствариме тие цели, чекориме по неколку патеки. Градиме мостови за подобро...

Богоев ветува ревидирање на урбанистички планови во Карпош

Претседателот на Социјалдемократската младина на Македонија, Стефан Богоев, денеска вети дека ќе се ревидираат сите урбанистички планови во општина Карпош. Тој не кажа дека ќе се прави ревизија на досегашнтие. - Вчера со граѓаните на Карпош 3 и Карпош 4 се договоривме веднаш по преземањето на локалната власт во Општина Карпош, целосно и темелно да го ревидираме носењето на детални...

Попис на зеленилото и негова заштита, вети Богоев во Карпош

Додека граѓаните на Карпош дишат опасен воздух кој и не е доволно испитан, локалната власт, предводена од Стефчо Јакимовски и од ВМРО-ДПМНЕ, со години го игнорира овој огромен проблем во општината, изјави денеска пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев, и кандидат за градоначалник на општината. - Граѓаните на Карпош се оставени сами на себе да се борат против загадувањето и сами да...

Пратеникот Стефан Богоев ќе биде кандидат за градоначалник на СДСМ во Карпош

Пратеникот Стефан Богоев и претседателот на Социјалдемократска младина на Македонија официјално ќе биде кандидат за градоначалник во општина Карпош на претстојните локални избори. Веста за кандидатурата на Богоев, на социјалната мрежа „Фејсбук“, ја сподели потпретседателот на СДММ, Дарко Каевски, кој неодамна беше назначен за в.д. директор на Агенцијата за млади и спорт. „Промените во Карпош одамна се на повидок. Промените во...

Богоев: Скандалозна е пресудата на “сваровски судиите“ за Урко

Скандалозна е пресудата со која поранешниот телохранител на Никола Груевски, Дејан Митревски - Урко е осуден на условна казна за сообраќајната несреќа во која загина момче, изјави денеска на прес-конференција Стефан Богоев, пратеник и претседател на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ). Според Богоев, ова е уште еден доказ дека „поданиците на поранешниот режим сè уште се привилeгирани и се над...

Укинување на екстерното – прв предлог на СДСМ до Собранието

Пратениците на СДСМ денеска до Собранието на Република Македонија ќе ги достават предлог-измените на Законите за основно и за средно образование за укинување на екстерното тестирање. Претседателот на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ) и пратеник во Собранието, Стефан Богоев, на прес-конференција истакна дека очекуваат измените на законите да бидат донесени по скратена постапка и со тоа уште оваа година да...

Илија Димовски ја нападна агенцијата „Мета“ од собраниската говорница

На второто продолжение на конститутивната седница на Собранието, пратениците Стефан Богоев од СДСМ и Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ влегоа во дискусија во врска со анализа на новинската агенција „Мета“. Богоев од собраниската говорница рече дека за неговиот говор ќе се послужи со анализата на „Мета“ за промената во наративот на ВМРО-ДПМНЕ за платформата на албанските партии, кој драматично се промени...

Богоев: Приоритет е да се задржат младите и да им се даде шанса за успех

Младите што ќе имаат добра идеја за сопствен бизнис, ќе добијат 10.000 евра неповратни пари, помош од државата. Ќе дозволиме отворање фирма со само едно евро основачки капитал - изјави претседателот на Сојузот на социјалдемократската младина (СДММ), Стефан Богоев, во Делчево. Тој додаде дека ќе се отворат центри кадешто државата ќе обезбеди бесплатен деловен простор за новите компании во првите две години, кога им...

Богоев: ВМРО-ДПМНЕ и Силвана Бонева изгубија усул во крадењето државни пари

Перверзно, бескрупулозно, алчно и криминално е однесувањето на Силвана Бонева, блиската соработничка на обвинетиот криминалец Никола Груевски, со кое дрско им се потсмева на сиромашните во Македонија, вели пратеникот на СДСМ, Стефан Богоев. - Силвана Бонева стана симбол за коруптивното и криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Додека 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија, со помалку од 40 денари на ден,...

Мета факт: Градот Скопје доцни со формирањето на Локалниот младински совет

Скопската градоначалничка Данела Арсовска во својата предизборна кампања „Програма за модерно Скопје“, како едно од ветувањата за младите скопјани, го има ветено формирањето на Собранието на млади на Град...