fbpx
Таг: Граничен Премин

таг: Граничен Премин

Потпишан договорот за заеднички железнички граничен премин со Србија

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и Европската Унија (ЕУ) помагаат во зајакнувањето на регионалната интеграција и поврзаноста во Западен Балкан преку изградба на првиот заеднички железнички граничен премин, помеѓу Северна Македонија и Србија, соопшти ЕБОР. Новиот заеднички железнички граничен премин ќе биде изграден на железничката рута Коридор 10 кој е дел од проширената Трансевропската транспортна мрежа (ТЕН-Т) на...

Тешка сообраќајна несреќа кај Евзони, се судриле автомобил и автобус со српски туристи

Четири лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа во која учествувале српски автобус и еден автомобил на автопатот во близина на граничниот премин Евзони, пренесува Н1. Несреќата се случила близу Поликастро. Во автобусот имало 78 патници, а во автомобилот имало четири лица. Тројца патници од автомобилот загинале, а четветиот е тешко повреден. Брзо по сударот, друг автомобил налетал на возилото. Но...

Не е точно дека на Деве Баир биле запленети три камиони со оружје и дека преминот бил затворен

Според МВР, на 31 јануари воопшто немало затворање на граничниот премин Деве Баир, ниту пак, заплена на три камиони со оружје. Од МВР за Вистиномер изјавија дека станува збор за целосно лажна вест, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: 31.01.2023. Во моментов на Деве Баир запленети...

Внатрешната контрола на МВР работи на случајот со земање 20 евра мито по патник на „Блаце“

Одделот за внатрешна контрола во координација со надлежното обвинителство уште од ноќеска интензивно работи на расчистување и санкционирање на случај со земање на мито од страна на полициски службеници на Граничниот премин Блаце, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши за ТВ21 изјави дека е уапсен началник на смена на граничниот премин Блаце, којшто...

Судир на македонски камион со автомобил по исклучување од автопатот „Струма“ однесе човечки живот

Речиси два месеца по тешката трагедија на автопатот „Струма“ во Бугарија, кога во пожарот на автобусот на скопската агенција „Беса Транс“ загинаа 45 патници, овој автопат повторно е во вестите поради тешка сообраќајка во која згасна еден човечки живот. Како што јави Бугарската национална телевизија (БНТ), синоќа околу 20 часот во непосредна близина на клучка на овој автопат кај Благоевград,...

Од 1 јули ќе се отвори и граничниот премин Меџитлија, најави градоначалникот на грчката оштина Преспа

Од 1 јули ќе се отворат граничните премини Ники (Меџитлија), од Грција кон Северна Македонија и Кристалопиги, од Грција кон Албанија. Тоа го најави преку фејсбук, градоначалникот на општина Преспа, Панајотис Пасхалидис, пренесе агенцијата МИА. „Важна вест: Веродостојни информации дека од 1 јули одново и регуларно ќе почнат да работат граничните премини Кристалопиги и Ники“, напиша Пасхалидис. Досега, од граничните премини...

Македонските државјани сепак во Косово може да влезат без негативен ПЦР тест

Не е потребен ПЦР тест за државјаните на Северна Македонија што сакаат да допатуваат во Република Косово, потврди за Порталб.мк портпаролот на македонското МВР, Тони Ангеловски. Денеска наутро во МВР стигнало известување од Владата на Косово дека државјаните на Северна Македонија треба да поседуваат ПЦР тест за да влезат во таа земја. Меѓутоа, неколку часа подоцна, косовската влада информирала дека...

Грција ја продолжи забраната за влез на државјани на Северна Македонија и други земји

Од денеска на сила е најновото од продолжувањата на забрани за влез во Грција на голем број земји, меѓу кои и државјани на Северна Македонија. Од оваа мерка за заштита од ширењето на болеста ковид-19 предизвикана од новиот корона вирус се исклучени одредени категории луѓе. Забраната за влез во Грција за државјани на трети земји, како и привремените ограничувања на...

Од денеска во Србија само со негативен PCR тест не постар од 48 часа

Македонското Министерство за внатрешни работи (МВР) извести дека на предлог на Институтот за здравје на Србија, српската влада донела одлука со која на граѓаните на Северна Македонија и на уште три земји: Хрватска, Романија и Бугарија, ќе им биде потребен ПСР тест за влез во Република Србија. Одлуката за државјаните на овие четири земји, меѓу кои и на Република Северна...

Од 17 август преку „Евзони“ во Грција ќе може да се влегува само од 6 до 22 часот со негативен тест

Почнувајќи од понеделник, 17 август до 31 август, на граничниот премин „Евзони“, само во периодот од 6 до 22 часот по македонско време, влез во Грција ќе може да остварат само државјани на Република Грција, државјани на трети земји кои имаат регулиран престој во Грција, EULEX-дипломатски персонал и членови од нивните семејства, лица кои патуваат од медицински и бизнис...

Заеднички граничен железнички премин со Србија ќе имаме дури во 2023 година

Железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Србија во наредните години ќе биде во уште поподредена состојба во споредба со патниот превоз. За разлика од воведувањето на заедничка гранична контрола во патниот превоз на крајот од овој месец, транспортот на патници и стока со воз ќе почека на заеднички граничен железнички премин дури до 2023 година. Спогодбата за воведување на заеднички гранични...

Француски туристи со жолти елеци во Албанија блокираа возачи-Албанци

Група француски туристи на граничниот премин Хан Хоти на северот на Албанија, вчера блокираа една лента, револтирани што возачите-Албанци не ги почитуваат сообраќајните правила. Тие облекоа жолти елеци - симболот на повеќемесечните протести против француските власти, и на граничниот премин кон Црна Гора, ги блокираа возачите што се обидуваа да стасаат преку ред до царинската и пасошката контрола, јави Топ...

Таблата на Богородица доби налепница Република Северна Македонија (галерија)

Царинската управа денеска на граничниот премин Богородица со Република Грција залепи налепница на таблата на која го пишува новото уставно име на државата - Република Северна Македонија. Во рок од три дена Царинската управа треба да постави табли и на останатите гранични премини, државната граница на Република Северна Македонија и на двата аеродроми во Република Северна Македонија. Директорот на Царинската управа,...

Рама: Косово е почеток, ќе ги укинеме границите со Македонија, Црна Гора, Грција…

Во новогодишното обраќање, албанскиот премиер Еди Рама порача дека отворањето на границите на Албанија со Косово, што настапи на првиот ден на 2019 година, е само почеток и дека Албанија планира да ги отвори границите и со Македонија, Црна Гора и Грција, пишува „Газетa Обсервер“. - Наскоро, верувам во текот на пролетта, границата помеѓу Албанија и Косово ќе биде според...

Јовески: Груевски ја нема напуштено Македонија на било кој граничен премин

Поранешниот премиер Никола Груевски територијата на Република Македонија ја нема напуштено на било кој граничен премин. Сослушани се и сведоци, но за да не наштетам на предистражната постапка други детали не можам да откривам, вели во интервју за МИА, државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. -Обвинителството презема повеќе дејствија за обезбедување докази, како што веќе соопштивме. Побарани се докази по меѓународна...

Белград без официјална реакција за „случајот Груевски“

Поголемиот дел медиуми во Србија денеска ги пренесуваат информациите од министерствата за внатрешни работи на Албанија и Црна Гора дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски избегал од Македонија преку Албанија и Црна Гора во автомобил на амбасадата на Унгарија во Тирана, и тоа два дена пред за него да биде распишана потерница. Но српската власт сè уште не се огласила...

Полициите на Албанија и Црна Гора потврдија дека Груевски ги минал нивните граници

Полициите и на Албанија и на Црна Гора вчеравечер се огласија со соопштенија по бројните написи во медиумите дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски за Будимпешта заминал преку двете земји. Двете земји потврдија дека во неделата Груевски ги напуштил земјите. Со оглед на фактот дека од Подгорица и од Тиват тој ден немало летови за Будимпешта, најверојатно Груевски ја...

Кој, каде и како ја кренал рампата за Груевски?

Откако владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска соопшти дека Одделот на внатрешна контрола во МВР спроведува постапка за можна инволвираност на полициски службеници дека му помогнале во бегството на Никола Груевски, а дополнително СВР Скопје, го утврдува начинот на бегството, како и евентуално надворешни помагатели, се поставува прашањето дали поранешниот премиер државната граница ја минал нелегално или на граничен премин. Ова...

Сугарески: Патот Ранковце – Крива Паланка е од регионално значење за економијата

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка кој е со вкупна должина од 25 километри почна да се гради јуни годинава и треба да биде завршен за три години, информираше министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој денеска изврши увид во градежните работи. - Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка како дел од доизградбата на Коридор 8 е од особена...

Вучиќ не се меша за референдумот, вели за Белград е добра вест ако се реши спорот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во врска со претстојниот референдум во Македонија рече дека Србија не сака да се меша во внатрешните прашања на другите земји, но дека ќе поддржи сè што води кон стабилност во регионот и дека секогаш позитивно ќе реагира ако нејзините соседи ги решаваат проблемите. - Сè што придонесува за регионалната стабилност е од значење за...

Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој постави нов државен рекорд

Претседателот Стево Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија, како...