fbpx
Таг: фотоволтаици

таг: фотоволтаици

Во Новаци започна со работа најголемата фотоволтаична централа на Балканот

Денеска свечено беше отворена приватната фотоволтаична централа „ФЕЦ Новаци“, која во моментов е и најголема на Балканот. Со вкупен капацитет од 55 мегавати, проектирано е годишно да произведува 85.000 мегаватчасови струја, што според Владата претставува „електрична енергија која е доволна за задоволување на потребите на 30.000 семејства“. На отворањето на „ФЕЦ Новаци“ се обрати премиерот Димитар Ковачевски, кој истакна дека...

Првите три училишта во Општина Центар добиваат фотоволтаични системи

ТД „Енергија Центар“ ќе ги постави првите фотоволтаични централи во општинските основни училишта „Киро Глигоров“, „11 Октомври“ Скопје и „Јохан Хајнрих Песталоци“, откако советниците од Општина Центар на денешната седница на Советот дадоа согласност за поставување фотоволтаични системи на кровните конструкции на првите три општински училишта. Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски на седницата појасни дека инсталирањето на фотоволтаичните централи...

Општините повеќе планираат, а помалку инвестираат во штедење енергија

Теарце има три фотоволтаични централи на јавни објекти, исто колку и Крива Паланка, а Струмица само една. За разлика од нив Куманово, Свети Николе, Велес и Маврово и Ростуше, немаат ниедна инвестиција во користење на соларната енергија на општинските згради. Овие податоци се дел од анализата која ја направи НВО Инфоцентарот, во соработка со локални граѓански организации од седум општини...

Премиерите од Западен Балкан потпишаа три договори за слобода на движење и признавање на дипломи

Лидерите од земјите од Западен Балкан, во рамки на Самитот за Берлински процес, во присуство на германскиот канцелар Олаф Шолц и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, како и генералниот директор на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу, потпишаа три регионални договори за мобилност. I welcome the signature of 3 agreements on mobility in the Western Balkans. More should...

Производството на струја од сонцето не смее да нè остави без храна

Изградбата на соларни полиња и користењето на сончевата енергија за производство на струја е еден од најефикасните начини земјава да ја намали зависноста од увоз на струја. Енергертската криза која нè очекува уште еднаш нè потсети колку земјата заостанува во искористувањето и инвестициите во алтернативните извори на енергија, особено сонцето кое го имаме во изобилие. Најновите олеснувања на постапката...

Инвестицијата во фотоволтаици за домаќинство се исплатува за пет до шест години

Колку повеќе енергија произведеме од сонцето, толку помалку ќе ни треба РЕК Битола. Замената на нечистата енергија од фосилни горива со зелена од сонцето е една од најголемите придобивки од инсталирањето на фотоволтаични системи, иако и намалувањето на зависноста на земјата од увоз на скапа електрична енергија е голема мотивација. Инвестицијата во сончеви панели од шест киловати во земјава чини...

Од 1 јули домаќинствата ќе можат да произведуваат струја од фотоволтаици и да ги продаваат вишоците

Домаќинствата и компаниите кои произведуваат струја од обновливи извори на енергија од 1 јули ќе можат да ги продаваат вишоците на пазарот. Министерот за економија Крешник Бектеши ги потпиша измените и дополнувањата на Правилникот за обновливи извори на енергија, со кои се предвидува производство на електрична енергија за сопствена потрошувачка. Обврската на универзалниот снабдувач - ЕВН хоум ќе биде да...

Граѓаните ќе може да инсталираат фотоволтаици на крововите

Во изработка е законско решение согласно кое ќе се олеснат условите и поедностават постапките за инсталирање на фотоволтаици на крововите на граѓаните. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање за законските измени за енергетика. Тој рече дека тоа законско решение ќе се најде пред пратениците во текот на следниот квартал. Ковачевски посочи дека правилата за приклучување кои...

„Fixigo“: Македонски стартап со енергетски самоодржлива платформа за помош на земјоделците

Филип, Горјан и Михаил се тројцата млади студенти што се основачи на стартапот „Fixigo“. Во пријатен разговор со нив откриваме дека станува збор за компанија што развива универзална платформа, бежична сензорска мрежа која е енергетски самоодржлива чија главна намена и цел е решавање на проблеми во индустријата и производството. Засега, оваа платформа е во состојба на валидирање на концептот...

Секој дом да има фотоволтаици, енергетската транзиција од јаглен кон сонце да започне веднаш

РЕК Битола фото: ЕСм
Одолговлекување на процесите на енергетска транзиција не е опција за земјава, а изборот на зеленото сценарио и донесување на Програмата за реализација на Стратегијата за енергетика мора да се реализираат што поскоро, апелираат од Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко свест“. Организацијата веќе подолго време работи на кампања за исфрлање на јагленот како енергенс и воведување...

Енергетските задруги ќе им овозможат на граѓаните да произведуваат еколошка струја

Во Македонија сè уште нема ниту една енергетска задруга. Концептот на здружување на граѓани или јавни институции од една локална заедница заради остварување на заедничка цел, во случајот производство на енергија од обновливи извори, во развиените западноеверопски земји одамна е реалност. Веќе неколку години енергетските задруги се практикуваат и во земјите од регионот, Хрватска, Србија и Грција и имаат...

Потпишани договори за фотонапонски централи на 29 локации на приватно земјиште

Од денеска ќе може да стартува изградбата на фотонапонски централи на приватно земјиште, според тендерот што беше објавен минатата година, за доделување премии за струја од вакви централи. Тоа го соопшти на прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши, кој денеска ги потпиша договорите со инвеститорите. -Ова е почеток на нов инвестициски циклус во делот на обновливите извори на енергија...

Покрај млеко и сирење, македонските бачила ќе произведуваат и струја

Македонските бачила во иднина ќе произведуваат електрична енергија за да ги задоволат своите потреби. Со средства од Програмата за рурален развој за 2019 година, набавени се 50 фотоволтаични панели и истите се распределени на бачилата во Битола, Штип, Радовиш, Македонски Брод, Дебар, Кавадарци, Гостивар, Свети Николе, Кичево и Велес. Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски, заедно со...

Анѓушев: РЕК Битола годинава заштеди 10 милиони евра и произведе 15 отсто повеќе струја

Од почетокот на годинава досега, РЕК Битола ги натфрлила предвидувањата, произведувајќи 15 отсто повеќе струја отколку што било прогнозирано. Притоа цената за киловат час била пониска за 10 отсто од предвиденото, со што од 1 јануари досега се заштедени околу 10 милиони евра, се пофали вчера вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, по посетата на најголемиот производител на струја...

Тендерот за изградба на фотоволтаици во РЕК Осломеј е објавен на 26 март и ќе трае до 10 мај

Тендерот за изградба на фотоволтачни централи во РЕК Осломеј е објавен на 26 март и ќе трае до 10 мај, извести денеска вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Оттука сите заинтересирани компании ќе може да аплицираат за изградба на првата фотоволтаична централа која ќе се гради на поранешниот искористен рудник за јаглен. „Процедурата ќе биде транспарентна согласно условите на ЕБОР. Компаниите...

ЕБОР одобри 5,9 милиони евра кредит на ЕЛЕМ за изградба на фотоволтаици во Осломеј

ЕБОР одобри кредит од 5,9 милиони на компанијата за производство на електрична енергија во државна сопственост - ЕЛЕМ, која планира да ја изгради првата поголема плантажа со соларни панели за производство на електрична енергија, која ќе биде изградена на поранешен искористен рудник за јаглен. Останатите средства до 7 милиони евра, ќе бидат обезбедени од ЕЛЕМ. - Фотволтаиците ќе имаат капацитет...

Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој постави нов државен рекорд

Претседателот Стево Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија, како...