fbpx

ЕБОР одобри 5,9 милиони евра кредит на ЕЛЕМ за изградба на фотоволтаици во Осломеј

-

ЕБОР одобри кредит од 5,9 милиони на компанијата за производство на електрична енергија во државна сопственост – ЕЛЕМ, која планира да ја изгради првата поголема плантажа со соларни панели за производство на електрична енергија, која ќе биде изградена на поранешен искористен рудник за јаглен. Останатите средства до 7 милиони евра, ќе бидат обезбедени од ЕЛЕМ.

– Фотволтаиците ќе имаат капацитет на производство на блиску 10 мегавати електрична енергија на годишно ниво и на тој начин ќе се покрива потребата на вкупно 2.000 домаќинства. Со овој проект ЕЛЕМ ќе ги рехабилитира 15 хектари површина која се наоѓа над искористениот рудник со јаглен чии резерви се при крај –  рече Драган Миновски, главен оперативен директор на ЕЛЕМ.

Вицепремиерот Кочо Анѓушев рече дека ТЕЦ Осломеј од речиси заборавен објект ќе произведува струја на еколошки начин. За следните години тој најави повеќе инсталирана снага односно изградба на поголем број на фотоволатици кои ќе произведуваат од 30 до 40 мегават часови електрична енергија.

– Во првиот квартал од годинава ќе се распише тендер за изградба на 200 мегаватни фотоволтаици кои ќе може да се градат на државно и на приватно земјиште. До крајот на годината ќе има изградба на ветерен парк кој ќе произведува 50 мегавати електрична енергија, а планирана е и  изградбата на далекувод до Албанија во вредност од 50 милиони евра.Со тоа инвестициите во енергетиката би се движеле од 250 до 300 милиони евра – рече Анѓушев.

Според ЕБОР поради тоа што Скопје е еден од најзагадените градови во Европа, се вложуваат напори произведената електричната енергија до 2020 година да бидат обезбедени од обновливи извори на енергија.

Новиот проект за искористување на соларната енергија, денеска беше потпишан од страна на Хари Бојд Карпентер, Директор за енергија и енергетика во ЕБОР и директорот на ЕЛЕМ, Миновски.

Премиерот Зоран Заев рече дека означувањето на стартот на овој проект е добар за почетокот на најавената економска година. Изградбата на фотоволтаиците треба да биде завршена за една година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...