fbpx
Таг: производство

таг: производство

ЕСМ на почетокот на годината произвела 40 отсто повеќе струја од лани

Од почетокот на годината па до вчера АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) преку капацитетите со кои располага произвела 699,240 мегаватчасови електрична енергија. Од ЕСМ велат дека произведената струја е за 40 отсто повеќе споредено со истиот период лани, а дури 86 проценти повеќе од истиот период во 2021 година. „Планот за производство за 2023 година заклучно со вчерашниот ден...

Индустриското производство во октомври опаднало за 5,3 отсто на годишно ниво

Според Државниот завод за статистика (ДЗС), индексот на индустриското производство во октомври е 94,7 во однос на октомври 2021 година, односно бележи негативна разлика од 5,3 отсто. Најголем е падот во секторот Рударство и вадење на камен, при што за само една година, односно октомври 2021-октомври годинава, се бележи пад од 13,2 отсто. Во секторот Преработувачка индустрија има опаѓање од...

Владата одобри изградба на грчка ко-генеративна електрана во Скопје

На денешната 89-та владина седница, била донесена одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект за проектот „Митилинеос“ Когенеративна постројка Скопје“ на Друштвото за производство на електрична и топлинска енергија Митилинеос ДООЕЛ Скопје. Како што соопшти владината служба за информирање, вредноста на инвестицијата се предвидува да биде 211 милиони евра и според предвиденото, се состои од постројка за електрична енергија...

Бислимовски: Се шират шпекулации дека има нова давачка во сметките за струја

Се појавуваат шпекулации за воведување на нова давачка за пренос и дистрибуција, рече денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), Марко Бислимоски. Тој истакна дека од кога се наплаќа електрична енергија во Македонија се плаќало за производство на електрична енергија или за набавка доколку имало потреба од увоз, но и за пренос на електрична енергија...

По 21 година престанува производството на „Ајпод“ уредите

Компанијата „Епл“ (Apple) објави дека го прекинува производството на својот музички плеер „Ајпод“ (iPod Touch), ставајќи крај на уредот кој е познат по извршената револуција во начинот на кој луѓето слушаат музика. Последното ажурирање на „Ајпод“ беше во 2019 година, а неговото пропаѓање, со појавата на паметните телефони, се предвидуваше долго време, пишува „Би-би-си“. Овој уред понуди неколку различни модели изминативе...

Си-ен-ен: Ситуацијата со глобалниот синџир на снабдување ќе се влошува

Ковид-пандемијата предизвика глобален недостиг на компјутерски чипови, кои пак го забавија, а некаде и го запреа производството во голем број на индустриски гранки, како автомобилската и ИТ индустријата. Според пишувањата на „Си-Ен-Ен“, овој проблем, заедно со недостатокот на возачи на камиони и синџирите на снабдување ги зголемува цените за потрошувачите и го забавува глобалното економско закрепнување. „Додека глобалното економско закрепнување продолжува...

Поднесени 11 предлог проекти за основање лаборатории за производство преку „FAB LABS-Младите создаваат“

Вкупно 11 проектни апликации беа доставени на јавниот повик „Предизвик за воспоставување на лаборатории за производство FAB LABS – Младите создаваат”, кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој. Од пријавените, осум предлог проекти се поднесени од високообразовни установи. Девет од предложените лаборатории за производство се во Скопје, додека другите две е планирано да бидат лоцирани во други градови. „Реализацијата...

Филипче најави стратешка соработка со српскиот Институт „Торлак“ за набавка на вакцини за понатаму

Иако министерот за здравство Венко Филипче најави дека Северна Македонија нема да набави руски вакцини „Спутник В“ од српско производство, тој денеска рече дека во вторник ќе замине во официјална посета на Белград каде што ќе се сретне со министерот за здравство Златибор Лончар и директорката на Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“, Вера Стоиљковиќ. „Ќе имаме разговор за...

Анализа на Порталб: Сите параметри на едно место – економијата го допре дното, следува ли заздравување? [инфографик]

Стопена доверба на стопанствениците, пад на индустриското производство, намалување на бројот на вработени во индустријата. Статистиката ги белeжат едни од историските најлоши податоци за економијата, која во 2020 година беше во рецесија, пишува „Порталб.мк. Се ситни новата 2021 година, власта го пакува новиот пакет на антикризни мерки кои треба да помогат за опоравување на приватниот сектор. Намалената побарувачка од странство...

Каков „економски багаж“ ќе легне на „грбот“ на новата Влада?

По серија на месечни падови, во јули за прв пат од почетокот на ковид-19 здравствената криза, се појавија првите симптоми на заздравување на домашната економија, односно приходите од ДДВ се во пораст. Дел од економистите што ги консултираше Порталб.мк велат дека последиците од повеќемесечната економска криза ќе се прелеат и во следните месеци. Идната Влада ќе има тежок “економски багаж“...

Производството е ограничено поради недостиг на квалификувана работна сила

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во јануари 2020 година е зголемен за 0,4 процентни поени во однос на декември 2019 година и изнесува 22,6, а во однос на јануари 2019 година е зголемен за 2,5 процентни поени, објави Државниот завод на Македонија (ДЗС). При тоа, најголемо влијание врз ограничувањето на обемот на...

Последниот погон од фабриката „Тетекс“ од денеска престанува со работа

Од денеска престанува производството во последната работна единица „Конфекција“ од поранешниот текстилен гигант „Тетекс“. Последните 140 работници во „Конфекција“ ќе бидат регистрирани во Агенцијата за вработување како невработени. -Предвидени се седум лични доходи за оние работници кои имаат над 25 години работен стаж, а останатите соодветено на должината на стажот. Оние кои се пред пензија ќе бидат 18 месеци под...

„Еуроникел индустри“ ја стартуваше втората печка во кавадаречки ФЕНИ

Втората печка за топење никелова руда во поранешен ФЕНИ денеска беше стартувана со работа. Една година по влегувањето во комбинатот, новиот сопственик „Еуроникел индустри“ го одбележа успешното работење и ги најави натамошните планови за работа. На денешната свеченост во кругот на фабриката присуствуваа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев. - Овој комбинат е клучен за овој регион затоа што вработува...

Индустриското производство во првите осум месеци се зголемило за 5,5 проценти во однос на лани

Индустриското производство во првите осум месеци се зголемило за 5,5 проценти во однос на лани,  а во август за 9,8 проценти за разлика од истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во август 2019 година, во однос на август 2018 година, бележи опаѓање од 1,4 проценти, во...

Во првите шест месеци пораст на индустриското производство, во јуни пад во однос на истиот месец лани

Индустриското производство во јуни годинава во однос на јуни лани бележи намалување од 2,7 отсто, а вкупно за периодот јануари-јуни годинава има раст од 4,8 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење камен во јуни 2019 година, во однос на јуни лани, бележи пораст од 5,2 отсто, во секторот преработувачка индустрија...

Во БиХ уапсен индискиот милијардер Прамод Митал поради организиран криминал и перење пари

Полицијата на Тузланскиот кантон го уапси британско-индискиот милијардер Прамод Митал кој се сомничи за финансиски криминал во компанијата во Лукавац „Глобал испат коксна индустрија Лукавац“ (ГИКЛ), каде што тој е претседател на надзорниот одбор, јавува „Ал Џезеира Балкан“. Освен Митал, уапсени се и неговите двајца соработници, член на надзорниот одбор како и генералниот директор на компанијата. За нив постои основа на...

Анѓушев: Странските инвеститори внеле 78,8 милиони евра, во првите три месеци

Вкупно 78,8 милиона евра странски капитал е влезен во земјата во првите три месеци, истакна вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. „Оваа година само во првиот квартал се 78,8 милиона евра, а просекот од претходните седум години изнесува 15,6 милиони евра или во 2019 година директните странски инвестиции, директните пари донесени за градење фабрики во државата се пет пати повеќе...

Заев од Словенија најави нова инвестиција на „Таб Мак“ во износ од 25 милиони евра

Во рамки на дводневната официјална посета на Словенија премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев одржаа неколку средби со словенечки компании и оттаму најавија нова инвестиција на компанијата „Таб мак“ во висина од 25 милиони евра која што ќе отвори над 90 нови работни места во Пробиштип и околината.  „Господинот Липновик, директор на компанијата „Таб мак“, ја сподели добрата вест...

Индустриското производство со пораст од 8,8 проценти во однос на лани

Индустриското производство во првите три месеци од годината е со пораст од 8,8 проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика. Во март пак, има зголемување од 7,5 проценти во однос на истиот месец лани. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот рударство и вадење на камен во март бележи пораст од 10,8 проценти во однос на...

Индустриското производство во првите два месеци е со пораст од 9,6 отсто во однос на лани

Индустриското производство во првите два месеци од годината е со пораст од 9,6 проценти во однос на првите два месеци лани, објави Државниот завод за статистика. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот рударство и вадење на камен во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година, бележи пораст од 2,9 проценти, во секторот преработувачка индустрија бележи пораст од...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...