fbpx
Таг: производство

таг: производство

ДЗС: Се очекува зголемен обем на производство во наредните три месеци

Според оцената на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во мај 2015 година е за 2,1 процентни поени зголемен во однос на претходниот месец, а во однос на мај 2014 година е зголемен за 4,8 процентни поени, објави Државниот завод за статистика. Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во мај 2015 година, во однос на...

Производството на нафта во САД е најголемо по 30 години

Цената на нафтата за време на денешното тргување во Азија опадна, откако производството на тој енергент во САД го надмина максимумот во последните 30 години. Ова поттикна нова загриженост околу високото ниво на глобални резерви на нафта, непосредно пред состанокот на Организацијата на земјите извозници на нафта (ОПЕК). Американското министерство за енергетика вчера соопшти дека производството на нафта во САД во неделата, заклучно...

Производството на облека е зголемено за 11,5 проценти

Производството на ткаенини во 2014 година е зголемено за 6,5 проценти во однос на 2013 година, а кај производството на облека зголемувањето изнесува 4,6 проценти. Во првите два месеца од 2015 година, кај производството на ткаенини има зголемување на производството за 0,9 проценти, а кај производството на облека зголемувањето е од 11,5 проценти во однос на истиот период лани. Од 2007...

Паметниот часовник на „Епл“ наскоро влегува во производство

Паметниот часовник на „Епл“ на почетокот од следната година ќе влезе во производство, а во продажните салони ќе се најде во периодот април-мај. Сепак, според последните извештаи, паметниот часовник би можел и порано да пристигне. Како што објави тајванскиот „Јунајтед дејли њуз“ , проблемите кои постоеја и го одложија почетокот на производството сега се отстранети, па паметниот часовник би можел да се најде...

Од поевтината нафта граѓаните нема да се офајдат

Падот на цената на нафтата на светските берзи и намалувањето на цената на горивата на домашниот пазар, не се очекува да го растовари буџетот на граѓаните, бидејќи нема многу или воопшто нема да влијае на цените на  производитево малопродажба, сметаат експертите што ги консултираше „Мета“. Според професорот Атанаско Туневски, падот на цената на нафтата сигурно ќе се одрази поволно на индустриите...

„Епл“ го запира производството на iPhone 5c

Производството на iPhone 5c ќе биде запрено во текот на првата половина на 2015 година, јави тајванскиот „Индустриал анд комршел тајмс“. Во моментов iPhone 5c е најслабиот паметен телефон во понудата на „Епл“. Имајќи предвид дека се темели на „ајфон 5“, моделот 5c е хардверски застарен уред. Изненадува податокот што „Елп“ и по претставувањето на iPhone 6 и на iPhone 6Plus...

Уникатното производство на необичниот златен бисер

Филипинската компанија „Џулмер“ е најголемиот произведувач на уникатни бисери. Само нивните бисери се познати по уникатната златна боја. Бисерите ги создаваат јужно-австралиски бисерни остриги (Pinctada maxima), кај народот познати како златоусти. Само овој тип остриги го произведуваат златестиот бисер, а процесот на неговото создавање може да трае од две до пет години. Одгледувањето бисери е долг и макотрпен процес. За да...

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Уште во далечната 2006 година на студентите при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ) им беше ветена најмодерна спортска сала, која дури по 11 години - во 2017, се...