fbpx

Индустриското производство со пораст од 8,8 проценти во однос на лани

-

Индустриското производство во првите три месеци од годината е со пораст од 8,8 проценти во однос на истиот период лани, објави Државниот завод за статистика.

Во март пак, има зголемување од 7,5 проценти во однос на истиот месец лани.

Гледано по сектори, индустриското производство во секторот рударство и вадење на камен во март бележи пораст од 10,8 проценти во однос на истиот месец лани, во секторот преработувачка индустрија бележи пораст од 8,8 проценти, а во секторот снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација бележи опаѓање од 4,6 проценти.

Според главните индустриски групи, производството во март 2019 година, во однос на март 2018 година, бележи пораст кај интермедијарни производи, освен енергија за 13,3 проценти и капитални производи за 20,2 проценти.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...