fbpx
Таг: инвестиции

таг: инвестиции

АНАЛИЗА: Капиталните инвестиции во 2021 – реализација од 78,3%, кои министерства и институции колку потрошиле ?

Во 2021 година не се достигна планираното и најавено реализирање на капиталните инвестции од најмалку 80%. Новите податоци од Министерството за финансии покажуваат дека заклучно со 31 декември 2021, биле реализирани 379 милиони евра капитални расходи што претставува 78,35 проценти во однос на планираните. Заклучно со ноември само три министерства испорачале реализација повисока од 80 отсто, а има институции...

Буџет 2022: Колку пари и за кои проекти ќе се трошат догодина – училишта, гасификација, болници

Значајни инвестициони вложувања со буџетски средства се планирани во областа на патната инфраструктура - Коридор 8, инвестции во Коридорот 10, физибилити студија за изградба на патот Тетово-Призрен, изградба на автопатска делница Скопје-Блаце, гасовод меѓу Скопје и Косово, Македонија и Грција... Ова се дел од планираните јавни инфраструктурни инвестиции во новиот буџет за 2022 година. „Порталб“ го анализира развојниот дел на...

Наместо скијачки центар, на Јабланица да се развива одржлив туризам, порачуваат од WWF и Еко-свест

По изјавата на директорот на Агенцијата за странски инвестиции, Дејан Павлески за планираната изградба на луксузни ски центри на Јабланица, Светската организација за заштита на природата - WWF и Еко-свест реагираат дека овие планови се во спротивност со заштитата на природата и со меѓународните стандарди. Тие напоменуваат дека пред само две години, Споменикот на природа „Вевчански извори“, кој се протега...

Претставен зелениот инвестициски фонд на ТИРЗ – инвестиции од 750 милиони евра и 15.000 работни места

ТИРЗ создаде нов Стратешки зелен инвестициски фонд во рамките на Планот за забрзан економски раст на Владата на РСМ. Овој фонд ќе биде наменет за домашни и странски инвеститори, со фокус за средни и големи компании. Концептот за фондот го развиваа заедно ТИРЗ и Светската банка во изминатите девет месеци. Како што објасни министерот за финансии Фатмир Бесими на денешната...

Виенски институт за меѓународни економски студии: Потребна е нова стратегија на ЕУ за Западен Балкан

На Европската унија и е потребна нова стратегија за Западен Балкан, оценуваат од Виенскиот институт за меѓународни економски студии и Фондацијата „Бертелсман“, пред почетокот на Самитот на лидерите на Западен Балкан во Словенија, во среда. „Ветениот економски пакет за Западен Балкан од Европската Унија, во износ од девет милијарди евра, што треба да генерира приватни инвестиции од околу 30 милијарди...

Во заштита на шумите за пет години сме инвестирале само 480.000 евра, не е чудо што ги снемува

С.Македонија премалку инвестира во заштита на шумите, а краен резултат од ваквата негативна пракса е уништувањето на огромни пространства засадени под дрвја. Во изминативе пет години, трошоците и инвестициите за заштита на шумите во земјава изнесувале само 29.516.000 денари, односно скромни 480.000 евра. За разлика од ова, големите шумски пожари што ја зафатија нашата земја годинава предизвикаа штета од...

Зелената агенда за животната средина и проблемите презентирани пред француски сенатори

Визијата на државата за заштита на животната средина како дел од остварувањето на Зелената ЕУ агенда, напредокот во усогласувањето на националното законодавство во областа „животна средина“ со европското право, како и предизвиците со кои се соочуваме во заштитата на животната средин биле темите за кои министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини разговарал со делегација од францускиот...

Анализа на „Порталб.мк“: Од 0 до над 90 проценти – кои министерства и институции колку ги реализирале капиталните расходи?

Се ситни третиот економски квартал – до средината на август преку државниот буџет реализирани се само 155,5 милиони евра од вкупно планираните за годинава 483 милиони евра, пишува „Порталб.мк“. Некои државни институции успеале да достигнат реализација на капиталните расходи повисока од 90 проценти, кај други остварувањето е нула. За седум месеци – реализација од 30 проценти на јавните инвестиции... Историски најамбициознен...

ЕСМ „Енергетика“ со нови инвестиции во снабдувањето со струја и со парно во Автокоманда, Железара, Триангла, Маџари и Хиподром

Во тек се неколку значајни проекти на подружницата „Енергетика“ на Електростопанство на Северна Македонија (ЕСМ), кои се од значење за жителите на населбите Автокоманда, Железара, Триангла, Маџари и Хиподром. Како што сопштија од ЕСМ, во овој дел од Скопје, во тек се проекти за проширувањето на топловодниот систем, за модернизацијата на самата подружница, за изградба на гасна електрана и...

Заев: За изградба и реконструкција на патиштата годинава се планирани 200 милиони евра

„Реконструкцијата на патниот крак Кавадарци-Дреново ја реализираме на барање на граѓаните од овој регион, кои ќе добијат современа делница и безбедно приклучување кон експресниот пат во изградба од Градско кон Прилеп. Ги реализираме програмските одредници „Сообраќајна мрежа без црни точки”, и патно поврзување меѓу најголемите центри, за што нема да бидат потребни повеќе од 90 минути“, истакна премиерот Зоран...

АД ЕСМ најавува 350 милиони евра инвестиции во енергетиката и екологијата

Од владиниот план за инвестиции за периодот 2021-2027 година, во вредност од 8 милијарди и 175 милиони евра, 3 милијарди и 144 милиони евра се планирани во секторот енергетика, а голем дел од тие проекти ќе ги спроведе АД ЕСМ, самостојно или преку моделот на јавно приватно партнерство (ЈПП), соопштија од Електростопанство на Северна Македонија (ЕСМ). „Инвестициите во РЕК Битола...

Речиси 70 отсто од германските инвеститори кои инвестирале во државата, повторно би го сториле истото

Речиси 70 отсто од германските инвеститори кои веќе инвестирале во државата, повторно би го сториле истото, покажува анкетата на Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија. „Резултатите не беа премногу изненадувачки, македонското стопанство е загрижено поради последиците кои ги предизвика пандемијата. Членовите на Македонско-Германското стопанско здружение посочија на проблеми кои се однесуваат на владеењето на правото, како и на политички...

Бајден го претстави буџетот од 6.000 милијарди долари за социјални програми и борба со климатските промени

Американскиот претседател Џо Бајден го претстави најголемиот буџет на САД по Втората светска војна во висина од 6.000 милијарди долари, кои ќе бидат првенствено наменети за нови социјални програми и за борбата на САД против климатските промени, пренесува Би-би-си.  Планот вклучува постепено зголемување на стапката на даноци за побогатите Американци, која што пак ќе треба да ги полни со финансии...

Заев: Во фокусот на Владата се проекти во гасификација, енергетика и инфраструктура, како клучни за економскиот развој

Реализацијата на проектите во областа на енергетиката, инфраструктурата и гасификацијата е во центарот на владиниот список на усвоени проекти, како приоритетни за искористување на средствата од економскиот инвестициски план за Западен Балкан. Станува збор за вкупно седум апликации, две за техничка помош и пет за грантови за инвестиции. Ова го посочи премиерот Зоран Заев на Виенскиот Економски Форум, во...

„Дрекселмаер“ со Владата потпиша договор за нов инвестициски циклус вреден 16 милиони евра

Договор за државна помош за новиот инвестициски циклус на германската автомобилска компанија „Дрекселмаер“, која работи во Кавадарци од 2012 година, денеска во Владата поттпишаа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи и управителите на компанијата, Лукас Муехрингер и Јосеф Oтто Ерих Кауфман. Вредноста на новите инвестиции изнесува 16 милиони евра и со нив се предвидува отворање на над 1.000 нови вработни...

Заев: „Ист Гејт Мол“ ќе биде најголем трговски центар во регионот со светски брендови и нови вработувања

Ист Гејт Мол фото: Влада
Новиот „Ист Гејт Мол“ во Скопје, кој треба да биде отворен наесен, ќе биде модерен трговски центар, најголем во регионот. На површина од 160.000 квадратни метри во него, покрај другото, ќе бидат сместени реномирани трговски марки, 250 локални и меѓународни брендови, што ќе значи отворање на голем број работни места, но и привлекување нови инвеститори. Вкупната инвестиција изнесува над...

Државата ќе учествува со 25 проценти во гасната централа во Александрополис, Грција најави Заев

Премиерот Зоран Заев објави дека државата ќе учествува со 25 проценти во гасната централа која што е веднаш до гасниот терминал Александрополис во Грција и која е со капацитет од 630 до 830 мегавати, вредна преку 400 милиони евра. „Колку за пример за што станува збор, еден блок на РЕК Битола е 200 мегавати. Нашата намера е да вложиме одреден...

Ќе се менува Законот за финансиска поддршка на инвестициите, над 200 компании со подобри услови за инвестирање

фото : Влада на РСМ
Ќе се менува и дополнува Законот за финансиска поддршка на инвестиции (ЗФПИ) со цел да се олеснат критериумите за аплицирање и за исплата на финансиска поддршка за производствените компании. Со измените на овој Закон треба да се олеснат условите за 245 компании кои имаат активни договори, а особено за потенцијално новите компании, кои инвестирале во 2020 година или ќе...

РЕК Битола работи на зголемување на еколошките стандарди во производство

РЕК Битола фото: ЕСм
РЕК Битола ги следи и реализира еколошките процеси со многу побрза динамика во последните три години и за одговорните од исклучителна важност е запазувањето на еколошките норми во работењето при производството на електрична енергија. Ова го соопштија од Комбинатот откако денеска Државниот инспекторат за животна средина објави дека во 2019 година РЕК Битола го надминал лимитот на сулфур диоксид за...

Бесими: 30 до 50 отсто од бескаматната кредитна линија ќе се претвори во грант, ако компаниите го прошират бизнисот

Важно е компаниите, кои покажале позитивни резултати, да ги инвестираат нивните средства за да ги развијат бизнисите, за што следува дополнителна помош од државата. Со мерката „Кредити со 0 проценти камата за најпогодените сектори“ овие компании ќе имаат можност 30 проценти од кредитната линија да ја трансформираат во грант, доколку ја прошират нивната економска активност или го зголемат бројот...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...