fbpx
Таг: Fatmir Besimi

таг: Fatmir Besimi

Во ТИРЗ Тетово потпишан договорот за државна помош за производство на електричните автомобили НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ

Владата на Република Северна Македонија, застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа договор за државна помош за нова инвестиција, која предвидува целосно производство на електрични автомобили e.GO, соопшти владината служба за информирање. Како што беше кажано на церемонијата, на која беше ставен камен-темелник за идната фабрика,, се очекува германската...

Собранието го усвои ребалансот на буџетот за 2022 година

Собранието, со 61 глас „за“ денеска го усвои предлог-ребалансот на буџетот за 2022 година. Вкупните приходи во Буџетот за 2022 година се утврдени на ниво од 245,8 милијарди денари, додека вкупните расходи на 288,5 милијарди денари. Буџетскиот дефицит е планиран на ниво од 42,7 милијарди денари, односно 5,3% од БДП, што е пониско во однос на минатата година, соопшти...

Ребалансот на буџетот обезбедува повисоки плати за наставниците и пензии за пензионерите

Фатмир Бесими
Владата го усвои ребалансот на Буџетот со што се обезбедија средства за покачување на пензиите на пензионерите, на платите за наставниците, за субвенциите кои се даваат по покачувањето на минималната плата во јавниот и во приватниот сектор, како и повеќе средства за социјални надоместоци и субвенции за гарантиран минимален приход. Министерот за финансии Фатмир Бесими, на денешната прес конференција, информираше...

Обезбедена финансиската рамка за гасоводот кон Грција вреден 57,8 милиони евра

Министерот за финансии Фатмир Бесими соопшти дека се обезбедени средства за реализација на проектот за изградба на интерконективен гасовод меѓу РС Македонија и Грција. Тој и потпретседателката на Европската инвестициска банка (ЕИБ), Лилјана Павлова го потпишаа Договорот за гаранција на РС Македонија. Воедно, се потпиша и финансискиот договор меѓу Национални енергетски ресурси (НЕР) и ЕИБ. Вкупната инвестициска вредност на проектот...

Намалувањето на данокот за струја на 5 отсто заглави во Собранието, сметките за јули ќе се плаќаат по старо

Сѐ додека Собранието не ги донесе законските измени за намалување на ДДВ-то за електричната енергија, од 18 на 5 отсто, домаќинствата ќе ги плаќаат сметките со постојната ставка на ДДВ од 18 отсто, која е сега на сила, потврди денеска на прес конференција во Владата, министерот за финансии Фатмир Бесими, како одговор на новинарско прашање. Тој рече дека се надева...

Бесими најави План за финансирање на економско заздравување и забрзан раст

Министерството за финансии работи на План за финансирање на економско заздравување и забрзан раст, кој има за цел да ги соедини сите иницијативи, планови и алоцирани фондови на Владата и меѓународните финансиски партнери за реализација на капитални проекти за овој период. Целта на овој документ е да дизајнира иновативни начини за спроведување на јавните инвестиции, користејќи ги достапните фондови...

Бесими: Осмата еврообврзница од 700 милиони евра е издадена по најниска каматна стапка до сега

Министерот за финансии Фатмир Бесими информираше дека ја издале осмата еврообврзница, и тоа, како што истакна на денешната прес-конференција, по убедливо најниска каматна стапка од 1,625 проценти. Според него, тоа значи дека кредибилитетот на инвеститорите во нашата економија и политиките кои се спроведуваат расте, па согласно тоа се намалува каматната стапка по која би купиле еврообврзница од нас. „Доколку се направи...

Бесими: Економијата полека се враќа во нормала, буџетот е во стабилна кондиција

Фатмир Бесими фото: Министерство за финансии
Економската активност полека се враќа, има добар тренд на реализација на приходите, а во февруари тие се очекува да бидат подобри во споредба со лани, рече министерот за финансии Фатмир Бесими. Тој очекува проектираниот раст од 4,1 проценти да се задржи и дека по вториот квартал, економската активност полека ќе се врати на новата нормала. „Со сите мерки што ги презедовме...

Бесими: Интензивно работиме на воведување на Интегрираниот информациски систем за управување со јавните финансии

Министерството за финансии го подготвува проектот за воведување Интегриран информациски систем за управување со јавните финансии (IFMIS), и очекува неговата имплементација да биде поддржана од Групацијата на Светска банка и од Европската комисија, во рамки на Вториот инструмент за претпристапна помош ИПА-2. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими на средбата со директорот на Светска банка за земјава,...

Исполнети условите за втората транша од 80 милиони евра помош од ЕУ за надминување на кризата

Исполнети се условите за добивање на втората транша од 80 милиони евра од макрофинансиската помош од Европската Унија во вкупен износ од 160 милиони евра, а кои се наменети за надминување на кризата предизвикана од корона вирусот, информира министерот за финансии, Фатмир Бесими, на средбата со еврокомесарот за буџет и администрација, Јоханес Хан и со еврокомесарот за економија, Паоло...

Бесими-Вархеји: Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан ќе овозможи побрз економски раст на регионот

Планот за опоравување од кризата предизвикана од ковид-19 и забрзан економски раст, Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички регионален пазар, беа тема на дискусија на средбата во Брисел помеѓу министерот за финансии, Фатмир Бесими и комесарот за соседски политики и преговори за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји. Реализацијата на овој економски план ќе го трансформира регионот, што ќе води кон посовремени, позелени и подигитални...

Бесими: 30 до 50 отсто од бескаматната кредитна линија ќе се претвори во грант, ако компаниите го прошират бизнисот

Важно е компаниите, кои покажале позитивни резултати, да ги инвестираат нивните средства за да ги развијат бизнисите, за што следува дополнителна помош од државата. Со мерката „Кредити со 0 проценти камата за најпогодените сектори“ овие компании ќе имаат можност 30 проценти од кредитната линија да ја трансформираат во грант, доколку ја прошират нивната економска активност или го зголемат бројот...

Тетово добива градски превоз – пет автобуси ќе сообраќаат на три градски линии

Преку Проектот за подобрување на општински услуги кое Министерството за финансии го спроведува заедно со Светска банка, Општина Тетово набави пет автобуси за градски превоз во вкупна вредност од 720.000 евра. Со ова, Тетово за првпат добива јавен превоз во градот со воведување на три градски линии. На настанот за примопредвање на автобусите присуствуваа министерот за финансии Фатмир Бесими и...

Бесими: Антикризните мерки го ублажија падот на економијата кој ќе беше над седум проценти

Антикризните мерки го амортизираа падот на економската активност, кој дојде како резултат на кризата предизвикана од Ковид-19, посочи министерот за финансии Фатмир Бесими на конференцијата „Социо-економско влијание на Ковид-19 во Северна Македонија - научени лекции и препораки за успешна и одржлива обнова“ во организација на УНДП и „Фајненс Тинк“. „Доколку не се делуваше брзо преку јавната потрошувачка, економскиот пад за...

Бесими: Нов Закон за внатрешна финансиска контрола за зголемување на отчетноста на институциите 

Нов систем на раководна отчетност во финансиското управување и контрола на институциите од јавниот сектор ќе се создаде со новиот Закон за системот на внатрешна финансиска контрола во јавниот сектор, истакна министерот за финансии Фатмир Бесими, на јавна дискусија за новиот нацрт-закон. Во наредниот период, Министерството за финансии ќе работи заедно со институциите во изготвување интерни акти за клучните процеси...

Предлог-буџетот за 2021 со три главни цели: поддршка на здравството и економијата, евро-интеграции и реформи во судството

Предлог-буџетот за 2021, кој министерот за финансии Фатмир Бесими денеска го достави до претседателот на Собранието, Талат Џафери има три цели: поддршка на здравството и на економијата и системски реформи во правосудството и евроатлансите интеграции. „Ова ќе се постигне преку стратегијата за економско заздравување и забрзан раст. Првиот столб е справување со ковид-кризата, вториот е одржлив и зелен раст, третиот...

Усвоен ребалансот на буџетот, најголем дел од средствата наменети за здравствениот систем и економските мерки

Парламентарното мнозинство го усвои ребалансот на буџетот за 2020 година со кој се обезбедуваат дополнителни средства за зајакнување на здравствениот систем, како и за реализација на четвртиот пакет антикризни мерки за справување со економските последици од коронакризата. Со ребалансот обезбедени се 243 милиони денари за справување со здравствените последици од коронавирусот. Овие средства ќе бидат распределени за набавка на лекот...

Бесими: Проекциите за БДП и јавниот долг се далеку полоши во однос на финансиската криза во 2009 година

На денешната средба со претставниците од Македонската банкарска асоцијација, министерот за финансии Фатмир Бесими оцени дека добро е што финансискиот сектор е стабилен во време на кризата што ја предизвика корона вирусот. Но, ситуацијата со економијата е сериозна, а за тоа според Бесими, најдобар показател се БДП и јавниот долг, чии проекции се далеку полоши во однос на финансиската криза од...

Државата со 10 милиони евра гаранција, на фирмите ќе им го олесни подигнувањето кредити

Воведување на државна гарантна шема, даночен календар и електронска фактура се некои од барањата кои министерот за финансии Фатмир Бесими за време на средбата во Стопанската комора на Македонија, им вети на стопанствениците дека ќе ги реализира во наредниот период. Стопанствениците побараа полесен пристап до капитал, особено сега во услови на светска економска криза, кога тој е лимитиран. Бесими посочи...

Министри и експерти разговараа за економските предизвици и новите антикризни мерки

Економските предизвици и перспективи за наредниот период, новите антикризни мерки како и воведувањето нови системски политики коишто ќе бидат катализатор на опоравувањето, а потоа и на растот, беа тема на денешната панел-дискусија „СМАРТ финансии и економски политики во време на пандемија и новата нормалност“, којашто беше организирана од страна на министерот за финансии, Фатмир Бесими, а на која присуствуваа...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...