fbpx
Таг: е-трговија

таг: е-трговија

Конференција за е-трговија: Македонците и Црногорците најмногу користат интернет, Србите најмногу пазарат онлајн

Под мотото „Редефинирање на е-трговијата со вештачка интелигенција“, започна Шестата годишна конференција за е-трговија, која е во своето второ регионално издание и е домаќин на преку 600 учесници од повеќе од 10 земји, а свое излагање ќе имаат 30 еминентни говорници од земјата и странство. Конференција ја отвори претседателот Стево Пендаровски, кој рече дека благодарение на вештачката интелигенција и дигиталната...

За шест месеци Македонците потрошиле 220 милиони евра во домашни онлајн продавници

Во првите шест месеци од годинава, Македонците потрошиле речиси 220,7 милиони евра кон домашни онлајн продавници, што е пораст од 13,2 отсто во однос на истиот период минатата година, соопштија од Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ). АЕТМ го анализирала трендот на пораст, како на вредноста, така и на бројот на онлајн трансакциите. Согласно најновите податоци за безготовински платежни трансакции на...

Ќе се востанови регионална платформа за поддршка на бизнисите во е-трговија во Западен Балкан

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија во соработка со ГИЗ ќе ја развива и шири регионално платформата Еcommerce4all.mk, која претставува центар со информации и ресурси за водење на бизнис со е-трговија за сите постојни и нови е-трговци во Северна Македонија. На тој начин, верификуваните е-трговци од Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Косово, Црна Гора и Молдавија ќе бидат вклучени во платформата...

PayPal нуди 45 милијарди долари за да го купи Pinterest

Сервисот за онлајн плаќања PayPal понуди 45 милијарди долари за купување на онлајн пинбордот Pinterest, којшто служи за споделување на визуелни содржини, јавуваат светските медиуми. Двете компании се во напредна фаза на преговори, а доколку се постигне договор, тогаш оваа зделка ќе биде најскапото купување на компанија во технолошкиот сектор годинава и највисоката сума исплатена за социјална мрежа досега. Историскиот...

АЕТМ: Лани најмногу се тргувало онлајн со Обединетото Кралство, Унгарија и Ирска

Од вкупно 62,3 милиони евра кои лани биле потрошени од домашни платежни картички за онлајн пазарење во странство, 73,6 отсто од вредноста на трансакциите се реализирале во корист на 10 земји. А, најмногу онлајн плаќања се остварени кон Обединето Кралство, Унгарија и Ирска. „Тоа е очекувано ако се има предвид дека од овие земји потекнуваат Amazon UK, ASOS (Обединето Кралство),...

АЕТМ: Расте вредноста на онлајн трансакциите, лани реализирани 178 милиони евра кон домашни трговци

Од започнувањето на ковид-19 пандeмијата, е-трговијата во Република Северна Македонија бележи значителен раст во бројот и во вредноста на реализирани онлајн трансакции, и тоа најмногу во трансакции со домашни картички кон домашни е-трговци, соопшти Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ). Според последните податоци за платежна статистика од Народната Банка на РСМ, растот на реализираните онлајн трансакции кон домашни интернет продажни...

НБРСМ: Силен раст на електронската трговија и плаќањата на граѓаните на интернет на крајот од 2020 година

Плаќањата со платежни картички од страна на граѓаните во трговијата во земјата, во четвртиот квартал од 2020 година, забележаа значителен годишен раст кај вредноста и бројот на остварените трансакции од 34 отсто и 29 отсто, соодветно, информираат од Народната банка на РСМ. „Високиот годишен раст на бројот на плаќањата на граѓаните во трговијата е пред сè резултат на исклучителниот пораст...

Асоцијацијата за е-трговија воведува беџ за верификуван е-трговец

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ) воведува „Беџ за верификуван е-трговец”, кој ќе овозможи јасна дистинкција на онлајн продавниците кои се регистрирани субјекти и кои ги исполнуваат основните правила и законски прописи, од останатите онлајн продавници кои не се целосно усогласени или пак воопшто не се регистрирани и се дел од сивата економија. „Беџот ќе биде визуелна ознака која ќе...

„Ибеј“ губи во тужбата против „Амазон“

Амазон
Малопродажниот гигант „Амазон“ (Amazon) победува во спорот во кој е обвинет за преземање на трговци од неговиот ривал „Ибеј“ (eBay). Арбитражната комисија донела одлука во корист на „Амазон“ претходно овој месец, според судските документи кои ги поднела компанијата во вторникот. „Ибеј“ поднела две тужби, едната против „Амазон“ во 2018 година, а другата против група менаџери во 2019 година и во...

Амазон има проблем со лажните прегледи за производи што се нудат на продажба

Еден од најпопуларните веб-сајтови за е-трговија Амазон, има огромен проблем со лажни прегледи кои сѐ потешко се забележуваат, пишува Си-Ен-Би-Си (CNBC). Во јули на факултетите во Калифорнија направена била студија во која биле пронајдени преку 20 групи на Фејсбук посветени на создавање на лажни прегледи на Амазон. Ваквите прегледи ги поттикнуваат продажбите на „небезбедни“ и лажни производи на оваа...

Манчевски: Централниот електронски регистар на население и порталот е-услуги се при крај

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, зборуваше на првата конференција за е-трговија што денеска се одржува во Скопје, осврнувајќи се на важноста од обезбедувањето на е-услуги, како основа за дигитализација на Македонија. - Во тек се завршните активности за лансирање на нов национален портал е-услуги, како и централен електронски регистар на население. Порталот ќе обезбеди побрзи и поедноставни...

На првата Конференција за е-трговија кај нас, ќе учествуваат 30 говорници од девет држави

Првата Конференција за е-трговија кај нас, ќе се одржи на 26 октомври во хотел „Мериот“, а ќе учествуваат триесетина говорници од девет држави. Покрај локалните учесници и експерти за е-трговија, ќе има говорници и од САД, Велика Британија, Чешка, Словенија, Бугарија, Србија, Полска и Белгија. Во рамките на конференцијата ќе се зборува за сегашната ситуација на пазарот, а ќе се дискутира...

Започнува со работа првата Асоцијација за е-трговија на Македонија

Асоцијацијата за е-трговија на Македонија денеска и официјално почна да работи, а во ЕУ-инфо центарот ги претстави мисијата, целите и годишната програма. Гувернерот на Народна банка, Димитар Богов изјави дека формирањето на оваа Асоцијација е значајно бидејки може да одигра голема улога во унапредувањето на е-трговијата, а воедно да придонесе кон други позитивни аспекти за македонската економија. „Народната банка се стреми...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....