fbpx
Таг: Џо Бајден

таг: Џо Бајден

Републиканците и демократите од Конгресот го отфрлија барањето на Трамп за одложување на изборите

По вчерашниот твит на американскиот претседател Доналд Трамп во кој тој постави прашање за одложување на претседателските избори во САД закажани за 3 ноември, претставниците на Републиканската и на Демократската партија во американскиот Конгрес децидно го отфрлија ваквото барање. - Никогаш во историјата на земјата, преку војни, депресии и граѓанска војна, никогаш сме немале ненавремено одржување на изборите и ќе...

Трамп сака одложување на претседателските избори во САД закажани за ноември

На 96 дена пред одржување на американските претседателски избори, актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп преку твит посака одложување на изборите закажани за ноември до моментот кога американските граѓани ќе можат правилно, безбедно и сигурно да гласаат. „Со универзално гласање по пошта (а не гласање во отсуство, што е добро), изборите во 2020 година ќе бидат најизмамничките во историјата. Тоа...

Бајден официјално стана демократски противкандидат на Трамп за изборите во ноември

Поранешниот американски потпретседател Џо Бајден и официјално стана кандидат на Демократската партија за претстојните претседателски избори во САД што е планирано да се одржат во ноември. Тој објави дека ги добил потребните гласови на делегатите на Демократската партија, со што ја осигура неговата кандидатура и натпреварот со актуелниот американски претседател Доналд Трамп на претстојните избори. Бајден изјави дека му било...

Бајден и Сандерс главни претенденти за демократски кандидат на претседателските избори во САД

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден и сенаторот од Вермонт, Берни Сандерс се главните претенденти за претседателски кандидат на Демократската партија што ќе му се спротивстави на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД. По гласањето на синоќешниот „супер вторник“, Бајден успеа да го победи Сандерс во девет сојузни држави: Тексас, Масачусетс, Арканзас, Минесота, Тенеси, Оклахома, Алабама, Северна Каролина...

Бајден до Заев: Договорот од Преспа придонесува за европската интеграција и единство

Поранешниот потпретседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден му испратил писмо на премиерот Зоран Заев во кое вели дека му претставувало чест што се сретнале на Конференцијата за безбедност во Минхен и за разговорот низ кој размениле мислења за актуелните политички прашања. „Уште еднаш Ви честитам на историскиот договор со Грција во Преспа. Уверен сум дека Договорот е сериозен позитивен...

Средба на Бајден со косовскиот претседател Хашим Тачи

Потпретседателот на САД во заминување, Џо Бајден, денеска се сретнал со претседателот на Косово, Хашим Тачи, соопштија од кабинетот на Бајден во Вашингтон. Бајден, како што се наведува, на средбата истакнал дека САД и понатаму остануваат подготвени да продолжат да го помагаат развојот на Косово и целосната интеграција на земјата во меѓународната заедница. Тој уште еднаш ја повикал владата во Приштина...

Бајден му порача на Трамп дека е „време да порасне“

Потпретседателот на САД во заминување, Џо Бајден, ги критикуваше изјавите на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, за разузнавачките агенции и му порача дека е „време да порасне“. Бајден, како што јавуваат светските агенции, ги оценил како „неразумни“ ставовите на Трамп во врска со извештаите на разузнавачките агенции за влијанието на руските хакери на претседателските избори во САД. „Претседателот да нема доверба...

Бајден изрази сочувство за загинатите во НАТО бомбардирањата во Србија

Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска во Белград им изрази сочувство на сите семејства на загинатите во НАТО бомбардирањата. - САД и Србија, секако не се согласуваат околу сите прашања, има многу лузни и рани кои постојат уште од 90-те години, но се надевам дека ќе преземеме чекори и тоа ќе го направат други, нови генерации, а целиот регион ќе забележи...

Бајден ѝ порача нa Турција да ги гони пучистите согласно законот

Американскиот потпретседател Џо Бајден во телефонски разговор со турскиот премиер Бинали Јилдирим ја повикал Турција да ги гони пучистите во согласност со владеењето на законот, соопшти Белата куќа. - Бајден изрази одлучна поддршка на турската демократија и ја поздрави посветеноста на турскиот народ на демократските институции – се вели во соопштението, а пренесуваат светските медиуми. Во него се додава дека американскиот потпретседател...

Тајната служба застрелала вооружен маж пред Белата куќа

Припадници на тајната служба на САД вчера застрелале вооружен маж пред Белата куќа, поради што пристапот кон објектот бил блокиран извесно време, јавуваат светските медиуми. Од полицијата за „Еј-би-си њуз“ изјавиле дека лицето извадило оружје кај безбедносниот пункт во близина на зградата, поради што било застрелано во стомакот. Напаѓачот бил пренесен во болница со тешки повреди, соопштиле официјалните служби....

Џо Бајден во ненајавена посета на Ирак

Потпретседателот на САД, Џо Бајден, денеска пристигна во ненајавена посета на Ирак, каде се сретна со ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади, разговарајќи за политичките и за безбедносните прашања. Ова е првпат Бајден, како клучна личност од Белата куќа за односите со Ирак, да ја посети оваа земја од повлекувањето на американските сили во 2011 година, но ова е трета посета овој...

Бајден жали поради цивилните жртви при НАТО-бомбардирањата во 90-тите

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, во телефонскиот разговор со премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изразил жалење поради цивилните жртви за време на акцијата на НАТО во 1999 година, како и војните во текот на 90-те години, објавено е на интернет-страницата на Белата куќа. Бајден и Вучиќ вчера телефонски разговарале, на денот кога Србија обележа 17 години од почетокот на бомбардирањето...

САД и Турција се подготвени за воено решавање на кризата во Сирија

Американскиот потпретседател Џо Бајден изјави денеска дека Вашингтон и Анкара се подготвени за воено решавање на кризата во Сирија, доколку не се постигне политички договор. - Знаеме дека е подобро ако се постигне политичко решение, но ако тоа не е можно, подготвени сме по воен пат да ја отстраниме Исламска држава – изјави Бајден на прес-конференција во Истанбул. По средбата со...

Бајден и Ципрас разговараа за спорот за името

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и потпретседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, во Давос разговараа за спорот за името. На денешната средба на двајцата политичари кои присуствуваат на Светскиот економски форум, било истакнато дека и Грција и САД им даваат голема важност на преговорите за името во рамки на Обединетите нации (ОН), под палката на посредникот Метју Нимиц. Во разговорите за...

Груевски: Со Бајден зборувавме и за добрите работи и за предизвиците

Заврши средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и потпретседателот на САД, Џо Бајден, на која се зборувало за политичкиот дијалог, реформите, економијата и за економската соработка, како и за членството на Македонија во ЕУ и во НАТО. - Со Бајден имавме одлична и пријателска средба. Од последното наше гледање досега се имаат случено многу добри работи, но и многу предизвици. Зборувавме...

Груевски побарал да се сретне со Бајден

Средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон се одржува на барање на македонската влада, велат од Амбасадата на САД во Скопје за порталот „Нова“. „Владата на Македонија побара средба помеѓу премиерот Груевски и потпретседателот Бајден, која се одржува денеска за да разговараат за примената на Договорот од Пржино, безбедносни прашања и за други теми од...

Груевски в понеделник во САД, а европратениците во Скопје

Премиерот Никола Груевски в понеделник патува во посета на Соединетите Американски Држави, каде, според најавите, ќе се сретне со потпретседателот на САД, Џо Бајден. Продлабочување на меѓусебните односи и соработка, реформите во Македонија и демократските процеси, зголемувањето на економската соработка и трговските односи, безбедносни прашања и интеграцијата на Македонија во НАТО и во Европската унија (ЕУ), се очекува да бидат...

За еден ден, две жени од Скопје нападнати од своите партнери

Два случаја во кои жени од Скопје се нападнати од своите партнери се регистрирани во полицискиот билтен во текот на вчерашниот ден. Околу 18 часот и 30 минути вчера, во...