fbpx
Таг: датум

таг: датум

Власта и опозицијата блиску до договор, изборите на еден датум во мај

Фото: Борче Поповски
Премиерот Димитар Ковачевски денеска за првпат потврди оти за него е прифатливо парламентарните избори да се одржат во мај. Тој денеска од Прилеп порача дека има доволно простор во мај догодина да се одржат претседателските и парламентарните избори. „Сметам дека постои доволно простор во мај да се организираат изборите, во нивниот редовен термин“, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Тој додаде дека финалните...

Власта и опозицијата – „раштиман оркестар“ околу датумот за избори

Фото: Борче Поповски
СДСМ, ДУИ, Алијанса за Албанците и ВМРО-ДПМНЕ денеска сите поединечно коментираа околу датумот за одржување на парламентарните и претседателските избори наредната година. Секој влече на различна страна на оваа тема. Најизненадувачка беше денешната најава на ДУИ дека немаат проблем со одржувањето на изборите, односно дека се подготвени во ист ден да се одржат претседателските и парламентарните избори, онака како што...

Ковачевски вели дека изборите ќе бидат во редовен термин, за датумот допрво ќе има договор

Премиерот Димитар Ковачевски денеска му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека изборите догодина ќе се одржат во редовен термин, но  остави и простор за договор со опозицијата за точниот датум. Ова е одговорот на Ковачевски по вчерашното барање на Христијан Мицкоски вториот круг од претседателските избори и парламентарните избори да се одржат во среда, на 8 мај. „Уште...

Рокот за изведба на автопатот Кичево-Охрид измина, анексот со кинески „Синохидро“ допрва ќе оди во Собрание

На 30 јуни годинава измина вториот зададен рок за завршување на изградбата на автопатот Кичево-Охрид на патниот Коридор 8. Дополнителниот анекс на договорот за продолжување на изградбата на оваа автопатска делница допрва ќе оди во Собранието на РСМ на усвојување кај пратениците. „Мета.мк“ во понеделникот до Јавното претпријатие за државни патишта испрати прашања во однос на тоа кој е најновиот...

15 јули ќе биде неработен, на 13 и 14 јули ќе гласаат болните, позитивните на ковид-19 и оние во самоизолација

Фото: Борче Поповски
Владата на вчерашната 68-ма седница донесе Уредба со законска сила за прашања поврзани со изборите за пратеници во Собранието на 15 јули 2020 година. Молкот пред денот на гласање ќе настапи на крајот на денот 12 јули, недела. Гласањето на 15 јули ќе започне во 07 часот и ќе трае непрекинато до 21 часот. На 13 и 14 јули, односно понеделник...

Конечно падна договор меѓу Заев и Мицкоски: Изборите ќе се одржат на 15 јули

Лидерите на двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, конечно денеска успеаја да ги усогласат различните ставови околу датумот за одржување на парламентарните избори. Гласањето ќе се одржи на 15 јули. Заев на прес-конференција порача дека државата и народот мора да се спасат од каков било ризик од дополнително влошување на ситуацијата и дека...

Заев: Правам отстапка изборите наместо на петти да се одржат на осми јули, само за да учествува опозицијата

Датумот на избори не е прашање на личен избор или инает, овде станува збор за нашата држава и народ, за подобро справување со корона кризата, со здравствената и економската криза предизвикана од вирусот, која што трае и продолжува во периодот кој што стои пред нас, истакна денеска претседателот на СДСМ, Зоран Заев во Струмица, во одговор на новинарско прашање. Тој...

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба, лидерите да се договорат за датумот за избори

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање рече дека овој момент нема потреба да прогласи нова нова вонредна состојба. Тој додаде дека Владата не доставила формално барање за воведување на нова вонредна состојба, бидејќи од здравствен и економски аспект ги спровела мерките. Пендаровски објасни дека ниту една вонредна состојба до сега не била прогласена заради полициски час, карантин, кризна состојба, број...

СДСМ е за избори на крајот на јуни, ВМРО-ДПМНЕ на почетокот на септември

И по втората лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски, лидерите на партиите не постигнаа консензус околу датумот за избори. Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ се за избори на крајот на август или на почетокот на септември, додека СДСМ за крајот на јуни. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека ги предложиле 23 и 30 август и 13 септември како датуми за одржување...

Лидерите на партиите не договорија датум за избори, следната недела ќе се обидат на повторна средба

Лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети, на Алијанса за Албанците Зијадин Села, на Алтернатива Африм Гаши, на Движење Беса Билал Касами, како и претставници на ДПА, денеска имаа средба кај претседателот Стево Пендаровски и дискутираа за одржување на предвремените парламентарни избори, но не се договорија за датум. Со консензус било одлучено дека здравјето...

Османи: ЕУ постигна консензус, сигурно добиваме датум за преговори

Сакам да ве информирам за исклучиво, позитивна вест, која вчера доцна вечерта дојде од Брисел, по полноќ, Советот на постојаните претставници (Coreper), во кој членуваат амбасадорите на сите земји-членки на ЕУ, според информациите што ги добивме од таму, постигнаа консензус за одлука за преговори со Република Северна Македонија, безусловна и со безусловно барање за првата меѓувладина конференција по потврдување...

Хрватска ги напишала препораките за давање датум на Македонија и Албанија

Хрватска, како претседавач со Советот на ЕУ, веќе ги подготви нацрт-заклучоците, кои би требало да бидат усвоени следната седмица на Советот за заеднички работи на ЕУ, односно да им се даде датум за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ на Северна Македонија и Албанија, пишува хрватскиот дневен весник „Вечерњи лист“. Според неофицијалните информации пласирани од весникот, се предлага безусловен...

ЕПП со резолуција побара што побрзо почнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ

Европската народна партија (ЕПП) на конгресот во Загреб вчера изгласа итна резолуција со која побара од Советот на ЕУ и земјите-членки на ЕУ да донесат позитивна одлука за отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро. Истовремено, на конгресот за нов претседател на ЕПП е избран доскорешниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск....

Контраспин: Македонија и Албанија извисија за датум за преговори, а не за членство во ЕУ

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов, во интервју за „Фајненшл тајмс“ сакајќи да ја пофали одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон за одложување на проширувањето  на Унијата со земјите од Западен Балкан, ја даде и следната изјава со која фактички ја спинува вистината за француското вето и македонската европска амбиција, пишува Оливера Војновска во рубриката „Контраспин“ во „Вистиномер.мк“. Спин: И се...

Пендаровски – Макрон: Новата методологија се разработува, процесот би завршил до март

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата биле разменети мислења за билатералните односи меѓу двете земји, стратешките определби на нашата земја за членство во ЕУ и НАТО, регионалните прашања и проширувањето на ЕУ. По средбата, претседателот Пендаровски изјави дека разговорот со претседателот Макрон бил отворен, динамичен и ги слушнал аргументите на претседателот Макрон...

ЕУ е како стоногалка: Францускиот амбасадор во Скопје се испоти правдајќи го Макрон

На прес конференција што траеше саат и пол, францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, во четвртокот во Скопје седна на „жешкото столче„ пред новинарите. Амбасадорот се обиде да ги објасни мотивите на Франција за изјаснување против почетокот на преговори на Северна Македонија со Европската Унија во Самитот на ЕУ на 18ти октомври. Одлуката беше примена со големо разочарување од граѓаните...

„Вистиномер.мк“: Тимоние контра Тимоние

Aко во Париз не биле задоволни од извештаите на Европската комисија или ако имале сознанија дека некои земји лажно ги храбреле македонските власти, тоа требало да си го расчистат внатре во Унијата. Вака, при признание и од самиот претседател Макрон дека Македонија ја исполнила домашната задача, но Унијата не била подготвена за проширување, обидите на амбасадорот Тимоние акцентот да...

Тимоние: Некои дадоа ветувања за датумот, а потоа грижата им ја префрлија на другите

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние на денешната прес-конференција истакна дека геополитиката ги надминала реалните очекувања и во јавноста се „создал впечаток дека Преспанскиот договор е единствениот услов за почеток на преговори“. Тој додаде дека ги пренел во Париз на француските власти силните емоции и разочараноста која се чувствува во земјава по Самитот на ЕУ во Брисел. „Одредени земји дадоа ветувања, а потоа...

Могерини: Одбивањето на Скопје и Тирана е повеќе од промашена шанса, тоа е историска грешка

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ во заминување, Федерика Могерини, оцени дека одложувањето на одлуката на Европскиот совет за отворање пристапни преговори со Македонија и Албанија, не е само пропуштена шанса, туку е историска грешка. – Тоа е повеќе од пропуштена шанса, тоа е историска грешка што се надевам дека наскоро ќе биде поправена - вели Могерини на својот...

Мицкоски повика на избори и итни реформи

Недобивањето на датум за преговори е лоша и непосакувана вест за Македонија.Треба да бидеме свесни дека државата влегува во разочарување и сето ова е последица на погрешните политики водени во последните неколку години. Ова денеска го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Ќе се согласам дека ваквата одлука за недобивање датум е пораз, но тоа не е пораз на македонскиот народ...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...