fbpx
Таг: Бугари

таг: Бугари

Бугарскиот премиер Петков ги повтори трите барања, Вархеји се надева на решение до крајот на месецов

На заедничка прес-конференција во Софија со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, бугарскиот премиер Кирил Петков денеска се „спротивстави на лажните вести“ дека сака самостојно да го крене ветото за Северна Македонија и рече дека Бугарија има три услови за Северна Македонија. Вархеји пак рече дека Европската Комисија е фрустрирана од тоа што сè уште нема решение за спорот и...

Според пописот, во Македонија има 3.504 Бугари, а само 762 зборуваат бугарски дома

Во Северна Македонија живеат вкупно 3.504 лица што се изјасниле како Бугари на пописот што се спроведе минатата година, а чии резултати беа соопштени денеска. Бројката на оние што се изјасниле дека дома вообичаено зборуваат бугарски е 762 лица, односно четири и кусур пати помалку од бројката на Бугари. Оваа бројка е отприлика двојно помала од бројката на лица што...

Половина милион лева за Бугарите во Македонија и во други земји

Бугарската влада наменила 500.000 лева (256.000 евра) за финансирање проекти на бугарските заедници во Албанија, Србија, Косово, Украина, Молдавија, како и на организации на граѓани на Република Северна Македонија со бугарска самосвест, а парите ќе бидат исплатени од буџетот на бугарското Министерство за надворешни работи за 2020 година, соопшти ова министерство. „Ова решение треба да им помогне на организации за...

Развигоров тврди, а не проверил: Во Македонија нема закон за македонска национална чест

Во интервју за бугарската новинска агенција „Фокус“, Михаил Развигоров, внук на познатиот револуционер Мише Развигоров, зборувајќи за состојбата на Бугарите во денешна Македонија кажа очигледна невистина - дека во земјава е се уште на сила „Закон за заштита на македонската национална чест“. „...Не е тајна дека веќе 75 години цензурата за пројавување на бугарштина е многу жестока. Тоа произлегува од...

Во Бугарија ништо ново: БГНЕС традиционално го одбележа „Крвавиот Божик“

Со приближувањето на Божик според Грегоријанскиот календар (25 декември), според кој освен Римокатоличката црква, празникот на раѓањето Христово го одбележуваат речиси сите православни цркви освен Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), Српската православна црква (СПЦ), Руската православна црква (РПЦ), Грузијската православна црква, како и Ерусалимската патријаршија и Антиохијската патријаршија, во соседна Бугарија повторно се случи „воскреснување“ на бугарскиот...

Договорот од Нуи можеби „одзел“ Бугари на Царството Бугарија, но не само „Бугари“

Во текст посветен на стогодишнината од потпишувањето на Мировниот договор од Нуи-сур-Сен, со кој на 27 ноември 1919 година Бугарија од една страна и силите на Антантата од другата го означуваат крајот на меѓусебното војување во Првата светска војна, минатата седмица бугарскиот портал „Топ Новини“ излезе со неколку дезинформации што се однесуваат на Македонија и на македонската историја. Покрај репарацииите...

Во Албанија 170.000 Бугари има само во националистичките соништа

Бугарскиот весник „Труд“ во вчера објавена статија за 15-та светска средба на бугарските медиуми која што се одржуваше во Тирана во текот на викендот, меѓу другите информации протна и една невистина - дека најверојатно не само во регионот Голо Брдо, туку и околу Корча живееле меѓу 100 и 170.000 етнички Бугари“. Весникот оваа невистина всушност ја пренесува во цитатот на...

Бугарски ТВ водител помеша баби и жаби и направи „македонска салата“

Во текст објавен на веб-страницата на бугарскиот весник „24 Часа“, Росен Петров, поранешен пратеник, сценарист, а сегашен водител на емисија за историјата на бугарската онлајн-телевизија „Bulgaria On Air“, искажа невистина во поглед на болната тема меѓу Бугарија и Македонија - историјата. Во колумната насловена „Макрон и Македонците - бугарска работа“, пишувајќи во хумористичен тон на темата реакциите по одбивањето на...

Бугарското ВМРО ќе ја напушти владата ако Софија ја поддржи Македонија за членство во ЕУ

Бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за одбрана, истовремено и претседател на бугарската политичка партија ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов, викендов порача дека тој и неговата партија нема да го поддржат членството на Северна Македонија во ЕУ. Тој побара истиот став да го усвои и владата на Бугарија, а во спротивно неговата партија ќе ја напушти владејачката коалиција. Каракачанов...

Каракачанов и новинарот во натпревар против Македонија со антиката и средновековјето

Во обемно интервју со Красимир Каракачанов, бугарски вицепремиер и министер за одбрана, како и претседател на бугарската националистичка партија ВМРО-БНД, емитувано на 8 јануари на бугарската радиомрежа „Фокус“, новинарот изобилно ја користеше реториката на познатиот негатор на македонската нација дотолку што интервјуто изгледа како двајцата да се обединиле против Македонија. Односно, како Каракачанов да ги пишувал прашањата што новинарот...

Воскреснувајќи го т.н. „Крвав Божик“ од 1945 г. во Македонија, бугарските медиуми го воскреснуваат националистичкиот мит

Голем број бугарски медиуми во понеделникот, на денот на одбележувањето на Божик во Македонија излегоа со потсетување на, како што велат, „Крвавиот Божик“ од 7 јануари 1945 година, кога на територијата на сегашна Република Македонија, а тогашна Демократска Федерална Македонија, биле убиени „1.200 Бугари“. За илустрација ќе го земеме текстот објавен од faktor.bg, каде покрај ова тврдење се зборува за...

Грците и Македонците им ги поскапеа старите автомобили на Бугарите

Поради големиот интерес на Грците и Македонците за поеколошки користени автомобили, на автоплацевите во бугарскиот град Дупница, тие стануваат сè поскапи и понедостапни за Бугарите што не може да си дозволат нов автомобил, а сакаат посочуван автомобил на старо со повисока еколошка класа, јавува Бугарската национална телевизија (БНТ). Поради повисоките даноци за старите автомобили, кои на почетокот на годинава стапија...

Почина бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по антимакедонизмот

Божидар Димитров, бугарскиот професор, историчар и археолог, поранешен директор на Агенцијата за Бугарите во странство и поранешен директор на Националниот историски музеј, познат пропагатор на ставовите за бугарскиот идентитет на Македонците, починал во Софија на 72 годишна возраст, јавија бугарските медиуми. Тој починал вчера пред 20 часот пред зградата во Софија во која што живеел. Во еден момент се фатил...

Раководството и сопственикот на Фабрика за кабли Неготино добија кривични пријави

Полициската станица Неготино поднела кривична пријава против Г.Х. (47),генерален директор на АД „ФКН“ (Фабрика за кабли Неготино), против Ј.Ј. (37) претседателот  на одборот на директори на АД „ФКН“, против двајца членови на одборот на директори на АД „ФКН“, сите од Република Бугарија, како и против Љ.К. (61) од Велес, исто така член на одборот на директори. Тие се товарат за злуопотреба...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС направи преседани во правото и создаде нова криза

„Заев и СДС покрај политичката криза, ја турнаа Република Македонија и во правна криза. Создадоа правни преседани со кои во иднина се отвора можност за незаконско гласање на двојазичноста, двојазични банкноти и униформи, геноцид и сите други елементи од тиранската платформа, без притоа да се почитува волјата на граѓаните“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партија велат дека...

Пустец ги отфрли амандманите за постоење Бугари во Албанија

Советот на општина Пустец, во Мала Преспа, Република Албанија, на денешната седница едногласно донесе одлука за отфрлање на делот од извештајот напредокот за интеграција на Албанија во Европска Унија. Во извештајот се споменува и се бара признавање на „бугарско“ малцинство и во региони во кои живеат етнички Македонци во Албанија. Меѓу другото, во одлуката од Советот на општина Пустец, се укажува...

ММДЧП ја осуди Резолуцијата на ЕП во која што се вели дека Македонците се „Бугари”

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) ја осуди и бара итно повлекување на Резолуцијата на Европскиот парламент со која се бара да се почитуваат правата на „бугарското население” во албанските региони, Мала Преспа, Голо Брдо и Гора, каде што живеат Македонци. „Дали Европскиот парламент е неинформиран, или е анти-македонски? Ова се двете единствени можни опции. При бесрамно прикажување на...

„Илинден“ го осудува именувањето на Македонците од Албанија како Бугари

Македонско друштво „Илинден” од Тирана, заедно со огранокот за Голо Брдо, најостро го осудуваат Извештајот за напредокот на Албанија за членство во ЕУ, усвоен од Европскиот парламент, во делот каде што по предлог на бугарските европратеници Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, Македонците во областите Голо Брдо, Мала Преспа и Гора се наведуваат како Бугари. „Македонско друштво „Илинден” од Тирана и...

На Бугарите од Штип им пречи плоча од Втората светска војна

Здружението за Македонско – бугарско пријателство во писмо до Советот на Општината Штип, градоначалникот и Советот на родители од Основното училиште „Ванчо Прке“, бара да се тргне спомен плоча од ѕидот на штипското училиште. Оваа плоча во 1983 година ја поставија борците од Сојузот на здруженија на борци од НОБ како сеќавање дека на местото каде сега е основно училиште,...

Протест на друштвото „Илинден”: Во Албанија ниту имало, ниту има Бугари!

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, официјално протестираше, осудувајќи го барањето на бугарските европратеници, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, за признавање на „бугарско малцинство“ во Република Албанија. „Македонско друштво „Илинден“ ги отфрла тврдењата на бугарските претставници во ЕП, дека во Албанија има Бугари, како груб фалсификат на историјата и на вистината. Во регионите Голо Брдо,...

Условни казни за инцидентите пред Собрание во јули добија уште шестмина обвинети

На денешното рочиште во Основниот кривичен суд во Скопје уште шестмина обвинети за инцидентите, кои на 5 јули се случија пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог,...