fbpx
Tag: Бугари

tag: Бугари

VMRO-ja bullgare do ta lëshojë qeverinë nëse Sofja do ta mbështesë Maqedoninë Veriore për anëtarësim në Evropë

Zëvendëskryeminstri i Bullgarisë për rendin publik dhe sigurinë, ministër i mbrojtjes, si dhe kryetar i partisë politike bullgare VMRO-BND, Krasimir Karakaçanov, këtë fundjavë tha se ai dhe partia e tij nuk do ta mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian (BE). Ai kërkoi që qëndrimi i tij të miratohet nga qeveria bullgare, në të kundërtën partia e tij...

Eurodeputeti i Bullgarisë akuzoi policinë maqedonase se torturon bullgarët

  Eurodeputeti nga Bullgaria,Angel Xhambaski, i dërgoi letër Komisionit Evropian në lidhje me marrjen në pyetje të shtetasve bullgarë nga shërbimet e sigurimit të Republikës së Maqedonisë. Në fakt, sipas Xhambaskit, më 25 nëntor  të vitit 2014, presidenti i Klubit kulturor bullgar në Shkup ka reaguar për shkak të shkeljes së të drejtave të qytetarëve të Strumicës dhe Koçanit,të bëra nga...