fbpx

Eurodeputeti i Bullgarisë akuzoi policinë maqedonase se torturon bullgarët

-

 

Eurodeputeti nga Bullgaria,Angel Xhambaski, i dërgoi letër Komisionit Evropian në lidhje me marrjen në pyetje të shtetasve bullgarë nga shërbimet e sigurimit të Republikës së Maqedonisë.

Në fakt, sipas Xhambaskit, më 25 nëntor  të vitit 2014, presidenti i Klubit kulturor bullgar në Shkup ka reaguar për shkak të shkeljes së të drejtave të qytetarëve të Strumicës dhe Koçanit,të bëra nga polica e Maqedonisë.

Nga Ministria Punëve të Brendshme të Maqedonisë, të pyetur për të komentuar këtë çështje, për Agjencinë e Lajmeve “Meta”, thonë se ata “punojnë në përputhje me rregullat ligjore pozitive dhe njëjtë trajtojnë të gjithë qytetarët”.

Siç pohon Xhamaski, kurse bënë të ditur rrjeti- online “Kros”, ata janë të pyetur për veprimtarinë e Klubit kulturor bullgar dhe lidhjet e tyre me eurodeputetët bullgarë.

Ky aksion i policisë maqedonase mund të reflektohet edhe tel negociatat e  këtij viti të Komitetit të Përzier Parlamentar të BE-së dhe Maqedonisë, i cili dje edhe sot mbahet në Strasburg. Eurodeputeti Xhambaski, është anëtar i VMRO-së bullgare, dhe është pjesë e këtij delegacioni.

Gjatë bisedimeve eurodeputeti ka kërkuar të drejtohen kritika serioze të delegacionit nga Shkupi dhe lidhur me këtë çështje.

Kryetari i Klubit bullgar në Shkup, Lazar Mladenov, pohon se aktivistët e tij janë thirrur në të ashtuquajturën “bisedë miqësore” në shërbimet e sigurimit. Njerëzit janë dëgjuar, kryesisht për atë kush hyn e kush del në zyrat e tyre në Strumicë dhe a mendojnë të hapin zyra të tjera. “Biseda” e parë është bërë në Strumicë, në zyrën e shërbimeve të sigurimit, derisa në Koçan një person është thirrur në restorant, që të tregoj se bëhet fjalë për takim joformal.

Në përbërjen e delegacionit të Maqedonisë janë, kryetari i komitetit Kenan Hasipi, dhe anëtarët janë deputetët Artan Grubi, Antonio Miloshoski, Silvana Boneva, Vladimir Gjorçev dhe Bekim Fazliu.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.