fbpx

VMRO-ja bullgare do ta lëshojë qeverinë nëse Sofja do ta mbështesë Maqedoninë Veriore për anëtarësim në Evropë

-

Zëvendëskryeminstri i Bullgarisë për rendin publik dhe sigurinë, ministër i mbrojtjes, si dhe kryetar i partisë politike bullgare VMRO-BND, Krasimir Karakaçanov, këtë fundjavë tha se ai dhe partia e tij nuk do ta mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në Bashkimin Evropian (BE). Ai kërkoi që qëndrimi i tij të miratohet nga qeveria bullgare, në të kundërtën partia e tij ta lëshojë koalicionin qeverisës, shkruan Meta.mk.

Karakaçanov tha se ka vendosur ashtu pasi që Maqedonia e Veriut nuk e ka përmbushur Marrëveshjen për fqinjësi të mirë me Bullgarinë” në pjesën e “pastrimit” të çështjeve kontestuese historike, ose, siç tha ai: “e të gjitha falsifikimeve nga historia e popullit bullgar në Maqedoninë e Veriut”.

“Zgjidhja e vetme e drejtë është të dalim me qëndrim të kabinetit qeveritar. Ne vlerësojmë se Maqedonia e Veriut nuk ka bërë mjaftueshëm për përmbushjen e marrëveshjes midis dy shteteve dhe për këtë arsye ne nuk dëshirojmë ta mbështesim atë. Nuk dua të vendos kushte, por mendoj se kjo është baza. Nëse nuk arrihet marrëveshja, kolegët e mi do ta braktisin qeverinë” tha Karakaçanov.

Këtë deklaratë Karakaçanov e dha para takimit konsultativ te qeverisë bullgare të thirrur nga presidenti bullgar, Rumen Radev. Mes pjesëtarëve të qeverisë në këtë mbledhje është edhe Karakaçanov.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.