fbpx
Таг: буџет 2021

таг: буџет 2021

Порталб: Тетово со 30 милиони евра во 2021 година, опозицијата смета дека тоа е буџет на желби без изводливост

Буџет во висина од 30 милиони евра предвиде општина Тетово за 2021 година. Истиот беше усвоен на вчерашната седница на советот на општината, без гласовите на советниците на Алијансата за Албанците и Движењето БЕСА. Тие сметаат дека буџетот не е реален поради малата реализација на претходните буџети, иако планирањето отсекогаш било високо, пишува „Порталб.мк“. По жестока расправа, со 17 гласа...

Бочварски најави построга контрола на реализацијата на капиталните инвестиции

Многу бројки и ветувања, но кај дел од инфраструктурните проекти има доцнења во изведбата и пролонгирање на крајните рокови за изградба. Поради ова, државата на централно ниво догодина ќе формира единица за надгледување и реализација на капиталните проекти со цел да се испорача високо ниво на реализација. Ова го спомена министерот за транспорт и врски Благој Бочварски на денешната...

Царовска: Со буџетот на МОН за 2021 предвиден е бесплатен студентски оброк, а стипендиите ќе се делат секој месец

Денеска на прес-конференција министерката за образование и наука, Мила Царовска го презентираше буџетот за 2021 година предвиден за Министерството за образование и наука кој изнесува 31 милијарди и 100 милиони денари, што претставува зголемување за 1,1 милијарда во споредба со минатата година. „Најголемиот дел од средствата, над 90 проценти се насочени кон подобрување на образовниот систем и условите во кои...

Започна комисиската расправа за Предлог-буџетот за 2021 година, опозицијата поднесе 528 амандмани

Собраниската расправа за Предлог-буџетот за наредната година започна денеска во матичната Комисија за финасирање и буџет. Образложувајќи го буџетот за 2021 година, министерот за финансии Фатмир Бесими посочи дека тој базира на четири столба: економско заздравување од ковид-19, забрзан, инклузивен и одржлив економски раст, зајакнување на конкурентноста на приватниот сектор и развој на човечките ресурси и еднакви можности. Преку...

Анализа на Порталб.мк: Долга листа на проекти од Буџетот за 2021-железница, гасификација, клинички центри

Завршувањето на реконструкцијата на железничката пруга на Коридорот 10, изградба на локални патишта, изградба и обновување на источниот дел од железничката пруга - Коридор 8, делница Куманово - Бељаковце - Крива Паланка, најава за изградба и реконструкација на здравствени установи, на училишта и студентски домови – долга е листата на проекти што треба да се остварат во буџетската 2021...

Стефоска за буџетот во културата: Прво да преживееме за после да можеме да работиме

Пари за здравството за да може непречено да функционира, па потоа за другите области. Со државниот Буџет за 2021 година е скратено од буџетите на сите министерства, за да има доволно средства за здравството. Ова е одговорот на министерката за култура Ирена Стефоска, на новинарско прашање колку е скратено од буџетот за култура. „Буџетот за следната година е горе-долу во...

Економијата во прв план, со предлог буџетот за 2021 г. над милијарда евра се одвојуваат за разни економски активности

Предлог буџетот за 2021 година кој е проектиран на околу 4 милијарди евра е конципиран да даде одговор на предизвиците со кои се соочуваат економијата и граѓаните, како последица на социо-економската криза од ковид 19, но истовремено и да овозможи развој и да влијае на консолидација и стабилизација на економските текови, образложи на прес конференција вицепремиерот за економски прашања,...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...