fbpx
Таг: Бисера Костадиновска-Стојчевска

таг: Бисера Костадиновска-Стојчевска

Костадиновска-Стојчевска ќе ја тужи Арсовска за клевети околу пожарот во Универзалната сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, ги отфрли, како што рече „измислените лаги и скандалозни тврдења на градоначалничката Данела Арсовска дека знаела за пожарот во Универзална сала, а не пријавила“. Таа најави тужба против Арсовска. „Таа самата детално ќе објасни во тврдењата за мене. Изгледа добро ѝ оди со судски тужби. Ако сака да биде обвинител и истражител, нека повели. За...

(ГАЛЕРИЈА) Локализиран пожарот во Универзална, од кровот на салата остана само металната конструкција

Локализиран е пожарот што утрово избувна во Универзалната сала во центарот на Скопје. Нема опасност од негово ширење, а пожарникарите од скопската Противпожарна бригада во моментов работат на догаснување, информираше директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. Стотици граѓани речиси два часа сведочеа како пожарникарите се борат со пламените јазици што го зафатија објектот кој претставуваше симбол...

Започна реновирањето на „куќата на џезот“, трајното просторно решение за Националниот џез-оркестар

Новите простории на НУ Националниот џез-оркестар имаат околу 500 квадратни метри, со просторија за проби, магацини за инструменти, канцеларии за администрација, студио за снимање и режија и сето она што е неопходно за квалитетно творештво. Со проектот, комплетно се реновираат подните и ѕидните површини и плафоните, а се поставува и нов систем за ладење и греење. Ова денеска го соопшти...

Наредната недела ќе продолжи изградбата на Универзална сала

Следната недела ќе продолжи реконструкцијата на Универзална сала во Скопје, рече на прес-конференција министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Владата ја презема концертната сала од Град Скопје по двeгодишен застој при промената на градоначалници. Костадиновска-Стојчевска рече дека одложувањето на работата на салата се должи на тоа што градоначалничката Данела Арсовска не ја предавала документацијата за салата на министерството. „Поминавме еден многу интересен...

Ќе се вработуваат лектори во државните институции, изгласан Законот за употребата на македонскиот јазик

На денешната собраниска седница беше изгласан новиот Закон за употребата на македонскиот јазик. Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, кажа дека со чувањето на македонскиот јазик, се зацврстува државноста и темелот на идентитетот. Со овој закон, меѓу другото, пропишано е задолжително лекторирање на сите материјали со објавување на лекторот и задолжително вработување лектори по македонски јазик во сите јавни институции...

Албанија ѝ враќа на Македонија 20 икони украдени од цркви и манастири

Владата на Албанија ѝ враќа на Македонија 20 икони кои припаѓаат на македонските цркви и манастири, а кои биле незаконски изнесени од земјава. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, денеска во Тирана на церемонија за свечено предавање на овие икони, кажала дека Владата високо го цени и го вреднува овој историски чин на враќање на иконите. „Во овој гест како израз...

Костадиновска-Стојчевска и Ковачевски на средба во УНЕСКО, се споменал и Охрид

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, денеска присуствува на 42. сесија на Генералната конференција на УНЕСКО во Париз, каде што пред отворањето, заедно со премиерот Димитар Ковачевски беа пречекани од генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле. На средбата, извести македонското Министерство за култура, беше истакнато задоволството од досегашните резултати од интензивната соработка на Северна Македонија со Организацијата на Обединетите нации за...

Министерството за култура ги чека парите и документацијата за реконструкција на Универзална сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска посочи дека реконструкцијата на Универзалната сала ќе продолжи откако ќе ја добие целокупната документација и средствата за оваа намена од Градот Скопје. Таа денеска рече дека во рамките на министерството имаат тим и надворешни соработници кои се подготвени да го продолжат процесот на реконструкција. Таа додаде дека штом ја добијат проектната документација, како и...

Костадиновска-Стојчевска: За да се зачува статусот на Охридскиот регион, двете земји треба заеднички да работат

За да се зачува престижниот статус, двете пријателски земји треба заеднички да се фокусираат во реализирање на препораките и обврските, бидејќи подеднакво ја споделуваат и одговорноста за Охридското Езеро. Ова го истакнала министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска за време на нејзината посета во Ријад, на вчерашната средба со Шефот на Одделот за Европа и Северна Америка во Центарот за Светско...

Охридскиот регион останува на листата на светски наследства на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО и на 45-тата сесија што ја одржа во саудискиот главен град Ријад одлучи Охридскиот регион да остане на листата на светски наследства на УНЕСКО. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која присуствува во Ријад, изјави дека останува престижниот статус, но остануваат и препораките за негово зачувување. „Препораките не се лесни и нивното реализирање бара наше целосно...

Костадиновска-Стојчевска: Името на Џон Малкович се впишува во богата историја на „Охридско лето

На големата сцена на Античкиот театар во Охрид вчеравечер во рамките на 63 издание на фестивалот „Охридско лето“ настапи славниот американски актер Џон Малкович во театарската претстава „Пеколна комедија: Исповеди на сериски убиец“. Брилијантната изведба на славниот Малкович кого го придружуваа сопранистките Чен Реис и Сузан Лангбеј и Оркестарот на Виенската академија предизвика бурни овации кај публиката.  Претставата е во авторство...

Во Античкиот театар свечено отворено „Охридско лето“

Во Античкиот театар во Охрид, во присуство на многубројни домашни гости, но и гости од странство, свечено беше отворено 63. издание на најреномираната музичко-сценска манифестација со интернационален предзнак, „Охридско лето“. Фестивалот започна со концертот на светски позната оперска дива од Романија, Анџела Георгиу, која настапи со Оркестарот на Националната опера и балет на Република Северна Македонија и под диригентската палка...

Одбележани 80 години од масакрот кај кавадаречкото село Ваташа

Во месноста Моклиште кај кавадаречкото село Ваташа денеска беа одбележани 80 години од стрелањето на 12 млади лица во Втората светска војна од страна на бугарскиот фашистички окупатор. На настанот присуствуваа министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, генералниот секретар на Кабинетот на Претседателот Миле Бошњаковски, кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. На одбележувањето на 80 години од...

Во Лешок откриен нов фрагмент на живопис од тројно сликарство, историчарите ќе утврдуваат од кога датира

Нов фрагмент од живопис од трослојно сликарство бил откриен при активностите за реставрација и конзервација на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во тетовското село Лешок. Новооткриениот трет слој живопис се наоѓа во олтарот, во долната зона, под слојот од 17. век, и се работи за фигура на архијереј во цел раст на свиток во раката. Конзерваторскиот проект за ѕидното сликарство...

Вечерва во престижната „Кунстхале Виена“ се отвора изложбата од солидарната колекција на МСУ

Во престижната галерија „Кунстхале Виена“ вечерва во 19 часот ќе се отвори изложбата на дела од вредната уметничка колекција на Музејот на современата уметност во Скопје. Изложбата има наслов „Ниедно чувство не е конечно. Колекција на солидарноста, МСУ – Скопје“ („No Feeling is Final. The Skopje Solidarity Collection“), а е резултат на соработката меѓу двете уметнички институции – МСУ...

Костадиновска-Стојчевска: Изложбата „Првите кралеви на Европа“ во САД е голем пробив за македонската археологија во светот

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Битола се обрати на прес-конференцијата по повод претстојното големо отворање на првата изложба на македонски археолошки артефакти и прва и најголема археолошка изложба од Балканот во светот, „Првите кралеви на Европа“ во Чикаго, САД. На прес-конференцијата, која се одржа во Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Битола, за овој...

Штип ја одбележа 80-годишнината од депортацијата на своите сограѓани Евреи

Во Штип денеска се одржа комеморација во чест на 80-годишнината од холокаустот кога штипските Евреи биле однесени до скопскиот монопол, од каде биле присилно однесени во нацистичките логори на смртта, информираат од Министерството за култура. На комеморацијата за злосторството кое никогаш не смее да се заборави говореа градоначалникот на Штип Иван Јорданов, претседателот на Еврејската заедница, Пепо Леви и министерката...

Во Битола се одбележа 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи

Во Битола денеска се одржа комеморација по повод одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, што се одржа во Офицерскиот дом во Битола, информираат од Министерството за култура. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска во своето обраќање истакна дека на 11 март, битолчани секогаш ја наведнуваат главата од почит кон своите 3.350 жители, македонски Евреи, за никогаш да не се...

Целосно е завршен проектот за дигитализација на картотеките во Институтот за македонски јазик

Во Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ денеска беше претставен целосно завршениот проект за дигитализација на сите картотеки, со што дигитализирани и трајно заштитени се пет милиони ливчиња, јазични записи грижливо и посветено собирани со децении на терен од вработените во Институтот, од бројни истражувачи, студенти и вљубеници во јазикот, информираат од Министерството за култура. Проектот се реализира во годината...

Синоќа запален поетскиот оган на 61. издание на Струшките вечери на поезијата

Со музичко-поетски перформанс на „Т’га за југ“ во изведба на бендот „Пијан Славеј“ и традиционалното палење на поетскиот оган, синоќа свечено се отвори 61. издание на фестивалот „Струшки вечери на поезија“, информираат од тимот на „Струшките вечери на поезијата“. Манифестацијата се отвори на летната тераса на хотелот „Дрим“ во присуство на голем број поети од земјава и од странство, како...

Земјотрес синоќа почувствуван во Штип

Земјотрес чиј епицентар бил припаѓа на епицентралното подрачје Штип – Радовиш, вчеравечер бил регистриран од телеметриската сеизмолошка мрежа, информираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во...