fbpx
Таг: Апелационенсуд

таг: Апелационенсуд

Апелација за случајот „Изгрев“: Предметот се враќа на повторно судење

Апелацискиот суд Скопје денеска до скопскиот кривичен суд ја доставил одлуката со која делумно се укинува пресудата за случајот „Изгрев“ и предметот се враќа на повторно судење, соопштија од судот. „Апелацискиот суд Скопје до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, ја достави пресудата со која жалбите на Основното јавно обвинителство, како и на обвинетите Димитар Миладинов, Георги Миладинов, Димитрија Голабоски,...

Фармерот Душко Илиевски доби 6.000 евра отштета за загубите додека беше во притвор

Апелацискиот суд во Битола пресуди отштета од 6.000 евра за семејството на фамерот Душко Илиевски за земјоделските загуби додека тој и дел од неговото семејство беа во протвор 12 дена во 2010 година. За пропаднатиот род на нивите со компири, боранија, пиперки, фармерот Илиевски бараше 9.000 евра отштета од државата, но Основниот суд и Апелацискиот суд во Битола досудија и потврдија...

Одложено рочиштето на Апелација за расправа по пресудите за случајот „Монструм“

Судскиот совет на Апелацискиот суд го одложи денешното рочиште на кое требаше да се расправа по жалбите за пресудите за случајот „Монструм“. Одлуката и пресудата на првостепениот суд, како што пренесува „Плусинфо“, ќе биде прочитана на 11 септември, кога ќе бидат елаборирани и жалбите на одбраната, по што Апелациониот суд треба да се произнесе по нив. Денешната јавна седница е...

Апелацискиот суд ја укина пресудата за тужбата на Јанкулоска против Шилегов

Апелацискиот суд Скопје ја укинал пресудата со која портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, требаше да ѝ плати на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, отштета од еден милион денари за нанесена клевета, пренесува „Нова ТВ“. Јанкулоска го тужеше Шилегов откако тој на прес-конференција изнесе податоци за непропорционално зголемен имот на поранешната министрека додека била на власт, а Основниот суд...

Кежаровски останува на слобода, Апелација ја отфрли жалбата на обвинителството

Отфрлајќи ја жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал, Апелацискиот суд денеска ја потврдил одлуката на Основниот суд Скопје 1 за условен отпуст на новинарот Томислав Кежаровски, што значи дека тој нема да се враќа во Истражниот затвор „Скопје“, каде што требаше да издржи уште три месеци од досудената казна, пишува „Фокус“. „Донесена е одлука со која се...

Протестот за Кежаровски е бунт против политиките на власта

Неколку стотини новинари, граѓани и студенти кои денеска излегоа на протест против пресудата за новинарот Томислав Кежаровски, својата огорченост и осуда ја искажаа пред Владата, местото каде, според нив, е скроена неправедната одлука за затворање, а потоа и за привремено ослободување на новинарот. Со маски со ликот на Кежаровски на своите лица, транспаренти и со свирежи, протестот почна пред Апелацискиот...

„Јас сум Кежаровски“: Новинарите се солидаризираа со својот колега

Со транспаренти „Јас сум Кежаровски“, напишани на француски, како аналогија на манифестирањето солидарност по масакрот во „Шарли ебдо“, македонските новинари и новинарски задруженија денеска пред Апелацискиот суд го искажаа својот револт од пресудата на судот со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затвор во случајот „Ликвидација“. Новинарите се солидаризираа со својот колега и најавија понатамошни чекори за...

Реакции: Скандалозна и политичка е одлуката за казната на Кежаровски

„Скандалозна и политичка, а не судска одлука“ е ставот на новинарските здруженија и на новинарите по објавувањето на пресудата на Апелацискиот суд, со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна за случајот „Ликвидација“, во кој беше обвинет за откривање на идентитет на заштитен сведок. Утре, во 11 часот, пред Апелацискиот суд е закажан собир на новинарите...

Апелација пресуди две години затвор за новинарот Кежаровски

Новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна од  Апелацискиот суд, чија одлука денеска била доставена од Основниот суд Скопје 1, соопштија од судот. Пресудата на Апелацискиот суд следува по жалбата на Кежаровски на провстепената пресуда, со која тој беше осуден на четири и пол годишна затворска казна во случајот „Ликвидација“, а беше обвинет дека го открил идентитетот...

Иницијативниот одбор за Кежаровски бара итно објавување на одлуката на Апелација

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска, преку соопштение, го повика Апелацискиот суд Скопје до петок, 16 јануари, да ја соопшти одлуката по жалбата на новинарот на првостепената пресуда, со која е осуден на затворска казна. Оттаму потсетуваат дека судијата на Апелацискиот суд, Сафет Кадриу, минатиот месец потврди дека одлуката е донесена. „Ваквата состојба на исчекување го доведува нашиот...

Апелација ја потврди пресудата за фризерката што продавала непостоечки станови

Апелацискиот суд - Скопје ја потврди првостепената пресуда со која фризерката Благица Доневска во март минатата година беше осудена на затворска казна од осум и пол години за измама со продажба на станови, пишува порталот „Академик“. Судот, како што пренесува порталот, ја одбил и жалбата на таткото на Дончевска, Ацо Вељановски, кој е осуден на четири и пол години затвор...

Апелација ја одложи одлуката за Кежаровски за по Нова година

Неизвесноста околу одлуката на Апелациониот суд по жалбата на новинарот Томислав Кежаровски, кој со првостепена пресуда е осуден на затворска казна во случајот „Ликвидација“, нема да заврши пред Нова година, како што се очекуваше и какви што беа најавите од Апелација. Судијата на Апелациониот суд, Сафет Кадриу, за „Мета“ вели дека одлуката требало денеска да биде доставена до Основниот суд...

БИРН: Апелацискиот суд донел одлука за новинарот Томислав Кежаровски

Апелацискиот суд донел одлука по жалбата на новинарот Томислав Кежаровски кој со првостепена пресуда е осуден на затвроска казна во случајот „Ликвидација“, објави „БИРН“, повикувајќи се на изјава на судијата во Апелацискиот суд, Сафет Кадриу. „Точно, одлука е донесена. Таа е во фаза на подготвување и ќе биде доставена до Основниот суд Скопје 1. Не можеме да соопштиме каква е...

ЗНМ со декларација побара ослободување од вина на новинарот Томислав Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), на денешното редовно изборно собрание, едногласно усвои Декларација за Томислав Кежаровски, со која побара негово ослободување од вина. - Ние, македонските новинари, и денеска и одовде од изборното собрание на ЗНМ, упатуваме уште еднаш силна поддршка за нашиот неправедно осуден и притворен колега, Томислав Кежаровски. Бараме од Апелацискиот суд во Скопје, додека сè уште...

Осудените во „Агент“ : Нашиот случај е криминално-политичка конструкција

Во соопштение за јавноста, Слободан Богоевски, Владо Пешликовски и Васко Томановиќ, кои неодамна беа осудени на затворски казни во случајот „Агент“, а чии пресуди беа потврдени од Апелацискиот суд, тврдат дека целиот случај е со криминално-политичка заднина, конструиран од власта. - По налог на „фамилијата“ која владее со извршната, законодавната и со судската власт во Македонија, Јован Илиевски почна постапка...

Апелација ги потврди казните на обвинетите во случајот „Агент“

Апелацискиот суд во Скопје ја потврди првостепената пресуда за случајот „Агент“, со која на затворска казна од две години се осудени поранешниот директор на управата за безбедност и контраразузнавање, Слободан Богоевски, адвокатот Владо Пешликоски и претставникот на „Меркатор“, Митја Валич, а на казна затвор од три години, за финансиски малверзации, е осуден адвокатот Васко Томановиќ, објавува порталот „Академик“. Во предметот...

„Ровер“: Бошкоски доби десет и половина години затвор и им заврти грб на судиите

Судскиот совет денеска ги соопшти пресудите во повторениот судски процес за случaјот „Ровер“, во кој на десетмина обвинети, меѓу нив и поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, им се судеше за убиството на Марјан Тушевски и на Киро Јанев од 2001 година. Како непосредни извршители на убиството, судот на доживотна казна затвор ги осуди српските државјани Предраг Чубрило, Милан Илиќ,...

Денеска се очекува повторна пресуда за случајот „Ровер“

Денеска се очекува Судскиот совет да ја соопшти пресудата за случајот „Ровер“, во кој им се суди на вкупно десетмина обвинети, меѓу кои е и поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски. Обивнителството во текот на повтореното судење се откажа од гонење на петмина обвинети, поради недостиг на докази против нив. Повтореното судење за убиството на Марјан Тушевски и на Киро...

Што ќе се гради на местото на злосторството кај Смиљковско Езеро?

По долгото одложување на пресудата за случајот „Монструм“, судот сега го одолжува и преводот на текстот на пресудата, постапка која доцни, а со тоа се запира и процедурата на одбраната за обжалување на првостепената пресуда до Апелацискиот суд, изјавил за „Порталб“ адвокатот Насер Рауфи. Според него, постапката за жалба ќе биде пролонгирана бидејќи пресудата сè уште се преведува на албански. - Судот...

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...