fbpx
Таг: Антарктик

таг: Антарктик

Опасноста од консумирање брза храна во текот на летото во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Која храна треба да ја избегнуваат младите и на што треба да се внимава во текот на летните месеци, се прашањата на кои одговорите ги даваме во новата епизода на емисијата „Шорткат“. Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Николче Бабовски, зборува за тоа колку е безбедна храната што ја консумираме. Во 41. епизода на вестите за млади информираме и...

Пронајдена микропластика во свежо напаѓан снег на Антарктикот

Научници за првпат пронајдоа микропластика во свежо паднат снег на Антарктикот, јавува „Би-би-си“. Истражувачите од Универзитетот во Кентербери во Нов Зеланд собрале примероци од 19 локации на Антарктикот и секој од нив содржел ситни пластични фрагменти. Микропластиката произлегува од ерозијата на пластичните материјали и е помала од зрно ориз, а некогаш не е видлива со голо око. Истражувачите откриле во просек 29...

Дружбата и садењето во градината „Бостание“ е главна тема на новата епизода на „Шорткат“

Како функционира општествената градина „Бостание“ во Скопје и на кој начин младите може да се приклучат во заедничкото садење, дружба и едукација на ова место ќе биде главна тема во најновата епизода на емисијата за млади „Шорткат“ што ќе се емитува вечерва. Во „Шорткат“ информираме и за начинот на којшто годинава ќе се вршат уписите во средните училишта, коишто се...

Скриен свет на морски животни откриен во река под мраз на Антарктикот

Мали суштества слични на ракчиња се откриени во подводен екосистем, во река под огромна ледена површина на Антарктикот, пишува „Гардијан“. Во пештера која личи на катедрала висока стоцици метри, тим на научници од Нов Зеланд го откриле овој екосистем на длабочина од 500 метри под мразот, на стотици километри од работ на ледениот гребен Рос. Овој екосистем до неодамна бил...

Џиновска санта мраз се одвои од Антартикот, четири пати е поголема од Њујорк

Европската вселенска агенција објави дека џиновска санта мраз се одвоила од Антартикот во Веделовото море. Станува збор за ледена површина од 4.320 километри квадратни, која е долга 175 километри, а е широка 25 километри, пренесува Гардијан. Ова е најголемиот леден брег што досега се отцепил, којшто по територија е четири пати поголем од Њујорк, односно во македонски услови е...

Топењето на Антарктикот за 26 години го покачило морското ниво за 7,6 милиметри

Големо истражување на 84 научници од 44 меѓународни организации покажа дека топењето на мразот на Антарктикот го покачило нивото на морињата и океаните за 7,6 милиметри од 1992 година досега, а речиси половина од тоа покачување се случило во последните пет години. Ендрју Шепард од Универзитетот на Лидс во Обединетото Кралство и Ерик Ајвинс од Лабораторијата за млазен погон на...

Договорена заштита на пространиот Антарктик

Делегати од 24 земји од Европската Унија се согласија Росово Море на Антарктик да стане прво морско заштитено подрачје на светот. Околу 1,57 милиони квадратни километри од Јужниот Океан ќе добијат заштита од комерцијален лов на риби во период од 35 години, пренесува „Би-би-си“. Борците за заштита на природата го поздравуваат овој потег и велат дека е тоа е подрачје со исконски...

Бугарите „го освоија” Антарктикот: Историски личности од Македонија, заведени како бугарски топоними

Свети Климент Охридски, свети Наум Охридски, Григор Прличев се дел од имињата на македонски историски личности што, како бугарски топоними, се одобрени од бугарската Комисија за антарктички називи и од претседателот на Република Бугарија, Плевнелиев. - Сето тоа, без да се проверат историските факти, се меѓународно прифатени стандарди за еднозначно идентификување на географски објекти на Антарктикот – пишува порталот „Охрид прес“. Меѓу...

Русија повторно побара дел од Арктикот од ОН

Русија поднесе барање до Обединетите нации, за добивање право на дел од територијата на Арктикот, соопшти денеска руското министерство за надворешни работи. Во соопштението се наведува дека Русија бара 1,2 милиони квадратни метри на епиконтиненталниот дел на Арктикот. Русија, САД, Канада, Данска и Норвешка се обидуваат да добијат право на делови од Арктикот, каде се верува дека се наоѓаат наоѓалишта на...

Измерена рекордно висока температура на Антарктикот

На Антарктик на 24 март годинава е забележан најтоплиот ден откога е почнато мерењето на температурата на овој дел од Земјата. Како што јавува американската телевизија „Ен-Би-Си“, повикувајќи се на извештајот на „Ведар андерграунд“, температурата се искачила до 17,5 Целзиусови степени, што е за 0,5 степени повисока температура од претходниот рекорд забележан во 1976 година. „Антарктичкиот полуостров, на кој е забележан...

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...