fbpx
Таг: анкета

таг: анкета

Најголем број од новинарите и медиумските работници во земјава заработуваат потпросечни плати

Најголем број од новинарите и медиумските работници за својата работа примаат надомест под просечната плата во државата, покажа истражувањето кое е изработено од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Институтот Ресис, а е поддржано од ЕУ, пишува Вистиномер.  Притоа, 55 отсто од новинарите земаат плата под просечната во државата, а 77 проценти од медиумските работници се под...

Истражување на Метаморфозис: Загрижувачки тренд на дезинформации, граѓаните бараат да се преземат мерки

Ширењето дезинформациите од година в година достигнува загрижувачки трендови. Граѓаните ги детектираат дезинформирациите, воедно ја губат довербата во медиумите и бараат од властите да се преземат мерки за нивно спречување. Ова се само дел од заклучоците од последното истражување на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, насловено како „Ефектот на дезинформациите и странските влијанија врз демократските процеси во Северна Македонија...

Европа и заштитата на климата – најважни прашања за Германците за 2024 година

Зајакнувањето на единството на Европа за повеќе од половина (52 отсто) од германските граѓани е најважното надворешнополитичко прашање за следната година. Следно, со 35 отсто гласови е подобрувањето на глобалната заштита на климата, покажува анкетата на институтот Форса за списанието „Интернешнл Политик“ (Internationale Politik), пренесува германската новинска агенција ДПА. Со тесна разлика, 32 отсто од испитаниците го навеле ограничувањето на влијанието...

Опаѓа поддршката за членството во ЕУ во земјава, најизразен отпор кај младите

Поддршката за членството на Северна Македонија во ЕУ опаѓа, иако мнозински 60 отсто од граѓаните одговориле дека ќе гласаат потврдно ако следната недела би се оддржал референдум за членство на земјава во ЕУ. Иако мнозинството граѓани и годинава го поддржуваат овој надворешнополитички приоритет на земјава, станува збор за најнискиот процент за поддршка за членство во ЕУ од 2014 година...

Анкета: Граѓаните на ЕУ отворени за прием на Украина, но со „оладени“ чувства за Македонија и Западен Балкан

Европејците се генерално отворени за идејата Украина да се приклучи кон ЕУ, и покрај трошоците и ризиците, но се со „оладени“ чувства во однос на потенцијалното проширување на блокот со земјите од Западен Балкан и со Грузија. Според истражувањето во шест земји-членки на ЕУ, објавено денеска од страна на Европскиот совет за надворешни односи, нема јасна мнозинска поддршка за која...

Возачите на тротинети најголеми непријатели на пешаците

Возењето на електричните тротинети ги загрозува пешаците. Дури 55 отсто од пешаците во најголемите германски градови се жалат на возачите на електричните тротинети, покажуваат резултатите од анкетата на германскиот авто-мото сојуз АДАЦ, пишува германската новинска агенција ДПА.  На попрецизни прашања, 71 отсто од испитаницитe рекле дека најмногу им пречат несовесно паркираните електрични тротинети и тоа што нивните сопственици возат пребрзо. На...

Анкета: Секој четврти човек во Германија се чувствува длабоко осамен

Секој четврти граѓанин на Германија чувствува длабока осаменост, а многу почесто е ова изразено кај депресивните личности, наведува истражување што беше објавено во вторникот, пренесува германската новинска агенција ДПА. Кај личностите кои според сопствени зборови се депресивни, уделот на длабоката осаменост е дури 53 отсто, покажува анкетата на овогодинешниот германски Барометар на депресија. Субјективното чувство на осаменост е утврдено според неколку...

Аерозагадувањето во фокус на вечерашната епизода на „Шорткат“

Новата епизода на „Шорткат“ ја емитуваме вечерва, а во неа главна тема е актуелниот проект на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) за справување со загадувањето на воздухот во пет македонски општини. Покрај тоа што ќе може да дознаете повеќе за справувањето со аерозагадувањето, во „Шорткат“ вечерва информираме и за резултатите од конкурсот за краток хорор расказ што годинава...

Евроскептицизмот ги дели Македонците и Албанците во однос на членството во ЕУ

И покрај зголемениот скептицизам во врска со влезот на Северна Македонија во Европската Унија, 53 отсто од испитаниците во земјава се согласуваат дека влезот во ЕУ е добра работа за земјава, додека 30 проценти не мислат така, покажува последната анкета на Евротинк - Центар за европски стратегии, „Перцепции и ставови на граѓаните на РС Македонија за општествено-политичката состојба во...

Децата премногу време се пред екран – родителите признаваат и се правдаат

Без разлика дали станува збор за телефон, таблет или компјутер - децата во Германија премногу време поминуваат пред екраните. Родителите тоа го признаваат и наведуваат дека поради тоа ги мачи совеста, но и се обидуваат да го прикријат вистинското време кое децата го поминуваат со дигиталните медиуми, пренесува германската новинска агенција ДПА. Грижа на совеста за препуштањето на децата на...

Германците имаат најмногу страв од зголемувањето на цените

Зголемувањето на трошоците за живот е најголемата грижа на луѓето во Германија, покажуваат резултатите од едно истражување. Две третини од учесниците на анкетата (65 отсто) рекле дека се плашат од зголемувањето на цените, пишува германската новинска агенција ДПА.  Истражувањето е изработено за долгорочната студија „Стравовите на Германците“. На второто и третото место на ранг-листата се грижите поради поскапувањата - 60 отсто...

Вегетаријанци и вегани во Германија има најмногу меѓу младите луѓе

Речиси 12 отсто од германските граѓани се вегетаријанци или вегани, а анкетите покажале дека тоа е особено чест случај со младите луѓе, пишува германската новинска агенција ДПА.  Исфрлањето на месото од исхраната особено е изразено кај жените и кај младите под 30 години, според истражувањето што го има направено германското здружение за трговија со храна БВХЛ, спроведено по повод на...

Германците не ги сакаат е-тротинетите, опасни се за сообраќајната безбедност

Мнозинството Германци имаат ниско мислење за електричните тротинети, додека многумина никогаш не користеле вакво превозно средство, покажува анкетата спроведена од YouGOV во име на ДПА, пишува германската новинска агенција ДПА. Нешто над 51 отсто од возрасните лица од Германија имаат прилично или дури многу негативен став кон електричните тротинети, додека 61 отсто од испитаниците мислат дека сообраќајната безбедност е влошена...

ИРИ: Од работата на Арсовска незадоволни се над 70 отсто анкетирани скопјани

Околу еден процент анкетирани скопјани се многу задоволни од работата на градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, додека 19 проценти се донекаде задоволни од нејзината работа. Педесет проценти се изјасниле дека се многу незадоволни од нејзината работа, а 21 отсто дека се донекаде незадоволни. Ова го покажува најновата анкета на Интернационалниот Републикански Институт (ИРИ). Анкетата е направена меѓу 8 април...

Граѓаните немаат доверба во владеењето на правото, покажа новата анкета на ИРИ

Новата анкета на Центарот за анкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) за Северна Македонија покажува зголемена поддршка за членство во ЕУ, ниско ниво на доверба во владеењето на правото и разлики за правецот на движење на локално и национално ниво. На прашањето дали ја поддржуваат интеграцијата на земјата во ЕУ, 79 отсто од возрасните испитаници одговориле со „да“. Ова...

Енергетско-економската криза влијаела врз малите и средните претпријатија

Најголемиот дел од микро, малите и средните претпријатија изјавиле дека врз нив влијаела енергетско-економската криза. Единствено мнозинството занаетчии рекле дека оваа криза не влијаела врз нивните претпријатија, а сите анкетирани од трговијата на големо и мало, објектите за сместување и сервисни услуги и снабдувањето со електрична енергија и гас одговориле дека трпеле последици. Ова се резултатите од анализата за влијанието...

Младите и „колачињата“: Ако не се јадат, не ги интересираат

„Не знам што се тоа колачиња, мислам дека се вируси што се појавуваат на сајтовите, не ги прифаќам“, е само еден од одговорите на младите во земјава во однос на поставеното прашање за тоа што се тоа „колачиња“. Податоците објавени во истражувањето на Меѓународната федерација за изборни системи (ИФЕС) – „Младите и дигиталната приватност во Северна Македонија“ говорат дека...

Истражување: Младите не се вклучени во решавање на општински проблеми

Голем дел од младите никогаш не биле вклучени во решавање на некаков проблем во општината, покажуваат резултатите од истражувањето „Потребите на младите на локално ниво“, спроведено од Здружението на граѓани „Младите можат“ во општините Струмица, Велес и Кочани. Според резултатите, 60,6% (Струмица), 48,2% (Велес) и 48,6% (Кочани) од младите рекле дека никогаш не биле вклучени во решавање некаков проблем во...

Георгиев ги охрабри анкетираните судии со име и презиме да пријават кој им врши притисок

Претседателот на Судскиот совет Сашко Георгиев се огласи по повод анализата за Проценка на ризиците од корупција во правосудството во Северна Македонија, во која, меѓу другото, приближно 72% од анкетираните судии изјавија дека не се согласуваат со тврдењето дека Судскиот совет делотворно ја штити независноста на судството. Проценката, прва од ваков вид во земјава, се базира на сведоштва и искуства...

Поразителни бројки за судството: Судиите соочени со притисоци, не веруваат во Судскиот совет и не се чувствуваат безбедни

Притисоците или обидите за влијание врз судиите од нивните колеги или судиите од повисок ранг и од членовите на Судскиот совет се зголемени за повеќе од 10 отсто, во споредба со 2009 година. Судиите не се чувствуваат безбедни во секојдневниот приватен живот и во просториите на судот. Тие не веруваат ниту во Судскиот совет - 72 проценти од анкетираните...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...