fbpx
Таг: аболиција

таг: аболиција

Хојт Ји: Ќе продолжиме да даваме поддршка за излез од политичката криза

Хојт Брајан Ји, заменик-помошникот државен секретар за Европа и за Азија во Стејт департментот во интервју за „Гласот на Америка“ рече дека САД и ЕУ ќе продолжат да даваат поддршка за да се надмине политичката криза во Македонија. „Веруваме дека инволвираните страни во кризата во Македонија можат да најдат начин да излезат од неа. На одлуката да не се одржат...

Утре ќе се одржи првата седница на Комисијата за импичмент на Иванов

Утре во 11 часот во Собранието треба да се одржи првата седница на Комисијата за оценување на основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов. Сè уште не се знае дали коалицијата на СДСМ ќе учествува во работата на оваа комисија, затоа што тие иако ја поднесоа иницијативата за импичмент на Иванов, на пленарна седница...

СДСМ: За послушникот Ѓорге Иванов не постои право и правна држава

Ѓорге Иванов, човекот кој ги прекрши законите и највисокиот акт, Уставот на Република Македонија, не може да се повикува на правни норми, реагираат од СДСМ на изјавата на Иванов во Софија. „За послушникот Ѓорге Иванов не постои право и правна држава, тој само ги спроведува нарачките од Никола Груевски. Лицето Ѓорге Иванов наместо лицемерно да се повикува зад правни акти...

Иванов: Уште ги чекам барањата од не-политичарите за поништување на аболицијата

Претседателот Ѓорге Иванов денеска од Софија ги повика останатите помилувани лица од неговата листа, кои не спаѓаат во категоријата политичари, а сакаат да им биде поништена аболицијата, да достават барање до него. Иванов, во изјава за „Телма“ вели дека досега до неговиот кабинет не стигнало барање за повлекување на аболицијата. - Законот овозможува за сите други лица да си поднесат барања,...

„Шарена револуција“: Демократија, слобода, правда и мир е забрането во Македонија

Првата станица на денешниот протест на „Шарената револуција“ беше владата на Република Македонија. Со помош на џиновскиот чатал, беше обоен објектот, а потоа дел од демонстрантите ја боеја и оградата. Демонстрантите потоа движејќи се кон Собранието повторно го обоија Министерството за правда и поранешната народна канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов. Активистката Михаела Ивановска рече дека една од причините поради која протестира...

Амбасадорите на ЕУ и на Холандија порачаа: Целосно да се повлече аболицијата

Амбасадорите на ЕУ и Холандија, Аиво Орав и Ваутер Пломп на денешната трибина организирана од „Транспаренси интернешнл Македонија“ порачаа дека аболицијата мора да се повлече целосно, само така нема да има селективна правда. Амбасадорите велат дека сите засегнати страни мора да ја поддржат работата на Специјалното јавно обвинителство. - Европската Унија јасно претстави дека селективната правда и помилување не се прифатливи....

СДСМ на Управен суд ја оспори одлуката за формирање на комисијата за импичмент на Иванов

СДСМ денеска поднесе тужба до Управниот суд со која ја оспори одлуката за формирање на Kомисија за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов. Како што велат од партијата при формирањето на Комисијата за одговорност на Иванов, тие побарале од претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски да обезбеди спроведување на деловникот, но тој не сторил ништо. - Со оглед на тоа што Трајко...

Граѓаните ја блокираа улицата пред полициската станица „Пролет“

Откако по завршувањето на денешниот протест, полицијата во близина на Градска болница во Скопје го приведе возачот  на „пикапот“ на „Шарената револуција“, пред полициската станица „Пролет“, се собраа повеќе граѓани кои ја блокираа улицата. Приведениот се уште е во станицата, а од полицијата и покрај инсистирањето на „Мета“ не добивме одговор зошто е приведен возачот на пикапот. Од „Шарена револуција“ и на...

Приведен возачот на „пикапот“ на „Шарена револуција“

По завршувањето на денешниот протест, полицијата во близина на Градска болница во Скопје го привела возачот  на „пикапот“ на „Шарената револуција“. Веста ја потврдија и од „Шарена револуција“ и на својот „Фејсбук“ профил објавија: „Режимот повторно се обидува да удри по нашите соборци, но нема да им успее! Вечерва, на крајот од протестот во Скопје, од страна на неуниформирани полициски лица приведен е Џовани,...

„Шарената револуција“: Играјте си вие со ајварот, ние ќе се погрижиме за се друго

Шарените револуционери денеска повторно ја обоија „Порта Македонија“ затоа што приодот кон плоштадот, каде што беше планирано да се протестира, беше затворен од кордон полицајци. Пред Портата демонстрантите порачаа дека ќе протестираат се дури целосно не се повлече аболицијата и претседателот Ѓорге Иванов не си даде оставка. Лупчо Николовски од СДСМ рече дека после толку потрошена енергија и после толку протести...

Германската амбасадорка Алтхаузер побара целосно укинување на аболицијата

Укинувањето на аболицијата да биде сеопфатно, односно одлуката за аболицијата треба целосно да се повлече, рече германската амбасадорка Кристине Алтхаузер при промовирање на проектот „Фудбал без граници“ заедно со француската амбасадорка Лоренс Оер. - Во врска со одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на дел од помилувањата, велам дека уште од почетокот, без недоречености, апелиравме за целосно, комплетно повлекување...

Димитриев: Поништувањето на аболицијата за политичарите е можност за смирување на страстите

Со поништувањето на аболицијата за политичарите се отвора простор за смирување на страстите, изјави денеска премиерот, Емил Димитриев по координативниот работен состанок во Владата на тема „Акциски план за реализација на итните реформски приоритети“. Според Димитриев, Иванов имал добри намери кога ја донел одлуката за аболиција, но поради политичкиот контекст, таа морало да биде повлечена. – По носењето на аболицијата целиот...

СДСМ: Иванов донел две одлуки за поништување на помилувањето со ист број

Опозициската СДСМ, денеска преку соопштение обвини дека со одлуките за повлекување на аболицијата, претседателот Ѓорге Иванов направил само поголем хаос. „По објавувањето на одлуките за поништување на дел од неуставните одлуки за помилување, видливо е дека лицето Ѓорге Иванов има донесено две одлуки со ист број: 08-534/1. Овие Одлуки на Иванов се со ист број иако се однесуваат на различни...

Комисијата за импичмент на Иванов денеска на дневен ред во Собранието

Пратениците на денешната 103. пленарна седница во Собранието треба да одлучуваат за формирање Комисија за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов, поради неговата одлука за аболиција на политичари и нивни соработници. Оваа точка не беше дел од дневниот ред, што службата за односи со јавност на Собранието, ја достави утрово до медиумите, за подоцна да биде додадена, како надополнување на агендата на...

Селективната аболиција не поминува кај меѓународната заедница

Претседателот, Ѓорге Иванов во петокот, минатата недела, реши да ги поништи помилувањата на 22 политичари од вкупно 56 аболирани лица, одлука која наиде на жестоки критики од претставниците на меѓународната заедница. Денеска, според најавите, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) треба да излезе со официјален коментар за поништувањето на аболицијата за 22 лица. Во кабинетот на специјалната обвинителка Катица Јанева ги чекаат...

НДМ: Иванов не може да распознава што значи интерес на државата

При иста реалност во земјата, претседателот не може да распознава што значи интерес на државата и носи две различни одлуки за иста фактичка и правна ситуација, што значи кршење на Уставот, со што, дополнително ја продлабочува тешката политичка криза во која е заглавена земјата - се вели во соопштението на Народното движење за Македонија (НДМ). НДМ оттука се сомневаат дека „постојат...

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија (ЛДП), по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната политичка состојба во државата. - Масовната аболиција од 12 април, а сега и селективната аболиција, потпишана од Иванов ја втурна Македонија во уште потешка и подраматична политичка, економска и морална...

Гарет: За еднаквост пред законот потребно е целосно поништување на аболицијата

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет на својот профил на „Твитер“ напиша дека за да бидат сите еднакви пред законот, потребно е поништување на аболицијата за сите 56 лица.   https://twitter.com/BritAmbCGarrett/status/736833172126715904 Поддршка за целосно, а не парцијално поништување на аболицијата дадоа и Европската унија и американската амбасада во Македонија. Претседателот, Ѓорге Иванов ги поништи помилувањата за политичарите, односно за 22 лица од вкупно 56, колку што беа...

Објавени имињата на лицата за кои Иванов ја поништи аболицијата

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски се дел од лицата за кои претседателот Ѓорге Иванов ја поништи аболицијата, објави „Телма“ повикувајќи се на „Службен весник“. Во „Службен весник“ може да се прочитаат...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Иванов за аболиција на 22 лица

Вчерашната одлука на претседателот Ѓорге Иванов е на линија на нашите активности и е добра одлука која ја поздравуваме. Мислам дека е одличен чекор и се надевам дека работите ќе продолжат да се одвиваат во добра насока и дека што поскоро СДСМ ќе се охрабри да дојде на избори - изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговарајќи на новинарско...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...