fbpx
Таг: аболиција

таг: аболиција

Се менува законот, претседателот нема да може да помилува лица кои не се правосилно осудени

Претседателот нема да може да помилува осомничени лица, додека трае истрагата или судењето, туку тие лица ќе можат да побараат помилување само откако судот ќе изрече пресуда и кога таа ќе стане правосилна. Со оваа одредба се согласија членовите на работната група која денеска водеше јавна расправа за новиот нацрт-закон за помилување што го подготвува Министерството за правда. Од Министерството...

„Вистиномер.мк“: Аболицијата на Заев нема врска со непостоечкиот член од Законот за помилување

Пратеникот Антонио Милошоски  на вонредна прес-конференција свикана вчера по Одлуката на Законодавно-правната комисија на Собранието, која е на мислење дека нема зошто да расправа по иницијативата на Владата за оценка на спорниот член од Законот за помилување, излезе со оценка со која вели дека постапката ќе прекине, зашто во тој случај на премиерот Зоран Заев немало да му важи аболицијата...

„Тврдокорни“ протестираа за аболиција на напаѓачите во Собрание

Граѓанското здружение „Тврдокорни“ денеска во Скопје протестираше против најавениот закон за двојазичност, населување мигранти и побара да не се дели Македонија меѓу Бугарија и Грција. „Тврдокорни“ со транспаренти „Слобода за патриотите, затвор за предавниците на Македонија“, побараа аболиција на, како што велат, „уставобранителите“, односно учесниците во насилниот упад во Собранието на 27 април. Протестот почна со едноминутна молитва во дворот на...

Иванов: Ако можеле да се амнестираат воени злосторници, зошто не и луѓе заведени од толпа

„Ако имаат доблест новите пратеници во новиот состав на Собранието, ако сакаат да влијаат на смирување на општеството и да покажат акт на добра волја и на помирување, нека го направат тоа што беше направено по конфликтот во 2001 година. Тогаш знаеме дека Собранието амнестираше воени злосторници. Ако можеле воени злосторници да се амнестираат, зошто да не им се помогне...

ГРОМ со спинови го храбри Иванов за нови аболиции

Пренџов од ГРОМ нема право кога вели дека „образложението на СЈО за тоа зошто се откажува од обвинителниот акт е обична „евтина манипулација“ со аргументи кои, наводно, само тие ги знаат и никој друг во државата“, а изјавата дека „критизерите на аболициите го губат моралното право да критикуваат евентуално нови аболиции од страна на Иванов“, ја сметаме за недоследна,...

Повторно одложено судењето на Савески и на Куновски од Левица

Поради болест на Владимир Куновски, кој заедно со Здравко Савески се обвинети за демолирање на народната канцеларија на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска повторно беше одложено рочиштето од судењето на двајцата членови на Левица, пренесува „24 Вести“. Судењето е презакажано за 18 јануари следната година. Инаку, Савески и Куновски се товарат дека на 13 април учествувале во демолирањето на народната...

Кој е Никола Ивановски, новиот и „најбрзиот“ претседател на Уставниот суд во историјата

Никола Ивановски е новиот претседател на Уставниот суд, кој денеска на колегиумот на судот е избран со двотретинско мнозинство. Тој ја наследи Елена Гошева, чиј мандат завршува на 1 ноември. Ивановски, кој важеше за фаворит на Гошева, за уставен судија е избран во 2012 година. Новиот претседател на Уставниот суд, Никола Ивановски, пред да стане член на судот (1 јуни 2012 година), својата...

ВМРО-ДПМНЕ апелира притисоците и нападите врз судот да престанат

ВМРО-ДПМНЕ ги осудува обидите на аболираниот криминалец Зоран Заев, преку напади и закани врз судот да изврши притисоци и да ги заплаши судиите да одлучуваат во согласност со законот, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ по повод боењето на Кривичниот суд од страна на „Шарена револуција“. „Срамниот ноќен вандалски чин на хулиганите од платеничката револуција на СДСМ и на Сорос е резултат...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е главен статист во фарсата која ја играат со Катица Јанева

Аболираниот криминалец Зоран Заев повторно ја излажа јавноста. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не добил покана да сведочи за предметот „Пуч“, така што изјавите дека тоа е причината за одложување на денешното рочиште се само уште една во низата манипулации. Политичкото слепило и непознавањето на процедурите од страна на Зоран Заев и Катица Јанева добиваат драматични размери па и двајцата...

Одложено судење на Савески и на Куновски, судот чека податоци од МВР

Судијката Весна Петровска-Тагасовска денеска го одложи судењето на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, обвинети дека учестувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов на 13 април, за време на протестите, ден по неговата одлука за аболиција на 56 лица, политичари и нивни соработници. Рочиштето е одложено бидејќи, како што пренесува „Академик“, судот ги чека податоците...

Клучна недела за СЈО: В четврток нов извештај, в петок судење за „Пуч“

Неделава, според досега најавената агенда, се закажани два клучни  настани поврзани со работата на Специјалното јавно обвинителство. Првиот е поднесувањето на новиот шестмесечен извештај за работата на СЈО, на 15 септември, а вториот е закажаното рочиште во Кривичниот суд за случајот „Пуч“, следниот ден. Јанева вториот извештај ќе го поднесе на годишнината од нејзиното назначување за специјална јавна обвинителка и од...

Гордана Јанкулоска дојде на распит во СЈО

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска во 13 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство. Пред да влезе таа не даде изјава за медиумите, но најави дека тоа ќе го стори по распитот. Јанкулоска е осомничена во случајот „Тврдина“ што СЈО го отвори за уништувањето на опремата од незаконското прислушување, како и во случајот „Титаник“ за изборни манипулации. Во СЈО денеска...

Орав: Збогум и помагајте му на СЈО

Евроамбасадорот Аиво Орав преку порака на својот твитер-профил и официјално се збогува од функцијата шеф на Мисијата на Европската Унија во Македонија. Тој попладнево твитна „збогум“ (bye) со негова фотографија пред резиденцијата на ЕУ во Пржино. Орав на функцијата амбасадор на ЕУ во Македонија беше именуван во 2012 година, а сега е делегиран за шеф на мисијата во Црна Гора.   За време...

Три месеци по смртта на Крпач, ОЈО Скопје чека уште едно вештачење и податоци од СЈО

Точно три месеци поминаа од смртта на Коста Крпач, кој на 27 април беше пронајден мртов во својот стан во населбата Капиштец, со прострелна рана во градите. Скопското јавно обвинителство сè уште не ја завршило истрагата што треба да ги утврди причините и околностите за смртта на Крпач. Од Јавното обвинителство за „Мета“ велат дека се очекуваат резултатите од уште...

Битолските фармери Илиевски и Неделковски повикани на распит во ОЈО Скопје

Скопското јавно обвинителство им испратило покани за распит на битолскиот фармер Душко Илиевски и на тутунарот Кире Неделковски, поради учеството на протестите во Скопје во април годинава, против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари и нивни соработници. Илиевски и Неделковски, според поканите што им биле доставени, биле осомничени за учество во толпа и за спречување на...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ за финансиски тероризам врз граѓаните

Обидот на СДСМ да ги наруши финансиската стабилност и финансиските текови е класичен акт на финансиски тероризам од страна на аболираниот криминалец Зоран Заев и од неговата дружина врз граѓаните на Република Македонија, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Кире Наумов. „СДСМ стори уште едно финансиско злосторство обидувајќи се со лаги и со невистини да го блокира издавањето на еврообврзницата, која...

Истрагата за случајот на Крпач по три месеци од „интензивна“ премина во „активна“

Скопското обвинителство по речиси три месеци сè уште „активно постапува“, односно води предистражна постапка за случајот на Коста Крпач, кој на 27 април беше пронајден мртов во својот стан во Капиштец со прострелна рана во градите. Обвинителството на 2 јуни соопшти дека досегашната истрага покажала дека Крпач се самоубил, но дека постапката по предметот продолжува и понатаму за да се...

Орав: Партиите да најдат решение за кризата во следните денови, а не недели или месеци

Европската Унија е длабоко загрижена поради политичката криза која наместо да се решава, се најде во ќор-сокак, соопшти денеска во Скопје евроамбасадорот Аиво Орав, придружуван од амбасадорите на земјите членки на Унијата. - Помина повеќе од еден месец откако Собранието повторно се свика. За жал, не видовме прогрес за решавање на политичката криза во земјата. ЕУ е сериозно згрижена за ситуацијата. Ние...

ВМРО-ДПМНЕ: Аболираниот Заев повторно го потценува народот

„Криминалецот мисли дека сите се криминалци како него. Оваа позната максима денеска ја потврди аболираниот криминалец Зоран Заев, кој сè уште се крие зад помилувањето на Бранко Црвенковски за кражба на 8 милиони евра“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на лидерот на СДСМ за „Радио Слободна Европа“. Од владејчката партија велат дека Заев дал уште едно празно и...

Брисел: Неучествувањето во Собранието ги спречува демократските процеси

Европската комисија порача дека учеството во работата на Собранието е клучна за развојот на европската демократија и потсети дека Договорот од Пржино е најдобар начин за земјата да излезе од актуелната криза. - Парламентите се клучни институции во европските демократии. Неучествувањето во парламентарните активности ги спречува демократските функции на овие институции и не обезбедува поголема рамнотежа на политичката моќ. Европската...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...