fbpx
Таг: аболиција

таг: аболиција

Ванхауте: Честито, штотуку што ја убивте демократијата!

Белгискиот експерт и поранешен посредник во работните групи за имплементација на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, денеска со нови твитер-објави изреагира на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги прекине судските процеси против политичарите. „Фундаменталната ЕУ-вредност е пуштена низ вода. Нема демократија без неа“, напиша белгискиот олеснувач. Fondamental EU value, gone down the drain. No democracy without! pic.twitter.com/tfaiUuYhQ5 — Peter Vanhoutte (@peter_vanhoutte)...

Овации и скандирања за поддршка на собирот пред СЈО

Неколку десетици граѓани се собраа денеска во 18 часот пред просториите на Специјалното јавно обвинителство да искажат поддршка за работата на оваа институција. Собирот е реакција на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболира сите политичари за кои се водат предистражни, истражни постапки и за кои има правосилна судска одлука. Додека граѓаните даваа поддршка од зградата излегоа специјалните обвинителки Катица...

„Цивил“: Бараме Иванов да каже кој е виновникот од меѓународната заедница

Ѓорге Иванов објави дека поднел општ акт за прекинување на сите кривични постапки против лица од власта и од опозицијата, наводно, како начин за излез од политичката криза, тврдејќи дека не може „во својот мандат да го дозволи ова што ѝ се случува на Македонија“. А што тоа ѝ се случува на Македонија во овие седум години додека Иванов ја...

ВМРО-ДПМНЕ: Фрапирани сме од одлуката на Иванов

Тие што ја предизвикаа политичката криза преку интриги, подземни сценарија, деструктивно однесување кое е спротивно на интересите на народот и државата треба и мора да одговараат, велат од ВМРО-ДПМНЕ по одлуката на преседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на сите политичари против кои се водат правосудни постапки. „Ставот на ВМРО ДПМНЕ кон сето ова што се...

Заев: Ова е државен удар, Иванов итно да си поднесе оставка или да се отповика

Македонијо, лицето што на криминални избори го постави Никола Груевски на чело на државата направи државен удар. Уништувајќи ја земјата, се обидува да ги спаси од криминалот тие што ѝ направија зло на сопствената земја, на сопствениот народ. Тој стана директен соучесник во злосторничкото здружение, изјави денеска на прес-конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев. - Тој сака парите од криминалната банда...

НСДП: Иванов и официјално ја прогласи Македонија за мафијашка држава

Со амнестијата на организираниот криминал и со аболицијата на криминалците, Иванов ги погази сите атрибути на една демократска и правна држава и официјално ја прогласи за мафијашка држава, стои во реакцијата на Нова социјалдемократска партија (НСДП) на денешната одлука на претседателот на држвата, Ѓорге Иванов. „На 8 септември 1991 година граѓаните прогласија самостојна, суверена и независна Република Македонија, а денеска...

„Твитер“ експлодира: Ќутеше 10 години и оп – им прости на сите!

Голем број коментари доби претседателот на државата Ѓорге Иванов откако донесе одлука за аболиција и за амнестија на сите политичари против кои се водат правосудни постапки. https://twitter.com/kefremovski/status/719892661478547456 https://twitter.com/grof_Zarkoff/status/719892606608613377 https://twitter.com/BazeLazevski/status/719892601244160000 https://twitter.com/Inna_E/status/719892358746226688 https://twitter.com/nezenzabar/status/719891667160014849 https://twitter.com/BBozh/status/719891560385486848 https://twitter.com/alikiaj/status/719891025083281409 https://twitter.com/toVornottoV/status/719889602639736832 https://twitter.com/Mile_Panika/status/719889073930940417 https://twitter.com/goxo/status/719890165670522881 https://twitter.com/bakraci/status/719890007310409729 https://twitter.com/legovski/status/719888106577620992 https://twitter.com/Goran_Man/status/719895718526390272 https://twitter.com/bocbocbuc/status/719892483296083968 https://twitter.com/GBlagoja/status/719905164405141505

ЛДП: Иванов веднаш да си поднесе оставка

„Антидржавна и противуставна е одлуката на Ѓорге Иванов да прогласува аболиција за сите случаи поврзани со прислушуваните разговори. Со овој чин Иванов ги аболира криминалот и диктатурата на власта“, се вели во реакцијата на ЛДП. „Актот на Иванов да ги прекине сите кривични постапки што се водат против политичарите во Република Македонија и од власта и од опозицијата, е погазување...

Повици за протести на социјалните мрежи

Повици за собири и за протести се шират по социјалните мрежи по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги аболира сите политичари за кои се води предистражна, истражна постапка или, пак, има донесено правосилна пресуда. Досега има идеи да се запалат свеќи пред Народната канцеларија на Иванов, која се наоѓа во центарот на Скопје, на улица Димитрије Чуповски, да се...

Иванов се стави над законот, Уставот и над Собранието, велат експертите

Ова што денеска го направи претседателот Ѓорге Иванов е класична злоупотреба на овластувањата. Ова е реакцијата на професорот по кривично право Гордан Калајџиев за денешната постапка на Иванов, со која ги аболираше и ги амнестираше сите политичари против кои се води предистражна, истражна постапка или, пак, против кои има правосилна судска одлука. - Претседателот се ставил и на законот и...

Амбасада на САД: Иванов предизвика сериозна загриженост за владеењето на правото

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија изрази загриженост поради последната одлука на претседателот Ѓорге Иванов да ги запре сите судски процеси што се водат против политичари во Македонија. „Чекаме понатамошни детали и појаснувања. Меѓутоа, изјавата на претседателот предизвикува сериозна загриженост за посветеноста на Македонија на вледеењето на правото“, стои во реакцијата на Амбасадата на САД. Иванов, во својот говор, објасни дека...

СЈО: Да ја видиме одлуката на Иванов, па ќе се изјасниме

Специјалното јавно обвинителство чека да ја добие интегрално одлуката на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за аболиција и за амнестија на политичарите против кои се водат правосудни постапки, по што ќе излезат со официјален став, велат за „Мета“ од СЈО. Како што ни рече портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче Ристовска, за да не бидат извадени од контекст, во овој момент...

Иванов фрли „бомба“: Ги амнестираше и ги аболираше политичарите против кои се водат постапки

Преседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска донесе одлука за аболиција и за амнестија на сите политичари против кои се водат правосудни постапки. Ова Иванов го соопшти попладнево, во обраќање до граѓаните на Република Македонија. - Со намера да придонесам во решавањето на кризата, свесен за последиците врз државата и граѓаните ако не се преземе нешто да се реши оваа тешка криза,...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не одговараше за криминал благодарение на Црвенковски

„Аболираниот мултимилионер Зоран Заев се круниса во крал на лагите, контрадикциите и на манипулациите. Аболираниот мултимилионер Зоран Заев тврди дека немало демократија, а самиот во сопствена изјава дадена пред камера, не знае точно дали заработил 5 или 6 милиони евра во времето додека ВМРО-ДПМНЕ е на власт“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, по изјавата на претседателот на СДСМ дадена...

И амнестијата и аболицијата биле споменати на лидерските средби

На лидерските средби и преговорите што се водеа во Клубот на пратениците и во Пржино, станало збор и за аболиција и за амнестија. Како што вчера изјави лидерот на опозицијата, Зоран Заев, за ова се разговарало сè до 15 јули. - Темата амнестија и аболиција беше на дневен ред во овие преговори сè до 15 јули. Некаде во март-април, таа беше целосно...

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Уште во далечната 2006 година на студентите при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ) им беше ветена најмодерна спортска сала, која дури по 11 години - во 2017, се...