fbpx
Таг: аболиција

таг: аболиција

Кривичен суд: Одлуката на Иванов ќе ја спроведеме штом ќе ја добиеме

Кривичниот суд сè уште не ја добил одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на аболицијата и во моментов не може да каже што ќе преземе во врска со случаите за кои беше запрена постапката поради помилувањата, велат од Основниот суд Скопје 1. „Секако по добивање на одлуката судот ќе постапува и ќе ја спроведе одлуката во согласност со законските...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е единствената опозиција што бега од избори

СДСМ продолжува да функционира според нивното деструктивно мото, колку полошо за државата и народот, толку подобро за партијата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашното соопштение на СДСМ. „СДСМ е единствената опозиција што бега од избори и бегството од избори го прославува како победа. Толкав е стравот на Заев од соочување со граѓаните. Централниот одбор вчера потврди дека му честитал на единствениот аболиран...

Битолчани го слават повлекувањето на аболицијата

Неколку стотици битолчани вечерава повторно излегоа на улица, но овојпат со славење за целосното повлекување на аболицијата. На протестот демонстрантите скандираа „Затвор не ти бега Никола“. - Денеска победата дојде бидејќи Иванов ја повлече аболицијата. Сите ќе си лежат. Ќе ја продолжиме нашата револуција против ненародната власт сè до слобода. Сите одлуки што ги донесоа ги поништија. Оваа пролет е најубавата...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сега е единствена партија која е водена од лице аболирано за криминал

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов целосно да ја поништи одлуката за помилување што ја донесе на 12 април. „Изминативе 10 дена стана очигледно дека ниту Зоран Заев, ниту сопругот на потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ниту другите обвинети во случајот „Пуч“ имаат намера лично да побараат повлекување на аболициите. Со одлуката на претседателот Иванов и овие лица, со исклучок на...

Хан го поздрави целосното поништување на аболицијата и повика на преговори

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, преку својот твитер-профил ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов целосно да ја поништи аболицијата на сите 56 политичари и нивни соработници и ги повика лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино да се вратат назад на преговарачката маса. „Поранешна Југословенска Република Македонија: Добредојдена одлуката на претседателот Иванов конечно да ги повлече...

СДСМ: Под притисок на граѓаните, Иванов целосно ја поништи срамната аболиција

Под притисок на сите слободоумни граѓани, кои се на нозе за враќање на слободата, демократијата и на правдата, лицето Ѓорге Иванов целосно ги поништи сите срамни, незаконски и неуставни одлуки за аболиции, се вели во реакцијата на СДСМ по одлуката на Иванов целосно да ја поништи аболицијата. „Одлуката за аболиција Иванов ја донесе по нарачка на Никола Груевски, во обид да...

Иванов целосно ја поништи аболицијата

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска донел одлука да ги поништи и преостанатите 34 одлуки за помилување, кои ги донесе на 12 април оваа година, се вели во писмената изјава на Иванов, испратена од неговиот кабинет попладнево. Во соопштението се наведува дека по поништените 22 помилувања кои се однесуваа на политичари, до кабинетот на Иванов ниту едно од преостанатите 34...

Комисијата смета дека барањето за отповикување на Иванов е неосновано

Предлогот за импичмент на претседателот Ѓорге Иванов не е основан, оцени собраниската Комисија. Пратениците на СДСМ, ДУИ и на ДПА гласаа „за“, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои се мнозинство во комисијата, беа против. Но, без оглед на тоа што мнозинството смета дека нема основаност за барање одговорност од претседателот, пратениците на пленарна седница на 13 јуни ќе мора да дебатираат...

Комисијата за импичмент на Иванов денеска треба да поднесе извештај до Собранието

Денеска е последниот рок во кој Комисијата за оценување на основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, треба да поднесе извештај за работата и да каже дали предлогот за импичмент на Иванов е основан. Собраниската седница е закажана за 11 часот. На последната седница пратениците од СДСМ побараа претседателот на комисијата, Зоран Илиоски, да го повика Иванов...

„Шарена револуција“: Вие кривични, ние похрабри

На денешните протести на „Шарената револуција“ главна маскота беше импровизирана гатачка, настан инспириран од последните аудиозаписи што ја разбрануваа јавноста, а во кои, наводно, се слуша како премиерот Никола Груевски се советува со гатачка за својата кариера. „Гатачката“ вели дека предвидувала неславен крај за владејачката партија, а победа за „Шарената револуција“. Демонстрантите и денеска ја боеја Владата. Додека се фрлаше боја, демонстрантите со...

В понеделник комисијата треба да подготви извештај за импичментот на Иванов

Пратеникот Горан Мисовски на денешната седница на Комисијата за оценување на основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да расправаат за мотивите заради кои Иванов ги донел одлуките за аболиција. На ова, пратениците од владејачката партија му одговорија дека немаат мандат за тоа. Според Мисовски, причините за тоа се...

СДСМ: Најновиот ревизорски извештај за Град Скопје покажува бројни злоупотреби

„Пералницата за пари, преку спомениците вредни повеќе од 630 милиони евра, не запира со голтање на народните пари. Најновиот ревизорски извештај за работата на Град Скопје за 2015 година, упатува на бројни злоупотреби“, обвини Александар Наумовски, претседател на градскиот одбор на СДСМ. „Надлежните институции молчат, го кријат криминалот. Јасно е дека во Македонија не функционираат институциите, сите се ставени во функција...

Кривичен суд: Апелaциjа не може да ни наложи да ги дадеме на СЈО доказите за „Пуч“

Кривичниот суд сè уште не ја добил одлуката од Апелацискиот суд Скопје во врска со жалбата на адвокатите на обвинитетите во случајот „Пуч“ против запирањето на постапката по одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција на 56 политичари и нивни соработници. „По поднесувањето жалба од страна на одбраната на обвинетите во однос на решението на Судскиот совет за запирање на...

Ристовска: Сè уште нема одговор за тоа како Иванов дозна за тајните предмети на СЈО

„Очекуваме и веруваме дека претседателот ќе ги почитува своите уставни обврски и дека ќе овозможи реализација на владеење на правото. Сè уште го очекуваме одговорот на прашањето што му го упативме, во врска со тоа од каде Иванов има информации за наши тајни предмети“, изјави на денешната прес-конференција Ленче Ристоска, обвинителка и портпаролка на Специјалното јавно обвинителство. Ристоска изјави дека на...

Денеска продолжува седницата на комисијата за импичмент на Иванов

Денеска во 11 часот, во Собранието, треба да продолжи седницата на Комисијата за оценување на основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов. Пратеничката на СДСМ, Рената Дескоска, на вчерашната прва седница на Комисијата за оценување на основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, рече дека тој прекршил неколку основни уставни...

СЈО денеска со нова прес-конференција

Специјалното јавно обвинителство денеска, со почеток во 10 часот, ќе одржи прес-конференција. Во дописот од кабинетот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не е наведено која ќе биде темата на прес-конференцијата. На последната прес-конференција, одржана на 21 април, СЈО го отвори случајот „ТНТ“, кој се однесуваше на уривањето на објектот „Космос“ во сопственост на Фијат Цаноски. Во овој случај првоосомничена е...

СДСМ бара Иванов да одговара на прашања пред комисијата за импичмент

Пратеничката на СДСМ, Рената Дескоска, на денешната прва седница на Комисијата за оценување на основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов, рече дека тој прекршил неколку основни уставни и законски начела. Според Дескоска, Иванов за аболицијата има и политичка и правна одговорност. - Со вкупно 107 аболиции за 56 лица, Иванов ја презеде надлежноста на...

Манчевски: Уставниот суд да се произнесе за уставноста на законот за СЈО

Уставниот суд веднаш да се произнесе за иницијативата околу уставноста на Законот за Специјалното јавно обвинителство, а срамните и неуставни одлуки за аболиција од страна на Ѓорѓе Иванов веднаш и целосно да бидат поништени, вели Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ. - Една од најголемите придобивки од Договорот од Пржино е формирањето на Специјалното јавно обвинителство, наводно поддржано од сите четири политички партии....

Крпач извршил самоубиство, покажала предистрагата на Обвинителството

Коста Крпач, кој на 27 април годинава беше пронајден мртов во неговиот стан во Капиштец, со прострелна рана во градите, извршил самоубиство, покажала предистражната постапка на Основното јавно обвинителство Скопје. Во краткото соопштение од јавното обвинителство се вели дека иако предистражната постапка е тајна, тие ја споделуваат оваа инфромација со јавноста за да ги отстранат шпекулациите околу околностите за смртта...

„Шарената револуција“: За секој одземен чатал, ќе се враќаме со два нови

Фонтаната на плоштадот „Македонија“, и објектите на Владата и Собранието денеска повторно беа мета на чаталите на „Шарената револуција“. Тргнувајќи од пред Специјалното јавно обвинителство, демонстрантите  по булеварот Климент Охридски, се упатија кон владата. Таму со два чатала ја обоија фасадата на владата и порачаа дека за секој одземен чатал, тие ќе се врќаат со два нови. #ШаренатаРеволуција повторно ја обои...

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...