fbpx
Таг: МВР

таг: МВР

МВР апелира за мирен и безбеден дочек на Нова година

Министерството за внатрешни работи, во пресрет на дочекот на Нова година, упати апел до граѓаните максимално да се воздржуваат од употреба на огнено оружје, петарди и други пиротехнички средства, како и од нарушувања на јавниот ред и мир. - На сите учесници во патниот сообраќај им порачуваме да бидат внимателни и дисциплинирани и во целост да ги почитуваат сообраќајните правила...

Полицијата запленила петарди во повеќе градови

Полицијата, во три одделни случаи, во Делчево, Радовиш и во Струга, вчера и завчера запленила поголемо количество петарди, информираат од МВР. Делчевската полиција, вчера, при претрес на домот на жител на градот, пронашла и запленила вкупно 5.632 петарди. Нивните колеги од Радовиш, во понеделникот, по преглед на возило со бугарски регистарски таблички, што го управувал радовишанец, заплениле 6.460 парчиња петарди. Вчера, пак,...

Повеќе од половина од граѓаните задоволни од работата на полицијата

Повеќе од 50 отсто од граѓаните се задоволни од работата на полицијата, а висок процент, 64,2 отсто, бележи довербата и почитувањето што граѓаните ги имаат кон чуварите на редот, покажува истражувањето на јавното мнение за полициското работење што на секои две години го прави мисијата на ОБСЕ во земјата, во соработка со Министерството за внатрешни работи. Процентот на задоволство на граѓаните од...

СВР Битола поднела 25 кривични пријави за нелегална сеча на дрва

СВР Битола, по преземените акции на подрачјата што се под нејзина надлежност, а во рамките на пообемната полициска акција „Гора“, од јуни до средината на овој месец, поднела вкупно 25 кривични пријави за нелегална сеча на дрва, соопшти МВР. Како што информираат оттаму, пријавите се поднесени против 37 физички лица и три фирми за вкупно 28 кривични дела кражба, пустошење...

Полагајте, се снима!

Утре МВР ќе го спроведе првото снимање и пренесување во живо на полагање стручен испит кој е во надлежност на министерството, информираат оттаму. Станува збор за полагање стручен испит за добивање лиценца за физичко и техничко обезбедување, а снимањето и пренесувањето на испитот во живо, како што велат од МВР, е заради поголема транспаретност при спроведувањето на стручните испити. - Изминатиов...

Полицијата запленила 1,5 килограм хероин

Скопската полиција поднела кривична пријава против две лица осомничени за трговија со дрога и запленила околу 1,5 килограм хероин, информираат од МВР. Според полициските информации, станува збор за А.М. (31) и И.Н. (21), двајцата од Скопје, против кои е поднесена кривична пријава за неовластено производство и за пуштање во промет на опјни дроги, психотропни супстанци и на прекурсори, а судија...

ОНА ја презема одговорноста за експлозиите во Тетово и во Куманово

Ослободителна народна армија (ОНА) денеска повторно испрати коминике, во кое ја презема одговорноста за, како што стои во дописот, „бомбашките напади“ на полициските станици во Тетово и во Куманово, објави телевизијата „Алсат -М“. Во коминикето, испратено по електронска пошта, покрај нападите на полициските станици во овие два града, се наведени и напади на полициски станици во Скопје и во Гостивар, за...

Македонија со добри перформанси во превенцијата и во борбата против трговијата со луѓе

Република Македонија, во последните години, е препознаена како земја со најдобри перформанси во регионот во однос на превенцијата и на борбата против трговијата со луѓе, за што потврдуваат и извештаите на американскиот Стејт департмент. Ова во Охрид го нагласи Трпе Стојановски, директор на МАРИ - Регионалниот центар, во чија организација, заедно со МВР Центарот за безбедносна соработка, се одржува...

Полицаец од преминот Ќафасан осомничен за примање поткуп

Раководител на смена во полициската станица на граничниот премин Ќафасан е осомничен дека од двајца странски државјани побарал и примил поткуп од 50 евра, соопшти МВР. Како што информираат оттаму, станува збор за полицискиот службеник Љ.П. (43) од Тетово, против кого е поднесена кривична пријава за примање поткуп. Според полицијата, осомничениот полицаец на 6 декември од двајца албански државјани, кои патувале...

МВР: Проверуваме дали полицајци соработувале со осомничените во „Чекан“

Од Министерството за внатрешни работи денеска соопштија дека ги проверуваат индициите за можна поврзаност на вработени во гостиварската полиција и во други државни институции со осомничените што беа уапсени во акцијата „Чекан“. - МВР почна со проверки и на работењето на надлежните државни институции, вклучувајќи ја и локалната полиција. Постојат индиции дека е можно службени лица од МВР, но и од други...

Погрдни зборови и на зградата на пратеничката Буралиева

По уништувањето на влезната врата во домот на пратеничката Љубица Буралиева, на која непознати сторители напишале погрдни зборови, денеска тоа се случи и со зградата во која таа живее. Случајот е пријавен во полиција.

Мртов маж пронајден во близина на акумулацијата Калиманци

Машки труп на лице на возраст од 35 до 40 години, утринава пронајдоа мештаните на селото Дулица, во месноста Газјански мостови, на стотина метри од акумулацијата Калиманци, јави телевизија „Канал 5“. Трупот, пренесе телевизијата, се наоѓал во близина на еден од мостовите во правец кон Македонска Каменица. По дојавата, веднаш на местото на настанот излегла увидна екипа од делчевската полиција.

Момчето што го снимаше протестот со дрон,повикано на разговор во МВР

„Студентски пленум“ на твитер-профилот соопшти дека од полицијата било приведенo момчето што го снимаше студентскиот протест со дрон од птичја перспектива. Наредната информација е дека момчето било пуштено, а снимките и дронот останале кај полицијата. Од МВР за „Мета“ ја потрдија оваа информација. „Момчето сo дрoнoт е приведен вo стaницa Кaрпoш. Притисoкoт прoдoлжувa нo немa дa успеaт дa не спречaт. Oвa е...

Акција „Чекан“: Криминална група шест години царувала во Гостивар

Осумнаесет гостиварци и еден скопајанец се осомничени како членови и помагачи на криминалната група што дејстувала во западниот дел на државата, информираат од МВР. Во полициска акција под оперативно име „Чекан“, утрово се уапсени 15 членови на групата, две лица се надвор од државата, а по двајца од осомничените сè уште се трага. Пет лица се осомничени како организатори на криминалната група,...

МВР: Детонациите во Тетово и во Куманово биле надвор од полициските станици

Министерството за внатрешни работи во денешниот билтен, на својата веб-страница, официјално информираше за експлозиите што синоќа одекнале во близина на полициските станици во Тетово и во Куманово. „На 09 декември 2014 година, во периодот од 20 до 20.30 часот, во СВР Тетово и во СВР Куманово е пријавено дека се слушнале детонации во близина на полициските станици. Полициски службеници излегле на местото...

Експлозиите во Тетово и во Куманово не биле од рачни бомби

Две експлозии одекнале синоќа, една во Тетово, во близина на полициската станица, и една во Куманово, потврдуваат од полицијата. Во експлозиите нема настрадани лица, а е причинета незначителна материјална штета. Според привичните, неофицијлани информации од полицијата, не станува збор за рачни бомби (кашикари), туку за непознати експлозивни направи. За што станува збор ќе покаже вештачењето. Детонацијата во Тетово, според неофицијални информации, одекнала...

Голема полициска акција во Западна Македонија

Голема полициска акција за апсење членови на поголема криминална група, утрово се спроведува во западниот дел од зејава, потврдуваат за „Мета“ од МВР. Според полицијата, станува збор за група која се занимавала со насилен криминал, а во акцијата се уапсени и неколкумина адвокати и извршител. Во текот на акцијата, еден од осомничените стрелал во припадниците на специјалната полициска единица, но бил совладан и...

Ограбен „Валијант“, арамиите однеле вибратори, пластични вагини, козметика…

Продавницата за сексуални помагала „Валијант“, која се наоѓа во скопската населба Аеродром, вчеравечер била ограбена. Крадците зеле вибратори, пластични вагини, секс-козметика, комплети секс-помагала и други реквизити. МВР денеска извршила увид во продавницата и работи на пронаоѓање на сторителот.

СДСМ: Две АФИС-машини нема, документи ги разоткриваат Јанкулоска и врвот на МВР

Во медиумското манипулирање со доказите за аферата „Фабрика за пасоши“, Гордана Јанкулоска свесно избега од аргументите за криминал, сторен со нејзино знаење, обвини денеска на прес-конференција потпретседателката на СДСМ, Фросина Ременски. - Повеќедневниот партиски притисок и медиумската пропаганда на владините функционери, МВР и ВМРО-ДПМНЕ, врз Јавното обвинителство и здравата логика на граѓаните, го потврдија фактот дека во РМ нема независни...

Притворен скопски дилер на дрога

Дваесет и петгодишниот скопјанец Б.А. доби кривична пријава и 30 дена притвор поради основано сомневање дека сторил кривично дело, неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори. Како што соопшти МВР, Б.А., почнувајќи од крајот на минатата и во текот на оваа година, неовластено набавил, точно неутврдено количество наркотична дрога – марихуана, која ја држел во својот дом...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...