fbpx
Таг: МВР

таг: МВР

Полициско куче угинало откако полицаец го оставил во кола на пеколни температури

Полициски службеник на работно место водич на службено куче, заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „убивање и мачење на животни“, соопшти МВР. Тој на 12.06.2024 година од 10.00 до 12.30 часот на подрачјето на Центар во Скопје, по завршување на работните задачи со службеното куче, согласно наредба за вршење на служба, во задниот дел...

Отворена оперативна акција „Пожар 2024“: Целосна мобилизација на МВР

Во Mинистерството за внатрешни работи се одржа координативен состанок на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, директорот на Бирото за јавна безбедност Александар Јанев и началниците на секторите за внатрешни работи и други организациски единици во МВР на кој тема беше целокупната состојба со пожарите кои ја зафатија нашата држава, активностите што ги презема МВР заедно со другите институции...

МВР вели оти пожарот на Богородица е изгаснат и граничниот премин е отворен

Околу два часа откако извести дека најфреквентниот граничен премин кон Грција е затворен поради пожар, Министерството за внатрешни работи соопшти дека пожарот е изгаснат а пожарот е отворен. Сепак, камерата во живо на Јавното претпријатие за државни патишта на граничниот премин Богородица не е во функција. „Министерството за внатрешни работи (МВР) ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица,...

Јавното обвинителство ја испитува сообраќајката на автобусот на ЈСП

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека презема дејствија за испитување на настанот кој се случи претходно месецов, кога автобус на ЈСП Скопје изгуби контрола и заврши на жардиниерата на булеварот “Гоце Делчев”, при што со телесни повреди завршија возачот на автобусот и двајца патници. https://meta.mk/avtobus-na-jsp-skopje-zavrshi-vrz-zhardinerite-kaj-tc-mavrovka-povredeni-se-vozachot-i-eden-patnik/ „Надлежниот јавен обвинител ќе ги испита и наводите што се изнесени преку јавно искажани изјави од...

Во Орман пронајден маж со повреди на главата, починал на Клинички

Возрасен маж со иницијали Р. Ч. синоќа со тешки повреди на главата бил пронајден покрај возило кај скопското село Орман, а откако бил пренесен во болница, им подлегнал на повредите, соопштија од Министерството за внатрешни работи (МВР). „Вчера во 18.50 во село Орман до паркирано возило „Лексус“ со скопски регистерски таблички е пронајдено машко лице кое крварело во пределот на...

Сопружници од Србија се степале во кола, па мажот ја исфрлил покрај автопат во Демир Капија

Србинка била најдена повредена покрај коловозната лента на автопатот А1 на делницата од Демир Капија до Неготино, после наплатната станица „Демир Капија“. Како што информира Министерството за внатрешни работи, полициски службеници од ОВР Неготино ја пронашле С.М.(49) од Србија, која била со повреди на телото, откако претходно физички се пресметала со сопругот во нивниот автомобил. Во разговор со македонската полиција,...

Спречен шверц на јагниња од Македонија во Албанија

Спречен бил нелегален извоз на 63 јагниња кои од Македонија требало да завршат во Албанија, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Во координирана акција со инспекторите од МВР, возилото со кое се транспортирале јагнињата било стопирано од полициски службеници во Струга и по спроведена контрола од инспекторите на АХВ, утврдено било дека станува збор за 63 јагниња кои не...

Убиство од автомобил во движење во Тетово

Вчеравечер во Тетово било убиено лице во своето возило - тој бил застрелан од лица кои биле во автомобил во движење, потврдува Министерството за внатрешни работи (МВР). „Во 20.35 часот во СВР Тетово е пријавено дека на ул. Штипска едно лице, кое било со возило марка мерцедес пукало кон возило марка БМВ во кое било лицето со иницијали Р.Т., кое...

48 годишен скопјанец физички ја нападнал поранешната сопруга

Жена била физички нападната од својот поранешен сопруг на подрачјето на општина Центар, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). „На 01 јули во 21 часот во СВР Скопје, 26 годишна жена од Скопје пријавила дека на 25.06.2024 во 12 часот на подрачјето на Центар била физички нападната од нејзиниот поранешен сопруг, Д.И.(48) од Скопје. По целосно документирање на случајот ќе...

Филков во Идризово по вчерашниот инцидент: Состојбата во затворите е алармантна

Состојбата во затворите е алармантна. Ресоцијализација и рехабилитација со лоши услови во затворите не може да има. Вака коментира новиот министер за правда Игор Филков, по денешната посета во затворот Идризово, откако вчера се случи инцидент во затвореното одделение Амбуланта, каде беа повредени припадници на затворската полиција и затвореници. „На 26.06.2024 во 13.10 часот во СВР Скопје од КПУ Затвор...

Жена ограбила обложувалница во Ростуше

Приведена е 56-годишната В.Т. од селото Ростуше – се сомничи дека ограбила спортска обложувалница. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), вчеравечер околу 19 часот и 30 минути, жената одзела пари од дневниот промет од обложувалница во гостиварско Ростуше. Дваесетина минути подоцна, полицијата ја лишила од слобода на локален пат за селото, а парите биле пронајдени и вратени на сопственикот. МВР...

Приведен косовски државјанин поради давање поткуп

Поради сомнение за сторено кривично дело „давање поткуп“, вчера околу 16 часот и 30 минути на Граничниот премин Долно Блаце, полицијата го привела 42-годишниот Б.П. од Косово, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). При пасошка и гранична контрола на возило „опел зафира“ со косовски национални ознаки, кое приведениот го управувал, тој со документите дал и пари како поткуп за да...

Приведен жител на радовишко, не застанал на знак за запирање и се обидел да удри во полицаец

Ноќеска околу 2 часот на автопатот А1, во близина на село Мрзенци, гевгелиско, полициски службеници го лишиле од слобода 43-годишниот Б.К. од радовишкото село Злеово. Половина час претходно, на регионалниот пат помеѓу селата Прдејци и Смоквица, тој со автомобил со штипски регистарски ознаки не застанал на знак на запирање даден од полициски службеници, по што со возилото се обидел да...

Ограбил продавница во Скопје, при бегање паднал па завршил во болница

Откако со пиштол и нож ограбил продавница, при обидот да избега паднал и се повредил, по што сопственикот на продавницата го совладал и повикал полиција. Настанот се случил вчера попладне на подрачјето на Општина Карпош во Скопје. „На 30.05.2024 во 17.40 часот во СВР Скопје, К.К.(52) од Скопје пријавил дека околу 16.40 часот во неговиот продажен објект на подрачје на...

Кривична пријава против охриѓанец и бугарска државјанка, мамеле повозрасни граѓани дека нивни блиски имале сообраќајка

Секторот за внатрешни работи Охрид (СВР Охрид) поднел кривична пријава против 58-годишната Е.И.В. од Република Бугарија и 41-годишниот А.Т. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“. Како што соопштија од СВР Охрид, бугарската државјанка заедно со уште едно лице, во периодот од 30 април до 13 мај годинава, телефонски се јавувале кај повозрасни граѓани на...

Едно лице убиено, а уште две повредени во пукање на „Пластичарска“

Едно лице загина, а две се повредени во престрелка со огнено оружје која синоќа околу полноќ се случила на булеварот „Никола Карев“, познат како „Пластичарска“ во Скопје, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Убиениот е 29-годишен скопјанец, кој со повреди бил однесен на комплексот клиники „Мајка Тереза“ заедно со уште едно 19-годишно лице, по што починал. Претходно уште едно лице било...

Кривична пријава против вработена во СВР Скопје, примала мито од 12.500 евра

Поднесена е кривична пријава против 41-годишната И.М. од селото Буковиќ во скопската општина Сарај, а која била вработена во СВР Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела измама, информираше денеска Министерството за внатрешни работи (МВР). Полицијата постапувала по пријава од три оштетени лица, а вработената во СВР Скопје вчера била фатена во моментот на примање на 12.500...

Закани кон претседателката на Уставен: Импровизиран кревет и кујнски нож во гаражата на Кацарска

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, вчера во полиција пријавила дека добила закани по својот живот, откако во нејзиното гаражно место пронашла импровизиран кревет и кујнски нож. Ножот бил забоден на прекинувачот за светло. „На 14.05.2024 во СВР Скопје од страна на Д.К. било пријавено дека на подрачјето на Центар во подземни гаражи, во нејзино гаражно место, биле пронајдени импровизиран...

Запален службениот автомобил на директорот на затворот Идризово

Утрово околу 3 часот и 30 минути по полноќ, во полициската станица во скопската општина Кисела Вода било пријавено дека е опожарено паркирано возило во сопственост на затворот Идризово, кое го користел директорот на установата Зоран Јовановски. Од пожарот, како што информираа од Министерството за внатрешни работи (МВР), бил зафатен дел од фасада на зграда, како и предмети на балкони...

Двојно убиство на брачен пар во Стајковци, осомничениот пронајден со убоди и е хоспитализиран

Денеска во 12.30 часот во село Стајковци, скопско, по пријава во Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје, биле пронајдени лицата С.К. (57) и нејзиниот сопруг В.К. (64) на терасата и на скалите во својот дом со повреди на главата, информира Министерството за внатрешни работи (МВР). Лекар од Итна медицинска помош на местото констатирал смрт кај С.К., додека В.К. бил пренесен...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...