fbpx
Таг: Заев

таг: Заев

Недела на неизвесности, предизборни блефови и проѕирни закани

Неизвесноста околу распишувањето на изборите изминатава недела повторно ја поткрена атмосферата во македонската политичка јавност. Експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев,  деновиве  најави дека е можно одложување на распишувањето на вонредните парламентарни избори договорени за 12 април, а најголемата опозициска партија возврати со иницијатива за распуштање на Собранието. Можноста за одложување на датумот за распуштање на парламентот (официјалното распишување...

Српски портали ги слушаат само бомбите на „Ла Верита“, но не и изјавите на Заев

Дел од српските медиуми, меѓу кои и порталот „Мондо“,  излегоа со тенденциозни написи: „ЗАЕВ ВО ЦЕНТАРОТ НА СКАНДАЛ: Експремиерот на Северна Македонија  купувал гласови! (ZAEV U CENTRU SKANDALA: Ex premijer Severne Makedonije kupovao glasove!). Ва самите наслови ова се соопштува како да е целосна вистина, како да е потврдено од некоја официјална институција. Иако, всушност, станува збор за пишување на Италијанскиот весник „Ла верита “, кој објави нов материјал за...

„Вистиномер.мк“: Аболицијата на Заев нема врска со непостоечкиот член од Законот за помилување

Пратеникот Антонио Милошоски  на вонредна прес-конференција свикана вчера по Одлуката на Законодавно-правната комисија на Собранието, која е на мислење дека нема зошто да расправа по иницијативата на Владата за оценка на спорниот член од Законот за помилување, излезе со оценка со која вели дека постапката ќе прекине, зашто во тој случај на премиерот Зоран Заев немало да му важи аболицијата...

Српски портали со тенденциозни наслови за „хибридниот напад“ врз Заев

Дел од српските медиуми деновиве излегоа со тенденциозни и манипулативни наслови за новиот „хибриден напад“ врз премиерот Зоран Заев, во кој бил злоупотребен идентитетот на младата еко-активистка, Грета Тунберг. Такви наслови, на пример, објавија порталите : „Информер“ – „Заев повторно намагарчен! Телефонски разговарал со лажната Грета Тунберг, кога се присобрал веднаш ги побарал родителите на Грета!“ (ZAEV PONOVO NAMAGARČEN!...

Не претседателот, туку премиерот Заев ја доби меѓународната награда „Иса-бег Исхаковиќ“

Босанскиот портал „Блијесак инфо“ објави текст со погрешен наслов: „Претседателот на Северна Македонија добитник на наградата именувана по основачот на Сараево“ (Predsjednik Sj. Makedonije dobitnik nagrade nazvane po utemeljitelju Sarajeva). Со ваквиот наслов медиумот ја дезинформира јавноста, бидејќи споменатата награда не ја доби претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, туку премиерот, Зоран Заев. Станува збор за меѓународната награда „Иса-бег...

Нов „хибриден напад“ врз Премиерот Заев од лица кои се претставиле како Грета Тунберг

Пред неколку дена се случил „хибриден напад“ врз кабинетот на Премиерот Заев од лица кои се претставиле како Грета Тунберг и нејзиниот татко. Како што на денешната Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“ истакна Марјан Забрчанец, специјален советник на премиерот, нападот, односно телефонскиот разговор на премиерот Заев и оние што се претставиле како Грета и таткото на...

Заев: Предвремени избори најбргу што може, за да решат граѓаните што понатаму

Премиерот Зоран Заев, рано попладнево на прес-конференција во владата се обрати до јавноста по непостигнувањето одлука на состанокот на Европскиот Совет да се додели датум на Македонија за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ. Тој изрази разочарување од ЕУ и повика да се оддржат предвремени парламентарни избори најбргу што може. „Пред два дена во Брисел ни беше направена голема...

За „Б 92“ и „Косово онлјан“ Хазби Лика и натаму е потпретседател на Владата

Еден од најпознатите српки информативни веб сајтови „Б 92“ во саботата на 28.09.2019 година објави информација од предизборната кампања на Косово, при што Хазби Лика е претставен како потпретседател на Владата на Зоран Заев. Информацијата на „Б 92“ е пренесена во целост од веб сајтот „Косово Онлајн“ и се однесува на предизборни собири во Качаник и Урошевац на Демократската партија...

Добри сигнали од првата средба на премиерот на Северна Македонија со новиот грчки колега

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на Генералното собрание на ОН во Њујорк, за првпат се сретна со неговиот колега од Грција Кирјакос Мицотакис со кого разговараа за односите Северна Македонија- Грција. Главната тема на состанокот беше Договорот од Преспа, потпишан на 17 јуни 2018 година. По се изгледа, по преземањето на новата функција, грчкиот противник на Договорот од...

Државата посветено и обединето ќе се справува со дезинформациите

Очевидно е дека Владата како иницијатор и автор на Акцискиот план за справување со дезинформациите, сака пред јавноста да претстави обединет фронт и да покаже целосна посветеност при справувањето со дезинформациите.  Колку е голема заинтересираноста на Владата и државните институции за борбата против дезинформациите покажува фактот што на овој конститутивен состанок, покрај премиерот Зоран Заев, присуствуваа и клучните министри од областа на...

Брнабиќ беше пречекана СО ЗНАМЕ пред Владата, но и со лажна вест

Речисти во исто време додека двајцата премиери, Зоран Заев и Ана Брнабиќ зборуваа за лажните вести, на неколку медиуми се појави вест дека српската премиерка била пречекана без знаме пред Владата. Како што може да се види од официјалните фотографии тоа е намерно објавена дезинформација. Оттаму, насловот на текстот дека српската премиерка Ана Брнабиќ е пречекана без знаме пред Владата, е лажен. Знамето...

„Србија данас“ во „Рекет“ ја инволвира и Могерини – знаела, а не реагирала

Интернет порталот „Србија данас“, во текст посветен на аферата „Рекет“ во Северна Македонија, прави манипулација во насловот на текстот со што во аферата ја вовлекува и Федерика Могерини, еврокомесар за проширување во заминување и други луѓе од Европската комисија. Под наслов „Могерини знаела за криминалот на Заев и на Боки 13! Човекот кој го потресе Скопје најавува политички земјотрес“ (Mogerini...

Српска „Политика“ опасно го врза „Рекет“ со Преспанскиот договор

Најстариот српски дневен весник „Политика“ вчера (21.08.2019) излезе со текст насловен: „Рекет“ фрла ново светло врз Преспанскиот договор („Reket” baca novo svetlo na Prespanski sporazum), во кој прави конструкција дека Договорот со Грција за решавање на спорот со името е изгласан со рекетирање . Овој влијателен весник анализирајќи ги случувањата со аферата „Рекет“, влече линкови со кои го врзува споменатиот...

Како Јанева ја дозакопа довербата во институциите во Северна Македонија

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, од хероина, чија силуета на летните маички ја носеа и младо и старо во налетот за уривање на владата на Груевски, заврши разочарувачки неславно во притвор за злоупотреба на службената должност. Личноста која требаше да биде ( а едно време и беше) лицето на борбата против длабоко корумпираната и криминализирана стара власт, заврши таму каде што...

Ѓилас најави тужба за српски „Курир“ кој тврди дека и тој се офајдил од парите од „Рекет“

Српскиот портал „Курир“, продолжувајќи го серијалот манипулативни написи за случајот „Рекет“  вчера (19.08.2019) објави текст со сензационалистички наслов испишан со големи букви: „ОТКРИВАМЕ КОЈ СЕ ОФАЈДИЛ ОД АФЕРАТА „РЕКЕТ“: Боки 13 им давал пари на Вук, Ѓилас и Бошко, А СЕ ГЛЕДАЛ И СО ЧЕДО“ (OTKRIVAMO KO SE OVAJDIO OD AFERE "REKET": Boki 13 novac davao Vuku, Đilasu i Bošku! VIĐAO SE I SA ČEDOM).   Оваа објава ги обвинува лидерите на српската опозиција за вмешаност во скандалот во кој главен...

Манипулациите на „Ла Верита“ за „Рекет“се шират и во Албанија

Албанскиот портал „Syri.net“ (про-опозициски, десничарски медиум) објави подолг напис за последните случувања во Северна Македонија, поврзани со случајот „Рекет“, поконкретно, со објавените видео снимки од италијанскиот весник “Ла Верита”, а кој содржи и ретроспектива на поважните политички случувања во земјава во последните години. Па, така, порталот се навраќа и на настаните во 2015 година, односно во периодот на објавувањето...

Најголемите дезинформации за „Рекет“ во српските медиуми

Случајот на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција „Рекет“ во кој осомничени се Боки 13 и Зоки Милески – Кичеец, сведок е Орце Камчев, а вмешаноста на СЈО и обвинителката Катица Јанева дополнително ќе се докажува, крена огромна прашина за време на топлите, вообичаено мирни августовски денови, пишува „КриТинк.мк“ во анализата „ТОП 9 дезинформации за „Рекет“ во...

Како за „Ало“ случајот „Рекет“ стана „Ракета“, торбата „Луи Витон“ доби уред за следење и други глупости…

Хајката која српските таблоиди, здушни поддржувачи на тамошниот премиер Александар Вучиќ, ја водат против актуелните власти во Северна Македонија, користејќи го случајот „Рекет“ како алатка за напади, е главниот пропаганден лост на регионално ниво кој треба да создаде атмосфера дека владата во Скопје само што не паднала, дека премиерот Заев веќе поднел оставка и дека само што не завршил...

Бугарски медиум извртува факти од интервјуто на Заев за грчка „Алфа“

Интервјуто на премиерот Зоран Заев за грчката телевизија „Алфа“ предизвика голем интерес на јавноста и дома и кај соседите, па вест за тоа беше објавена и во бугарскиот медиум „Факти“, но, со погрешно цитирање. „Факти“ во веста под наслов „Северна Македонија присвојуваше туѓа историја“, информирајќи ги своите читатели дека Заев признал дека „крадевме историја од своите соседи и од светот“,...

Како македонската Моника Маковеј од симбол на правдата стана „случај“ во афера за милионски рекет

Специјалната обвинителка на Северна Македонија Катица Јанева, од персонификација на борбата против деценискиот режим на Никола Груевски изразена во крикот „нема правда нема мир“, преку еден буквално неверојатен сплет на случувања, се трансформираше во предмет на јавен линч и потсмев исполнет со повици за нејзино апсење и безброј шпекулации и дезинформации околу целиот случај. Јавноста, сè уште во шок од...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...