fbpx
Таг: ДУИ

таг: ДУИ

ДУИ не го исполни предизборното ветување, основните училишта во Тетово ги остави без спортски сали

Не е исполнето изборното ветување за 2020 година на Демократската унија за интеграција (ДУИ) за изградба на осум спортски сали за основните училишта во Тетово. Од осумте ветени спортски сали изградена е само една, пренесува Порталб.мк. Во изборната програма 2020-2024, на последните парламентарни избори со која настапуваше ДУИ, во делот за капиталните проекти во образованието се спомнува изградбата на осум спортски сали...

Секогаш кога се ближат изборите, се влошува говорот на омраза на етничка основа во медиумите

Имајќи го предвид фактот дека политичките партии во Северна Македонија за да добијат политички поени традиционално користат националистичка реторика, во секој предизборен период интензивно се зголемува говорот на омраза, главно на етничка основа. И годинава ништо не се смени од ваквата пракса, a омразата од социјалните мрежи премина и во медиумите. Во неофицијална форма, кампањата во земјава започна со...

ДУИ потфрли со најголемото предизборно ветување – „ветингот“ за политичарите, судиите и обвинителите

Албанската партија ДУИ, која по 2001 година е најдолго на власт и која е одговорна за политичките интервенции во правосудниот систем, и како резултат на тоа и на намалувањето на довербата на граѓаните во правосудниот систем, на  последните парламентарни избори вети, но не го оствари  проектот за „ветинг“. Овој проект предвидуваше контрола на политичарите, обвинителите, судиите и униформираните работници....

Таравари „му фрли ракавица“ на Ахмети за претседателската трка

Во статус на социјалната мрежа, претседателот на Алијансата за Албанците и кандидат за претседател на РСМ од опозициската коалиција ВЛЕН, јавно го предизвика лидерот на ДУИ, Али Ахмети, да го прифати предизвикот и конечно да се кандидира за претседателските избори, за двајцата да си ги одмерат силите. „Пропагандата на ДУИ, откако ја објавив мојата кандидатура за претседател, некогаш вели дека...

Фрлањето лопати се претвори во партиско-функционерски собир на ДУИ

Голем број функционери од Демократската унија за интеграција, кои се носители на јавни функции, во последните неколку дена се собраа да се фотографираат и промовираат во тетовско Селце на поставувањето на камен-темелникот на училиштето и во Требош за тетовската обиколница. На овие промоции можеа да се видат личности кои воопшто немаат допирна точка со активностите што се промовираат. Аналитичарот...

Контраспин: Жалењето на Ковачевски е задоцнето и бескорисно, зијанот е голем

Изјавата на Ковачевски дека „мора да се биде реален“ и „тоа е процес кој мора сите заедно да го изодиме“ е спин. Министрите на СДСМ во техничката влада не го предложиле и не го изгласале ова со бесплатните возачки поради висока свест и затоа што „патот треба да го изодиме заеднички“, туку поради претстојните избори, но и уште повеќе,...

Со молитва и торта со ликовите на Џафери и Ахмети, започна изградбата на училиште во Селце

По многу одложувања, денеска почнаа градежните работи за изградба на основното општинско училиште „Рилиндја“ во Селце, Тетово. За поставување на камен-темелникот во ова село ДУИ собра многу функционери, почнувајќи од премиерот, првиот вицепремиер, министерот и заменик министерот за образование, директори, градоначалници, функционери, заменици. Немаше претставници од општина Тетово,бидејќи, како што рекоа, не биле поканети. Реагираа од Движењето Беса кои...

Нашите политичари со безгрешни души

За разлика од евроамбасадорот Дејвид Гир кој призна дека погрешил што со лидерот на ДУИ се сретнал во кабинетот на првиот вицепремиер, Артан Груби, Ахмети не чувствува непријатност и не ѝ се извини на јавноста за тоа што својот гостин не го пречекал во седиштето на ДУИ во Мала Речица. Зошто ваквите гестови на коректно, културно и цивилизирано однесување,...

Контраспин: Како СДСМ мисли да биде избрана привремена влада без двајца министри?

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за неподршка на привремената влада на Талат Џафери е несериозен и тежок за разбирање, ама ставот на СДСМ дека во тој случај „местата во техничката Влада на ДПМНЕ треба да останат празни, а мандатарот да предложи Влада во која што тие места ќе бидат непополнети“ е спин, затоа што прво е незаконски и таква влада тешко...

Османи: Холандскиот амбасадор бил кај Ахмети оти ДУИ најмногу зборува за борба против корупција

Откако вчера холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети за му да ја пренесе пораката дека по двегодишен постојан пад на владеењето на правото, посветеноста на Северна Македонија за членство во ЕУ е загрозена во политичкиот спектар и дека неприфатливо е несоодветното политичко влијание врз позицијата на претседателот на Врховниот суд, се огласи...

Власта и опозицијата блиску до договор, изборите на еден датум во мај

Фото: Борче Поповски
Премиерот Димитар Ковачевски денеска за првпат потврди оти за него е прифатливо парламентарните избори да се одржат во мај. Тој денеска од Прилеп порача дека има доволно простор во мај догодина да се одржат претседателските и парламентарните избори. „Сметам дека постои доволно простор во мај да се организираат изборите, во нивниот редовен термин“, изјави премиерот Димитар Ковачевски. Тој додаде дека финалните...

Власта и опозицијата – „раштиман оркестар“ околу датумот за избори

Фото: Борче Поповски
СДСМ, ДУИ, Алијанса за Албанците и ВМРО-ДПМНЕ денеска сите поединечно коментираа околу датумот за одржување на парламентарните и претседателските избори наредната година. Секој влече на различна страна на оваа тема. Најизненадувачка беше денешната најава на ДУИ дека немаат проблем со одржувањето на изборите, односно дека се подготвени во ист ден да се одржат претседателските и парламентарните избори, онака како што...

Антикорупциска: ДУИ го прекршила Законот за финансирање на политичките партии

антикорупциска комисија
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница утврди дека ДУИ го прекршила Законот за финансирање на политичките партии бидејќи во 2022 година примила донации кои биле поголеми од законски дозволените суми, а вишокот средства не ги вратила веднаш или во рок од 15 дена по приемот, туку дури во јули 2023 година. Членот на Државната комисија за...

Не стивнуваат реакциите за милионскиот тендер на МНР, случајот со „Еуровиа“ го испитува и Антикорупциска

Тендерот од 1,8 милиони евра што го доби компанијата „Еуровиа“ од Желино за реконструкција и уредување на салата „Борис Трајковски“ за конференцијата на ОБСЕ во декември стигна и до Антикорупциската комисија. На денешната седница од ДКСК беше кажано дека случајот се комплетира и дека ќе се преземат соодветни чекори,  особено по повикот на министерот за надворешни работи, Бујар Османи,...

Османи: Од медиумите дознав дека фирмата „Еуровиа“ е донатор на ДУИ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека нема ништо незаконско во случајот со фирмата „Еуровиа“, која го доби тендерот на Министерството за надворешни работи од 1,8 милиони евра за да ја преадаптира салата „Борис Трајковски“ за конференцијата на ОБСЕ во Скопје што ќе се одржи во декември. За случајот, постапка вчера почна Државната комисија за спречување на корупцијата. Османи уверуваше...

Партиите од власта промовираа Манифест за преговорите со ЕУ, бараат обединетост

Неколку политички партии застапени во Собранието, предводени од СДСМ и ДУИ, денеска објавија Манифест во врска со водењето преговори за полноправно членство во ЕУ. Од СДСМ велат дека „време е за обединување на сите политички лидери, преку потпишување на заеднички Манифест со кој сите заедно ќе се обврзат за ефикасно водење на преговорите за пристапување во ЕУ“. Преку овој Манифест сите...

Контраспин: Османи (и Груби и ДУИ) спинува за постоење на антиалбански хибриден центар

Тврдењата за хибриден центар насочен кон ДУИ, како и на скриена албанофобија на секое споменување на некаков скандал поврзан со ДУИ, се извртување на вистината или спин, бидејќи не е понуден ниту еден аргумент во насока на кредибилноста на таквите тврдења, иако Османи го тврди токму спротивното. Од анализата пред вас може да се види јасна линија на еволуција...

Министрите од ДУИ ги потпишаа условените оставки

Министрите од ДУИ Бујар Османи, Крешник Бектеши, Фатмир Бесими и Јетон Шаќири ги доставиле оставките до премиерот Димитар Ковачевски, соопштија тие преку социјалните мрежи.  „Како носител на важна јавна функција, свесен за благосостојбата на нашите граѓани и нивната иднина која несомнено има свое место во големото европско семејство, имајќи го предвид името на политичкиот субјект што го претставувам и кој...

Министрите на ДУИ поднесоа оставки, ќе стапат во сила кога опозицијата ќе гласа за уставни измени

Сите министри и владини функционери од редовите на владејачката ДУИ, денеска соопштија дека поднесуваат оставки од своите функции, но дека се условени со гласање на измените на Уставот од пратениците на ВМРО–ДПМНЕ. Тогаш кога опозициската партија ќе гласа за измените, оставките се активираат како што беше и условот поставен од најголемата опозициска партија. Лидерот на ДУИ денеска го извести премиерот...

Уапсени 15 лица за проневера на 840.000 евра, меѓу нив и ексфункционерот на ДУИ, Исмет Гури

Обвинител донел наредба за спроведување на истражна постапка против три фирми и 15 лица, меѓу кои и поранешниот функционер од ДУИ, Исмет Гури, неговиот син и вработени во УЈП. Од обвинителството тврдат дека станува збор за повеќемесечна предистражна постапка координирана од јавен обвинител од обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, а денеска од страна на МВР била...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...