fbpx
Таг: време

таг: време

Нормализирано снабдувањето со електрична енергија на Дебар и околните населени места 

Стручните лица од интервентните екипи на АД МЕПСО вложија натчовечки напори и успеаја по непрекината 16-часовна работа да го вклучат под напон 110-киловолтниот далекувод ТС Вруток - ТС Шпиље, информираат од АД МЕПСО. Жителите на Дебар и неколку околни населени места добија електрична енергија денеска во 4:15 часот. Инаку, АД МЕПСО вчера го прекина снабдувањето со електрична енергија за овој...

Од недела започнува летното сметање на времето

Летното сметање на времето во 2020 година започнува на 29 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред времето во 02 часот се смета како 03 часот. „Одлуката за денот и моментот на воведувањето и денот и моментот на завршувањето на летното сметање на времето во 2020 година е објавена во „Службен весник“ на 26 март,“...

Облачно време со повремен дожд

Денеска времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Врнежите од изутрина се преместуваат кон исток, каде што ќе се пообилни, но краткотрајни. Во текот на денот ќе биде претежно облачно, претпладне и повеќе на истокот од земјата со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен, а во источните делови повремено засилен...

Облачно време со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во западните делови ќе бидат пообилни, локално над 20 литри на метар квадратен. Во вечерните часови врнежите ќе престануваат, а облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од девет до 14, а дневната од 11 до 19 Целзиусови степени. Во...

Облачно и свежо време со повремен дожд

Времето во државата ќе биде претежно облачно и свежо со повремен локален дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен, а попладне од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од пет до 10, а дневната од девет до 16 Целзиусови степени. Во Скопје претежно облачно и постудено со слаби врнежи од дожд. Ќе дува умерен...

Викендов почнува зимското сметање на времето

Викендов помеѓу 26 и 27 октомври почнува зимското сметање на времето што значи дека стрелките на часовникот во сабота кон недела ќе се вратат еден час наназад. Зимското сметање почнува во 03 часот по полноќ кога наместо три часот ќе биде два часот по полноќ. Зимското сметање на времето трае до последниот викенд во март 2020 година. Од 2021 година треба...

Сончевото време со натпросечни температури за овој период од годината, продолжува

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура ќе се движи од 2 до 19, а дневната температура од 22 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 7 степени, а дневна температура до 27 Целзиусови степени. Од УХМР посочуваат дека...

Сончево време со температура до 29 степени

Времето ќе биде сончево и топло со свежо утро и со слаб главно североисточен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе се движи од 2 до 10, а дневната од 22 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 9, а дневна температура до 28 Целзиусови степени.

Сончево и топло време, температури до 31 степен

Времето ќе биде сончево и топло со слаб јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти меѓу 3 и 11, а максималната ќе достигне од 25 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло. Минималната температура ќе биде 10, а максималната 29 Целзиусови степени. Од УХМР информираат дека во наредните денови продолжува периодот на претежно сончево...

Сончево со мала облачност, за продолжениот викенд топло време

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 4 до 13, а дневната од 21 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе достигне до...

Сончево време, попладне изолирана појава на дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Попладне претежно во западните делови ќе има изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен на места засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 10 и 18, а дневната ќе достигне од 20 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје, сончево со умерена облачност и со умерен северен ветер. Утринската...

Сончево време со мала облачност, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се движи меѓу 8 и 18, а максималната ќе достигне од 26 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 30 Целзиусови степени. Од Управата за хидрометеоролошки работи информираа дека од попладне и...

Сончево време со ветер и температура до 33 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, повремено ќе се зсилува и ќе предизвика намалување на дневните температури. Утринската температура ќе се спушти во интервалот од 8 до 17, а највисоката температура ке достигне од 21 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, температурата ќе достигне до...

Сончево со умерена облачност и температура до 36 степени

Времето денеска претпладне на истокот ќе биде сончево, а кон запад со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а на крајниот запад ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Попладне на север краткотрајно ќе засилува северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 17, а дневната од 28 до...

Сончево и топло, со температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе биде помеѓу 9 и 17, а максималната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 35 Целзиусови степени. Дневните температури ќе бележат постепено опаѓање.

Претпладне сончево време, попладне со услови за локален дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди, а попладне претежно во северните делови со локален пороен дожд и грмежи. Максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 39 Целзиусови степени, а УВ индексот ќе биде 7. Во Скопје, слично време со температура до 37 Целзиусови степени.

Сончево и многу топло време со температура до 39 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од 11 до 20, а максималната од 31 до 39 Целзиусови степени. УВ индекосот ќе биде 8. Во Скопје слично време со температура до 37 Целзиусови степени. До недела ќе се задржи стабилно и топло време. Зголемување на облачноста ќе има...

Сончево и топло време со услови за дожд попладне

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, попладне со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 14 до 22, а дневната температура од 27 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло, попладне со изолиран развој на нестабилна облачност,...

Tопло време со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 12 и 20, а дневната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени.УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе...

Сончево и топло време со мала до умерена облачност

Fontana zheshko temperaturi razladuvanje
Според УХМР времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, ќе дува слаб ветер од променлив правец.  Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 35 Целзиусови степени.УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8. До сабота претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло. Во сабота кон крајот на денот и во наредните денови...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...