Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од 11 до 20, а максималната од 31 до 39 Целзиусови степени. УВ индекосот ќе биде 8.

Во Скопје слично време со температура до 37 Целзиусови степени.

До недела ќе се задржи стабилно и топло време. Зголемување на облачноста ќе има во петок и сабота а од недела попладне и во наредните денови ќе има појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.