fbpx
Tag: Vmro-dpmne

tag: vmro-dpmne

Të gjitha parashtesat e Maqedonisë, kush i përdor e kush i sforcon?

“Unitare”, “federale”, “kantonale”, “e përbashkët”, “e vetme”, “konfederate”, “multietnike”. Këto janë termet dhe mbiemrat që dominojnë në narrativin e partive politike për Maqedoninë në periudhën para dhe pas zgjedhore dhe gjatë krizës politike. Pjesa më e madhe e këtyre termeve, të gjitha partitë politike, liderët dhe përfaqësuesit e tyre njëjtë i përdorin në paraqitjet e tyre publike, nëpër intervista, njoftimet...

Qeveria me 800.000 euro do të financojë shoqata civile dhe fondacione

Qeveria e Republikës së Maqedonisë sot shpalli konkurs për mbështetje financiare, në vlerë prej 50 milionë denarëve gjegjësisht rreth 800.000 euro, për aktivistë të shoqatave civile dhe fondacioneve. Sipas konkursit të publikuar në gazetën “Dnevnik”, grantet ndahen në dy kategori. Grante në vlerë prej 1.845.000 denarë (30.000 euro) deri 3.075.000 denarë (50.000 euro) apo gjithsej 36,9 milionë denarë apo 600.000 euro...

Gruevski në ilegalitet të fotografive- tashmë nuk fotografohet me të huajt dhe diplomatët

As nga takimi i fundit i ministrit shtetëror britanik, Ser Alen Dankan me kreun e VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski në opinion nuk doli me fotografi. Gruevski kohën e fundit as që dëshiron të fotografohet duke biseduar me të huajt. Nga partia vetëm tregojnë njoftime dhe kumtesa të gjata, praktikë që filloi nga takimi me ambasadoren gjermane, Kristin Alt’hauzer. Pas...

VMRO DPMNE e ka dhënë godinën partiake nën hipotekë

VMRO DPMNE disa ditë para zgjedhjeve ka marrë kredi prej 3 milionë euro nga Banka Komerciale dhe për këtë qëllim e ka dhënë si hipotekë selinë e re të partisë, godinën “Hristo Tatarçev”, publikon “Prizma”. Siç shkruan në Gazetën Zyrtare, partia ka marrë “kredi kornizë rivolving”, që do të thotë se nuk është patjetër të merren të gjitha paratë prej...

Qytetarët janë kundër zgjedhjeve të reja, duan koalicion të gjerë

Nëse nesër do të mbaheshim zgjedhjet, VMRO DPMNE dhe LSDM do të ishin të barabartë, tregon anketa më e re e Agjencisë “M- Prospekt” e bërë me porosi nga televizioni Telma. Për VMRO DPMNE-në do të votonin 23,3% ndërsa për LSDM-në 23%. Ndryshimi i vetëm do të ishte tek partitë shqiptare. Nëse tani do të mbaheshin zgjedhjet, Besa do të...

Jankuloska tallet me parashikimin e Garetit për Maqedoninë në vitin 2027

Ish ministrja e brendshme dhe zyrtare e lartë e VMRO DPMNE-së, Gordana Jankuloska përmes Twitter-it është tallur duke komentuar parashikimet e ambasadorit britanik në Maqedoni, Çarls Garet, për atë se si e sheh ai vendin tonë pas 10 viteve. Jankuloska ripostoi versionin anglez nga teksti i “Meta” për parashikimet optimiste të ambasadorit me titull “Garet: Maqedonia në vitin 2027 do...

Absurditete post- zgjedhore: Kryeministrin e kemi teknik, qeverinë politike, Kuvendin pa kryetarë…

Pas rezultateve të ngushtë në zgjedhjet e parakohshme, shteti u gjet në gjendje e cila është përplot kuriozitete, pyetje dhe dilema. Kryeministri tashmë një vit të plotë (nga 18 janari 2016) është “për organizimin e zgjedhjeve”, për qeverinë nuk dihet nëse është teknike, kalimtare apo diç e tretë, Kuvendi është konstituuar, por nuk ka kryetarë... Maqedonia nga 30 dhjetori nominalisht ka...

Mandatarët dhe numri i deputetëve në Maqedoninë e pavarur- shqyrtim historik dhe grafik

Kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dje nga presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov mori mandatin e pestë me radhë për formimin e Qeverisë me shumicë parlamentare prej 51 deputetë në institucionin ligjvënës. Kjo nuk do të jetë hera e parë mandatin për formimin e qeverisë ta merr kandidati i partisë e cila në zgjedhje ka fituar numrin më të...

Gruevski: VMRO DPMNE nuk do të pajtohet që të vazhdoj mandati i PSP-së

Në intervistën e sotme për “Dnevnik”, kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski, gjerësisht ka përmendur mandatin, punën dhe ardhmërin e PSP-së. Ai pa kurrfarë dyshimi thotë se VMRO DPMNE nuk do të pajtohet që të vazhdohet afati i Speciales, se “nga avioni shihet se prokuroria punon nën sugjerimin e disa ambasadave dhe është e qartë se dikujt jashtë i...

Gruevski: Neve na ngjitin etiketa për shovinizëm ndërsa LSDM rrihte shqiptarë në vitet e 90-ta

“Fjalët se ne jemi nacionalistë nuk janë të vërteta”, ka deklaruar lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, në pjesën e dytë të “mega- intervistës” për edicionin elektronik të javores “Republika”. Lidhur me atë nëse VMRO DPMNE dhe kreu i saj janë nacionalistë ose jo, i dedikohet pjesa më e madhe e intervistës, ku Gruevski bën dallim mes nacionalizmit dhe...

Gruevski në njësin e katërt zgjedhore kundër Zaevit

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski sonte përmes faqes së tij në Facebook njoftoi se betejën zgjedhore ndaj liderit të LSDM-së, Zoran Zaev do ta filloj në njësinë e katërt zgjedhore. Ai thotë se më 11 dhjetor së bashku me popullin, do ta ballafaqojnë Zaevin me realitetin. “Si kandidat për kryeministër, e pritja në NJZ 1. Nuk erdhi. Në vitin...

Vanhaute: Afatin prej 18 muajve në Ligjin e PSP-së e kanë arritur Gruevski dhe Zaev pa bisedime

Faktori i huaj propozonte që mos të ketë afat, LSDM që të ketë afat prej 2 viteve ndërsa Gruevski 18 muaj, pas çka Gruevski dhe Zaev kanë arritur marrëveshje që të ngelin vetëm 18 muaj për hetimet e PSP-së. Këtë për “Vërtetmatës” e deklaroi ndërmjetësi i atëhershëm në bisedimet për dalje nga kriza, Piter Vanhaute. Ndërsa partitë edhe pse dy herë...

Ministër për një ditë – hap taktik i VMRO-DPMNE-së për kontroll të MBP-së para zgjedhjeve

Emërimi i ish-profesorit të Universitetit  MIT dhe aktivistit të Lëvizjes Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë Oliver Andov si ministër të MBP-së për një ditë është hapi i fundit taktik i VMRO-DPMNE-së. Partia në pushtet këtë e beri nga shkaku që të mbroje pozicionet kyçe në MBP me kuadër të kontrolluar para votimit të nesërm ne Kuvend për zgjedhjen e...

Pas shkurtimit të buxhetit të KSHZ-së: A do të ketë zgjedhje sivjet?

Qeveria me rebalancin e buxhetit për sivjet, për 400 milionë denarë e shkurtoi buxhetin e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, që e hapi çështjen nëse sivjet fare planifikohen zgjedhje. Në fillim të këtij viti, kur deputetët e miratuan buxhetin, për KSHZ-në ishin parashikuar më shumë se 531 milionë denarë, ndërsa me rishikimin, për të cilin deputetët do të duhej të votojnë...

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

Gruevski dhe Zaevi të gatshëm për zgjedhje, mbetet vetëm edhe të dakordohet data

Liderët e VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, Nikolla Gruevski dhe Zoran Zaev, gjatë fundjavës konfirmuan se dy partitë më të mëdha politike në Maqedoni janë të gatshme për zgjedhje dhe bënë thirrje që ato të mbahen sa më shpejtë. Sipas ish-kryeministrit dhe lider i partisë në pushtet, në këtë mënyrë shkurtohen dëmet që i pësojnë ekonomia dhe qytetarët. Nga fjalimet e dy...

„Tani çfarë bëjmë?!?“, i shkroi në tuiter Jankulloska ambasadorit të Britanisë së Madhe në vend, Çarlls Garet.

Ish-ministrja e brendshme dhe zyrtar i lartë i VMRO-DPMNE-së në pushtet, Gordana Jankullovska, sot përmes publikimeve të veta në rrjetet sociale “Tuiter” dhe “Fejsbuk” përqesh vendimin e Britanisë së Madhe për dalje nga Bashkimi Evropian. „Tani çfarë bëjmë?!?“,  i shkroi në tuiter ambasadorit të Britanisë së Madhe në vend, Çarlls Garet. https://twitter.com/G_Jankuloska/status/746289977533796352 Jankullovska në profilin e saj në Fejsbuk, nga ana tjetër,...

PSP-ja për fjalimin e Gruevskit: Nuk komentojmë deklarata politike

Prokuroria speciale nuk i komenton deklaratat e liderit të VMRO-DPMNE- së, Nikolla Gruevski, i cili dje, me rastin e ditëlindjes së 26-të të partisë, mes tjerash deklaroi se PSP-ja e ka humbur besueshmërinë e saj dhe se punon në mënyrë joprofesionale dhe nën diktatin e LSDM-së. „Siç kemi deklaruar disa herë, kjo Prokurori Publike nuk komenton deklarata politike”, përgjigjen shkurtimisht nga...

LSDM me video regjistrim ia uroi ditëlindjen VMRO DPMNE-së

Partia më madhe maqedonase në pushtet, VMRO-DPMNE-ja e Nikolla Gruevskit, sot ka festuar 26-vjetorin e themelimit të saj, ndërsa një “urim të veçantë” i ka bërë partia më e madhe opozitare maqedonase, Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë. Urimi është në formë të video-numrit, ndërsa kryepersonazh është ish-zëvendëskryeministri dhe ministër i Financave Zoran Stavreski, i cili para tri ditësh dha dorëheqje. https://www.youtube.com/watch?v=BWRvzPD97iQ

Gruevski: Takimi i liderëve, vetëm me temë dhe me plan

Do të merrja pjesë në takim liderësh, por më herët duhet ta di temën dhe planin e takimit- deklaroi kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski në promovimin e titujve të librave në bibliotekën “1000 Libra” në QTQ Shkup. Ai përsëriti se në partinë e tij nuk janë kundër mbajtjes së takimeve të liderëve dhe se deri më tani kanë...