fbpx

Ministër për një ditë – hap taktik i VMRO-DPMNE-së për kontroll të MBP-së para zgjedhjeve

-

Emërimi i ish-profesorit të Universitetit  MIT dhe aktivistit të Lëvizjes Qytetare për Mbrojtjen e Maqedonisë Oliver Andov si ministër të MBP-së për një ditë është hapi i fundit taktik i VMRO-DPMNE-së. Partia në pushtet këtë e beri nga shkaku që të mbroje pozicionet kyçe në MBP me kuadër të kontrolluar para votimit të nesërm ne Kuvend për zgjedhjen e Qeverise së përkohshme për mbajtjen e zgjedhjeve me 11 dhjetor , thuhet nga burime e “META”.

Këto lëvizje kuadrosh dhe rigrupime i beri pikërisht sot, shkaku se nesër do të ketë ministër të ri nga opozita, kurse në fuqi do te hyjnë edhe kodet (pikat)e marrëveshjes se 20 qershorit si dhe suspendimi i Ligjit për punë të brendshme, ne fakt pse i gjithë operacioni të ndërlikohet në vend që thjeshtë të përfundojë. ?!

Me ndryshimet e sotme në MBP, partia në pushtet konfirmoi  dhe sforcoi pozicionet e saja para zgjedhjeve në ministrinë nga e cila nuk ka ndërmend të tërhiqet. ” Ministria e MPB-së është njëra ndër institucionet më të rëndësishme në kohen e zgjedhjeve dhe për këtë arsye pushteti do që të jetë nën kontrollin e MVRO -VMRO, ndërsa Oliver Spasovski të mbetet vetëm si “mbretëreshë angleze” dhe të mos ketë fuqinë e vendimmarrjes “- thotë njëri nga bashkëbiseduesit tanë. Drejtorët e BSP-së dhe DSK-së, në bazë te Ligjit për polici, i emëron Qeveria me pëlqimin e ministrit për pune të brendshme. Sot ministër do te jete Oliver Andonov, kurse  nesër, eventualisht, Oliver Spasovski. Me ndryshimin e neneve 17 dhe 18 te Ligjit për polici, mbikëqyrjen (kompetencat) mbi punën e  policisë kriminalistike, policisë së uniformuar, policisë kufitare, forcat speciale policore dhe sektorët e tjerë u morën në mbikëqyrjen e Njësiteve organizative në kuadër të Byrosë për Mbrojtje Publike, edhe pse deri në vendimin e këtyre ndryshimeve ata ishin nën mbikëqyrjen e Shërbimeve Qendrore të Policisë.

Ndërkaq, ministrin e MPB-së e emëron kryetari i  Shërbimeve të policisë qendrore

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download
download samsung firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free