fbpx

Pas shkurtimit të buxhetit të KSHZ-së: A do të ketë zgjedhje sivjet?

-

Qeveria me rebalancin e buxhetit për sivjet, për 400 milionë denarë e shkurtoi buxhetin e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, që e hapi çështjen nëse sivjet fare planifikohen zgjedhje.

Në fillim të këtij viti, kur deputetët e miratuan buxhetin, për KSHZ-në ishin parashikuar më shumë se 531 milionë denarë, ndërsa me rishikimin, për të cilin deputetët do të duhej të votojnë javën e ardhshme në Kuvend, kjo shumë ulet për 400 milionë denarë dhe të KSHZ-së dhe mbetet buxhet prej thuajse 104 milionë denarëve.

Nëse shikohen vitet paraprake zgjedhore, sivjet KSHZ-ja ka thuajse buxhetin më të vogël.

Në vitin 2013, kur u mbajtën zgjedhje lokale, buxheti i KSHZ-së ka qenë më shumë se 196 milionë denarë, ndërsa aq ka mbetur edhe pas rishikimit.

Në vitin 2014, kur u mbajtën zgjedhje presidenciale dhe të parakohshme parlamentare, buxheti i KSHZ-së arrinte thuajse 303 milionë denarë, ndërsa me rishikimin është rritur në thuajse 304 milionë denarë.

Nga partia opozitare LSDM paralajmëruan se sot në konferencë për media do t’i shprehin qëndrimet e veta për uljen e buxhetit të KSHZ-së.

Nga VMRO-DPMNE-ja në pushtet, nga ana tjetër, në pyetjen nëse ulja e buxhetit të KSHZ-së do të thotë se nuk do të ketë zgjedhje sivjet, për përgjigje na drejtuan nga Qeveria, meqë ajo ka pasur arsyetim, ndërsa qëndrimin e partisë do të shprehin gjatë ditës.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.