fbpx
Tag: Refugjat

tag: refugjat

Më shumë se 20 policë të lënduar në përleshjet me emigrantët

Në trazirat e djeshme me emigrantët të cilët me dhunë tentuan të hyjnë në Maqedonia nga Greqia, janë lënduar 23 nëpunës të Maqedonisë prej të cilëve 14 policë dhe nëntë pjesëtarë të ARM-së si dhe janë dëmtuar tre automjete dhe pajisje të tjera. Nuk ka nëpunës të lënduar nga forcat policore ndërkombëtare të cilët janë në kufi për sigurim të...

Presidenti grek ashpër sulmoi Maqedoninë për krizën e refugjatëve

Presidenti grek, Prokopis Pavlopoulos, ka kritikuar ashpër politikanët në Maqedoni, gjoja se janë duke e shfrytëzuar krizën e refugjatëve për të përfituar nga momenti në drejtim të çështjes së pazgjidhur të emrit. Pavlopoulos thotë se liderët e IRJM-së duhet të kuptojnë me kohë se me falsifikim të historisë, por edhe me ngritje të gardheve metalike dhe sjellje barbare ndaj refugjatëve,...

BBC provokon Poposkin: Në politikë u futët që të hidhni gaz lotsjellës ndaj fëmijëve?

“Vendi juaj përdori gaz lotsjellës ndaj shumë njerëzve, përfshirë edhe fëmijë. Pyetem, a është kjo pse u futët në politikë”, në mënyrë provokuese pyeti ministrin e jashtëm Nikolla Poposki, gazetari i cili zhvillonte intervistën për “BBC News Night” “Nuk është korrekte që të nxirret konkluzioni i tillë” u përgjigj Poposki. Sipas shefit të diplomacisë maqedonase, Maqedoni po tenton t’i zbatoj vendimet...

Kufiri në Gjevgjeli është mbyllur “hermetikisht” edhe për refugjatët edhe për trenat

Refugjatët në Idomeni të Greqisë sot protestuan në mënyrë paqësore duke kërkuar të hapen kufijtë. Në këtë qendrë pranimi janë prej 7000 deri 9000 refugjatë nga Siria, Iraku dhe Afganistani. Hapësira tani duket si qytet i vogël, me qindra tenda ku refugjatët strehohen duke pritur të largohen nga Greqia. Në kamp ngadalë po harxhohen edhe rezervat e ushqimit dhe ilaçeve,...

Në Greqi bllokohen 20.000 refugjat, në Idomeni presin 6500 persona

Në tërë Greqinë për momentin janë bllokuar prej 20 deri 25 mijë refugjatë. Shifrën e publikoi ministri për emigracion, Janis Muzalas në intervistë për televizion grek “Mega” ndërsa fluksi pritet të vazhdoj. Sipas të dhënave, në kampin në Idomeni presin diku 6500 refugjat ndërsa në pikën e karburantit në Polikasto më shumë se 400. Dje sipas mediave greke, në Maqedoni...

Poposki- Zaorlek: Maqedonia nuk do të shndërrohet kamp refugjatësh

Maqedonia do të sigurojë kushte për çdo azilkërkues sipas obligimeve ndërkombëtare, por në asnjë mënyrë nuk do të lejojë të të shndërohet në kamp refugjatësh. Pas takimit me homologun e tij çek, Lubomir Zaoralek, Popovski tha se emigrantët Maqedonisë I vijnë nga një vend anëtar I BE-së, nuk kanë zbritur me parashutë. E për këtë për Popovskin është shumë e rëndësishme...

Gruevski për “To Vima” : Me dy firmos se Maqedonia nuk ka pretendime territoriale ndaj Greqisë

Ish kryeministri Nikolla Gruevski, në një intervistë për gazetën greke “To Vima” ka mohuar se ndaj Greqisë ushqehen ndjenja irredentizmi. Sipas gazetës, kjo është intervista e parë e ish kryeministrit Gruevski pas 10 vitesh në pushtet. Gruevski ka folur për çështjen e emrit dhe linjat e kuqe të Maqedonisë ndërkohë që është distancuar plotësisht nga pretendimet në Greqi, se...

Bakojani për Kozias: A e dini se BE do të jep të holla për Maqedoninë që të ballafaqohet me refugjatët?

Ish shefja e diplomacisë greke dhe përgjegjëse aktuale për politikë të jashtme në Demokracinë e Re, Dora Bakojani aktivizoi një alarm të ri për heqjen e mundshme të Greqisë nga zona- shengen. Bakojani dorëzoi pyetje deputetësh deri te ministri i jashtëm grek, Nikos Kozias, rreth informacioneve se BE planifikon ndihmë financiare për Maqedoninë për të forcuar kontrollin kufitar për...

Maqedonia ka kapacitet për 2.000 refugjatë, kurse rritet presioni që të pranojë shumë më shumë

Numri i refugjatëve në Greqi dita ditës rritet, kurse kufiri është mbyllur. Siç informuan autoritet maqedonase, ndërprerje të qarkullimit të  imigrantëve është me kërkesë të Sllovenisë, për shkak të pretendimit të defektit të hekurudhës. Presioni për zgjidhjen e krizës së refugjatëve rritet nga dita në ditë,madje akoma më shumë që sot Serbia sot filloi të kufizojë lëshimin e imigrantëve që...

Gjermania dhe Austria planifikojnë të mbyllin kufirin e Maqedonisë dhe të ngrenë kampe të mëdha për refugjatët

Gjermania dhe Austria, në bashkëpunim me qeverinë maqedonase dhe atë greke, po zhvillojnë plan për mbylljen e kufirit maqedonas- grek, transmeton “Sputnik” duke raportuar informacione të gazetës gjermane “Bild”. Sipas gazetës gjermane. ekspertët nga Vjena, Brukseli dhe nga Berlini duan të mbyllin kufijtë dhe të pajisin me sistem për mbikëqyrje. Njëkohësisht, rritet numri i përfaqësuesve të Agjencisë për Kontroll të...

Greqia ka frikë se Maqedonia krejtësisht do ta mbyll kufirin për refugjatët 

Rritet numri i refugjatëve në Idomeni, kurse kufiri mbetet i mbyllur. Në Greqi mbretëron frika se  vendimi për mbylljen e kufirit të Maqedonisë për refugjatët ndoshta është më shumë se e përkohshme. Edhe pse zyrtarisht shpjegon se kufiri është i mbyllur me kërkesë të Sllovenisë, për shkak të defektit të hekurudhës, pas paralajmërimeve gjermane dhe austriake se bisedohet për uljen e...

Për shkak të defektit të hekurudhës sllovene, mbyllet zona neutrale në Idomeni

Defekti në infrastrukturën hekurudhore të Sllovenisë është shkaku për mbylljen e zonës neutrale të pikës kufitare të imigrantëve, ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë, në rajonin e Idmoenisë, thonë nga Ministria e Punëve të Brendshme për "Metën". Nga vendet e tjera na informuan se vendet e tjera të të ashtuquajturës linjës ballkanike të reduktojmë numrin e imigrantëve, për shkak të defektit të...

Më shumë se 4.000 refugjat të paraqitur brenda 24 orëve në Maqedoni

Gjithsej 4026 vërtetime për kërkesë për azil nga refugjatët e Azisë dhe Afrikës janë dhënë gjatë 24 orëve të fundit, ku numrin më të madh e përbëjnë refugjatët nga Siria, njofton MPB-ja. Nga policia njoftojnë se 1616 vërtetime janë lëshuar për meshkuj, 881 për gra, 1512 për fëmijë që shoqërohen nga kujdestarët e tyre ndërsa 17 udhëtojnë pa prindërit e...

Spasovski: Pa listë zgjedhor të re, të pastër dhe të besueshëm nuk mund të ketë zgjedhje korrekte

Afatet për pastrimin e Listës zgjedhore që moti janë shkelur. Pas gjitha keqpërdorimeve  që i gjetëm edhe atë vetëm sa e prekëm çështjen sipërfaqësisht rreth mënyrës me të cilën janë dhënë dokumentet personale nga MPB, me të cilat është votuar, është më se e qartë se Lista zgjedhore është kontestues, me tregues serioz për të dhëna kriminale në të”...

Ivanov: Ajri politik është i ndotur dhe po na ngufat

Presidenti Gjorgje Ivanov fjalimin vjetor solemn sot në Parlament ia kushtoi krizës politike në Maqedoni, sfidat me të cilat ballafaqohet bota, ekstremizmi, kriza e refugjatëve dhe emigrantëve. Ivanov tha se po lëmë pas nesh vit ku Maqedoni është ballafaquar me sfida të shumtë, si në plan global ashtu edhe në atë vendor. Presidenti shtoi se vitin e kaluar vendi është...

Maqedonia do të vendos gardh mbrojtës me Greqinë edhe në kalimin kufitar Mexhitlia

Maqedonia filloi të vendos edhe gardhin e dytë në kufirin me Greqinë, pas asaj në Gjevgjeli, për kontroll më të mirë me fluksin e refugjatëve, thonë burimet ushtarake në Shkup, kumton rrjeti ballkanik i “Radio Evropa e Lirë”. “Do të ngritim kufi në vendin e quajtur Mexhitlia” ka thënë për AFP burimi ushtarak maqedonas, që preferon të qëndroj anonim. Sipas burimit...

Jolevski: Së shpejti do të kemi pajisje për regjistrim biometrik të refugjatëve

Ministri i mbrojtjes Zoran Jolevski sot vizitoi njësinë e aviacionit të ARM-së. Ai nga Petroveci paralajmëroi se pret që ditët e ardhshëm të marrim pajisje për regjistrim biometrik të refugjatëve që hyjnë në vend. Siç tha Jolevski, kjo do të përmirësoj kontrollimin e personave të dyshuar që e kalojnë kufirin me Maqedoninë.

Një emigrant ka vdekur në Idomeni, vazhdon tensioni në kufi

Një person ka mbetur i vrarë nga elektroshoku, dhe të paktën dy kanë mbetur të lënduar në një përleshje mes një grup refugjatësh në kufirin greko-maqedonas. Kjo vdekje vjen pasi policia dhe refugjatët e bllokuar po përleshen për të dytën ditë me radhë. Me vendimin e Maqedonisë për të mos pranuar refugjatë dhe emigrantë që nuk vijnë nga zonat e luftës,...

Ivanov: Maqedoni shkëlqyeshëm përballet me krizën e refugjatëve

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov në Samitin për ndryshime klimaterike në Paris, ka biseduar me presidentin amerikan Barak Obama dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel. Ivanov para liderëve botëror ka thënë se Maqedonia ka shpallur gjendje krize në lidhje me refugjatët dhe po punohet që mos të ketë kurrfarë pasoje ndaj popullatës. “Maqedonia po merr komplimente për dallim nga disa shtete që...

Tusk- Ivanv: BE është e gatshme t’i ofroj ndihmë humanitare dhe teknike Maqedonisë

Bashkimi Evropian është i gatshëm të ndihmojë Maqedoninë për të zbutur krizën me refugjatët. Megjithatë kreu I Këshillit Evropian Donalld Tusk ia bëri të qartë autoriteteve në Maqedonisë, se nëse dëshirojnë  që qytetarët të lëvizin lirshëm në shtetet e zonës Shengen atëherë duhet të kujdesen për refugjatët të cilët çdo ditë tranzitojnë në Maqedoni. “Ne jemi të gatshëm të sigurojmë...