fbpx

Maqedonia ka kapacitet për 2.000 refugjatë, kurse rritet presioni që të pranojë shumë më shumë

-

Numri i refugjatëve në Greqi dita ditës rritet, kurse kufiri është mbyllur. Siç informuan autoritet maqedonase, ndërprerje të qarkullimit të  imigrantëve është me kërkesë të Sllovenisë, për shkak të pretendimit të defektit të hekurudhës.

Presioni për zgjidhjen e krizës së refugjatëve rritet nga dita në ditë,madje akoma më shumë që sot Serbia sot filloi të kufizojë lëshimin e imigrantëve që kërkojnë azil ë Austri ose Gjermani. Austria njoftoi se do të tentojë të reduktojë numrin e personave që kërkojnë azil, në vitin 2016 deri më 37.500 që është gjysma më pak nga 90.000 kërkesat e dorëzuara nga viti i kaluar.

Sot Agjencia “Sputnik”, duke transmetuar informacione të gazetës gjermane “Bild”, informon se Gjermania dhe Austria, në bashkëpunim me qeverinë maqedonas dhe atë greke,  planifikojnë të mbyllin kufirin greko- maqedonas për refugjatët, që ta furnizojnë me sistem për mbikëqyrje ku do të ngrenë kamp të madh në Greqi,, me çka Athina dhe do të marrë ndihmë pre 320 milion eurosh nga Brukseli.

Sa refugjatë mund të pranojë Maqedonia dhe ku do t’i vendoste?

Në fund të tetorit të vitit 2015, presidenti Gjorge Ivanov në samitin në Bruksel, ku tema ishte kriza e refugjatëve, theksoi se Maqedonia ka kapacitet që të pranoj minimum 2.000 refugjatë edhe atë men ndihmë të UHCR-së dhe Kryqit të Kuq.

Sipas informacioneve të MPB-së, nëpër Maqedoni çdo ditë kalojnë nga 2.000 deri 3.000  refugjatë

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.