fbpx
Tag: Refugjat

tag: refugjat

Poposki: Për refugjatët Maqedonia dhe Greqia duhet të koordinohen në nivel qevetiar

Ministri i jashtëm i vendit Nikolla Poposki bëri thirrje që të ketë koordinim në nivel më të lartë edhe atë qeveritar mes Maqedonisë dhe Greqisë lidhur me çështjen e refugjatëve. “Na duhet koordinim me Greqinë. Për momentin, ka koordinim në nivel të policisë apo në lidhje me të dhënat që të përgatitemi për pranimin e refugjatëve. Ka lidhje mes Polikastro...

Maqedonia do t’i kthej në Greqi refugjatët që do të dëbohen nga BE

Maqedoni ngriti mur në kufirin me Greqinë që të krijoj vetëm “një hyrje” për refugjatët e jo që ta mbyll kufirin, deklaroi presidenti Gjorgje Ivanov për gazetën greke “Katimerini”. Gazeta shkruan se Maqedonia para disa ditëve ka filluar me punët ndërtimore, për shkak të druajtjes se mijëra refugjat do të ngelin të ngujuar në anën greke të kufirit. Ivanov për gazetarët...

MPB: Katër persona me emrin Ahmad Almohamed kanë kaluar përmes Maqedonisë

Policia maqedonase ka regjistruar katër refugjat me prejardhje siriane që kanë tranzituar përmes Maqedonisë me emrin Ahmad Almohamed i cili dyshohet se ka kryer sulmin kamikaz në Paris, të premten e kaluar, njoftojnë për “Meta” nga MPB. Prej këtij dikasteri në të gjithë katër rastet, personat kanë pasur të dhëna të ndryshme dhe se kanë pasur dokumente greke, por jo...

Hungari: Tre vite burg për refugjatët të cilët ilegalisht do ta kalojnë kufirin

Gjoba më të ashpra për refugjatët dhe emigrantët që ilegalisht do ta kalojnë kufirin shtetërorë parasheh propozim- ligji i ri, që qeveria hungareze ia propozoi Parlamentit. Qeveria e Hungarisë propozoi 13 masa për menaxhim më efikas me fluksin e refugjatëve në këtë vend. Në to parashihen edhe 3 vite burg për refugjatët që do ta kalojnë kufirin ilegalisht. Përveç kësaj, gjoba...