fbpx
Tag: полиција

tag: полиција

Reformat antikorrupsion: Progres është shënuar vetëm te KSHPK dhe në punën e organizatave të shoqërisë civile

Puna e përbërjes së re të Komisionit kundër korrupsionit, angazhimi i disa organizatave të shoqërisë civile dhe perspektivat e Ligjit të ri për Prokurorinë Publike janë pikat e vetme të ndritshme në arritjet e reformave të Maqedonisë Veriore në fushën e antikorrupsionit dhe luftës kundër krimit të organizuar në vitin 2019 dhe në fillim 2020, transmeton Meta. Kjo është gjetja kryesore...

Rrjeti kombëtar kundër dhunës mbi gratë kërkon përjashtim nga sanksionet për viktimat e dhunës në familje

Rrjeti kombëtar kundër dhunës mbi gratë dhe dhunës në familje ka paraqitur një kërkesë te Qeveria me të cilën kërkojnë që të mos ketë përjashtime nga sanksionet për gratë viktima dhe fëmijët e tyre të cilat largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të kërcënimit dhe rrezikut të drejtpërdrejtë nga dhuna, transmeton Meta. “Viktimat që janë në rrezik të lartë nga dhuna,...

Mesazhe me kokteje të molotovit nga Shtipi, 19 makina të djegura për më pak se një vit

Rasti i djeshëm me ndezjen e automjetit të ish-drejtuesit të LSDM-së në Shtip, Nikolla Tushev dhe babait të tij, nuk është i rastësishëm. Fakti që janë djegur makina që nuk kanë qenë të parkuara afër njëra-tjetrës, por në anën e kundërt, tregon se ka pasur qëllim, njofton META. Për më tepër, zjarri në të dy automjetet është vendosur në të...

Në MPB vetëm 20 përqind janë gra, e në ushtri edhe më pak (infografik)

Njëzet përqind e punonjësve në MPB dhe 40 përqind të administratës në Ministrinë e mbrojtjes janë femra, tregojnë të dhënat e dy ministrive, por gratë janë shumë më pak të përfaqësuara në policinë e uniformuar dhe në ushtri, njofton Meta.mk. Në MPB më vitin 2018 vetëm 13 përqind nga pjesëmarrësit në trajnimin bazik për policë kanë qenë femra, tregojnë të...

Kryetari i Bogovinjës, Hazbi Idrizi ndërron jetë si pasojë e plagëve me armë zjarri

Kryetari i komunës Bogovinjë, Hazbi Idrizi ka ndërruar jetë pasi sot në mëngjes është qëlluar me armë zjarri, konfirmojnë për "Meta" nga Qendra klinike e Tetovës. Jozyrtarisht, vrasjen e ka kryer punonjës në komunë i cili gjoja është larguar nga puna. Pas vrasjes, A.K ka tentuar të vetëvritet, duke qëlluar në trupin e tij. Ai më pas me automjetin e...

Nuhiu: MPB dhe Çavkovi janë përgjegjës për dhunën në Kuvend, unë tërhiqem

Ministri i punëve të brendshme, Agim Nuhiu ka dënuar ngjarjet që ndodhën mbrëmë në Kuvend dhe ka thënë se një pjesë e strukturave të MPB-së nuk e kanë kryer punën, për çka do të duhet të japin përgjegjësi. Ai thotë se si ministri ka insistuar që të formohet një shtab operativ prej kur kanë filluar protestat ndërsa në të janë...

Pushteti miraton ndryshime ligjore “praktike” që të kontrollojë policinë para zgjedhjeve

Me ndryshimet e Ligjit për punë të brendshme, me të cilat parashihet sekretari shtetëror në MPB të emërohet nga Qeveria, pushteti dëshiron t’ia lidh duart ministrit të ri, i cili do të qëndronte në krye me MPB-në para zgjedhjeve, thotë për “Meta” deputeti i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanovs. Sipas Trajanovit, qëllimi i ndryshimeve është që të shkurtohen kompetencat e ministrit,...

Najçevska ngjyros hyrjen e stacionit policor “Beko”

Profesorja Mirjana Najçevska sot në mëngjes u paraqit në bisedën informative ndërsa para stacionit policor "Beko" në Shkup e ngjyroi hyrjen. Në bisedë informative gjithashtu sot është ftuar kryetarja e Komitetit të Helsinkit, Urania Pirovska. Disa dhjetëra qytetarë sot në mëngjes janë tubuar para stacionit policor në mbështetje të Pirovskës dhe Najçevskës për të shprehur revoltën e tyre nga presionet...

Përfundoi aksioni policor në Lipkovë dhe Haraçinë, MPB do të del me detaje gjatë ditës

Aksioni policor që mbrëmë u zhvillua në rajonin e Lipkovës dhe Haraçinës ka përfunduar. MPB njoftoi se gjatë ditës do të del me informacione zyrtare për aksionin. Sipas burimeve të sigurisë, forcat speciale policore kanë kryer “kontrolle në lokacione dhe bastisje në terren të objekteve të lëshuara përgjatë kufirit që është shpallur si krahinë krize”. Jo- zyrtarisht mësohet se aksioni lidhet...

„Ајде“: Уставните судии го убија Уставот!

„Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер-судии“ кои надвор од очите на јавноста не само што го убија Уставот, туку станаа и директни соучесници во криминалот и во бандитизмот на актулната власт. Уставот на Република Македонија од денеска е мртов!“, се вели во...

Pa incidente kaloi vendosja e themelit të kryqit në Butel

Pa kurrfarë incidentesh kryetari i KOM-it z. Stefan së bashku me priftërinjtë e Dioqezës së Shkupit bekuan themelin e kryqit në Butel. Themeli është vendosur në unazën te rrugët “Boca Ivanova” dhe “Aleksandar Urdarevski”. Te unaza pasdite u vendos një skenë e improvizuar me altoparlantë ndërsa në ceremoni ishin prezent njeriu i parë i Kongresit botërorë maqedonas, Todor Petrov, kryetari...

Ambasada maqedonase në Oslo, në listën prej 10 institucioneve për pagesën e gjobave të trafikut

Ambasada maqedonase në Oslo të Norvegjisë, qyteti i ka borxh 1500 euro për parking të papaguar për parkim jo të rregullt. Portali norvegjez “Osloby” shkruan se ambasada e Maqedonisë është në vendin e shtatë nga ambasadat botërore në Norvegji me shumë më të lartë të papaguar për gjoba parkingu. Duke u thirrur në informacione nga Drejtoria e doganave në Oslo,...

Bilanci tragjik në Paris: Mbi 160 të vrarë dhe 200 të plagosur

Pas sulmeve të mbrëmshme në Paris bilanci tragjik i të cilit është mbi 160 të vrarë dhe mbi 200 të plagosur, janë angazhuar 30.000 policë për të ruajtur sigurinë, ndërkaq qeveria e Francës vazhdimisht është mbledhje. Sipas hetimeve të deritanishme konsiderohet se terroristët janë trajnuar në terrenin vendas të Francës. Analistët  vlerësojnë se sulmi në Parisi, sipas numrit të lokacioneve...

„Civil“: Policia ka torturuar protestuesin e liruar Shoshev

Me pranga në duar, i shtyrë dhe i tërhequr, i ofenduar dhe i maltretuar disa orë në aeroportin e Shkupit. Në vend që të ngjitet në aeroplanin për në Londër, dje pasdite, Dimitar Shoshevi përfundoi me pranga në duar. Bëhet fjalë për njërin nga demonstruesit e arrestuar pas protestave të 5 majit, për të cilët kishte gjykim të shpejtë...

Gjendet një mjet shpërthyes para Qeverisë

Një shkupjan para dy javëve ka gjetur mjet shpërthyes – minë me shenjën AGL 30 mm, para Qeverisë së R. së Maqedonisë. Siç njoftojnë nga MPB, pardje pasdite në stacionin policor në Kisela Vodë rastin e ka denoncuar C.D (1952) nga Shkupi, i cili ka thënë se mjetin e ka gjetur tek kafeneja “Kaj Zhabarot”, që është menjëherë afër Qeverisë,...

Në Kosovë të shtëna ndaj makinës me policë çek

Policia çeke sot njoftoi se gjatë fundjavës persona të panjohur në veri të Kosovës kanë qëlluar ndaj makinës ku ka pasur policë gjerman dhe çek dhe se çdo gjë ka përfunduar pa të lënduar, por vetëm me xhama të thyera. Persona të panjohur të dielën pasdite kanë hapur zjarr ndaj dy makinave të EULEX ku kanë qenë katër polic çek,...

Maqedonia, e qetë: 48 orë, dy mitingje, 100 mijë njerëz, asnjë incident…

Lajmi më i mirë për dy mitingjet është se ato kaluan pa incidente, edhe pse për 30 orë në Shkup, sipas vlerësimeve të ndryshme, janë grumbulluar prej 50 deri 120 mijë qytetarë. Në atmosferë shumë të tensionuar, e gjithë kjo kaloi pa kurrfarë incidenti, edhe pse disa druanin, disa bënin tifo e disa madje shpresonin se do të ketë dhunë. Zëdhënësi...

Avokatit të Popullit nuk i është lejuar hyrje në burgun e Shutkës

Avokati i Popullit, Ixhet Memeti ka deklaruar se pas grumbullimit të dëshmive dhe informacioneve kanë siguruar dëshmi të mjaftueshme se tek një i paraburgosur është kryer torturë. “Edhe në rastet e tjera të të paraburgosurve kemi informacione për maltretime dhe tortura dhe këto denoncime janë bërë edhe nga avokatët dhe të afërmit e të paraburgosurve”, ka deklaruar Ixhet Memeti, i...

“Meta” në Kumanovë: “Lagja e Trimave” si Bejruti

Sot në “Lagjen e Trimave” në Kumanovë ku këtë fundjavë u zhvillua luftë e vërtetë, është qetë. Rrugët janë përplot me njerëz. Nga luftimet janë dëmtuar rreth 30 shtëpi. Ato që s’mund të kthehen nëpër shtëpitë e tyre, do të akomodohen tek familjarët. Banorët thonë se më herët s’kanë mundur të vërejnë kurrfarë lëvizje të njerëzve të armatosur. Ka pasur sigurim shtesë...

Galeria: Ekipi i “Metës” hyri në Kumanovë, fotografi tronditëse nga Lagjja e Trimave

Ekipi i “Metës” hyri në Lagjen e Trimave në Kumanovë, ku vunë re shtëpi  krejtësisht të shkatërruar. Pronarët janë para objekteve dhe shohin se çfarë ka mbetur prej tyre.