fbpx

Bilanci tragjik në Paris: Mbi 160 të vrarë dhe 200 të plagosur

-

Pas sulmeve të mbrëmshme në Paris bilanci tragjik i të cilit është mbi 160 të vrarë dhe mbi 200 të plagosur, janë angazhuar 30.000 policë për të ruajtur sigurinë, ndërkaq qeveria e Francës vazhdimisht është mbledhje.

Sipas hetimeve të deritanishme konsiderohet se terroristët janë trajnuar në terrenin vendas të Francës. Analistët  vlerësojnë se sulmi në Parisi, sipas numrit të lokacioneve dhe logjistika e domosdoshme që të realizohet, ka qenë i koordinuar madje me mirë se sulmet e 11 shtatorit në ShBA.

Policia e Francës raporton se të gjithë sulmuesit janë vrarë, mirëpo disa nga bashkëpunëtorët janë  të lirë. Përveç policisë, e cila kërkoi që qytetarët të mbeten në shtëpitë e tyre, në fuqi është edhe gjendja e jashtëzakonshme.

Për të ndihmuar sigurinë e Parisit janë mobilizuar edhe 1.500 ushtarë.

Në sulmet e mbrëmshme më shumë të vrarë ka në sallën e koncertit Batklan, ku jetën e humbën 80 persona, kurse nga  pesë sulmet tjera, katër ishin në restorante dhe një në qendër tregtare.  Disa bomba kanë shpërthyer në afërsi të stadiumit “Stade de France” , gjatë ndeshjes  miqësore të futbollit mes Francës dhe Gjermani.

Presidenti i Francës, Fransoa Oland, ka  qenë i pranishëm në ndeshjen, prej ku është evakuuar.

Ngushëllimet për familjet e viktimave nga sulmet dhe dënimet e ashpra për këtë akt terrorist  shprehën Barak Obama, Angela Merkel dhe Vladimir Putin.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.