fbpx
Tags Paris

Tag: Paris

Liderët botërorë takohen në Paris në Samitin e KB-së për ndryshime klimaterike

Liderët botërorë e thuajse 150 vendeve takohen në Paris në Samitin e KB-së për ndryshime klimaterike, që fillon nesër, njoftojnë mediumet botërore. Në sesionin e 21 të Konferencës së anëtarëve, liderët botërorë midis të cilëve edhe ai i SHBA-ve, Kinës, Indisë dhe vendeve- anëtare të BE, do të tentojnë të arrijnë marrëveshje për një prej sfidave më të mëdha të...

Policia me qen dhe detektor, Shkupi këto ditë sikur Parisi dhe Brukseli

Ministri i brendshĂ«m Oliver Spasovski dje deklaroi se “si masĂ« parandaluese Ă«shtĂ« ngritur niveli i sigurisĂ« pĂ«r mbrojtjen e qytetarĂ«ve” ndĂ«rsa kjo po vĂ«rtetohet edhe kĂ«to ditĂ« nĂ«pĂ«r ngjarje sportive, tubime publike dhe koncerte. PrezencĂ« tĂ« shtuar tĂ« policisĂ« kishte edhe nĂ« koncertet e Gjorgje Balasheviq dhe White Snake qĂ« i organizoi “Avalon Production”, i pari mĂ« 14 nĂ«ntor menjĂ«herĂ«...

MPB: Katër persona me emrin Ahmad Almohamed kanë kaluar përmes Maqedonisë

Policia maqedonase ka regjistruar katĂ«r refugjat me prejardhje siriane qĂ« kanĂ« tranzituar pĂ«rmes MaqedonisĂ« me emrin Ahmad Almohamed i cili dyshohet se ka kryer sulmin kamikaz nĂ« Paris, tĂ« premten e kaluar, njoftojnĂ« pĂ«r “Meta” nga MPB. Prej kĂ«tij dikasteri nĂ« tĂ« gjithĂ« katĂ«r rastet, personat kanĂ« pasur tĂ« dhĂ«na tĂ« ndryshme dhe se kanĂ« pasur dokumente greke, por jo...

MPB pĂ«r “Meta”: FrancezĂ«t kĂ«rkuan asistencĂ«, po bĂ«hen kontrolle pĂ«r kamikazin nĂ« Paris

Autoritetet franceze- Byroja Qendrore Kombëtare (BQK) Paris deri te të gjitha qendrat e Interpolit, në mesin e të cilave edhe Republika e Maqedonisë, dorëzuan kërkesa të caktuara për kontrollin e data bazave të cilat do të ndihmonin  për hetimet dhe zbulimin e autorëve të mundshëm, organizatorëve dhe asistentëve të sulmeve terroriste, thonë nga Ministria e Punëve të Brendshme për...

Ambasada franceze në Shkup do të mbaj një minutë heshtje për viktimat e Parisit

Ambasada franceze nĂ« Shkup, mĂ« orĂ«n 12 me njĂ« minutĂ« heshtje do tĂ« nderoj viktimat e sulmeve tĂ« sinkronizuara nĂ« Paris. NĂ« ambasadĂ«n e FrancĂ«s Ă«shtĂ« hapur edhe libri i vajit, qĂ« do tĂ« hapet prej sot e deri tĂ« mĂ«rkurĂ«n prej orĂ«s 10 deri 13.  

Një minutë heshtje në Kuvend për viktimat e Parisit

Me propozim të deputetes nga RDM, Liljana Popovska, deputetët në Kuvendin e Maqedonisë me një minutë heshtje mbështetën viktimat në sulmet e sinkronizuara në Paris. Me propozim të kryetarit të Parlamentit, Trajko Veljanovski, pika e parë e debatit në rend dite është vendimi për shpalljen e konkursit publik për emërimin e kryetarit dhe anëtarëve të KSHZ-së ndërsa pika e dytë...

Njëri nga terroristët ka kaluar nëpër Maqedoni

Shtetas i Sirisë i cili ka marrë pjesë në sulmin e mbrëmshëm të Parisit, ka kaluar në të ashtuquajturin korridori ballkanik, raportojnë televizionet franceze. Ai sipas tyre,  bashkë me disa mijëra refugjatë nga Greqia kanë kaluar nëpërmjet Maqedonisë, pastaj nëpër Serbisë, Kroacisë, Sllovenisë, Austrisë dhe Gjermanisë, ka arritur në Francë. Ky informacion jozyrtar tani për tani, është i mundur, konfirmoi...

Ahmeti: Marrja e jetës së tjetrit nuk bëhen në emër të asnjë kombësie, race apo feje

“Marrja e jetĂ«s sĂ« tjetrit dhe kĂ«to akte terroriste nuk bĂ«hen nĂ« emĂ«r tĂ« asnjĂ« kombĂ«sie, asnjĂ« race, asnjĂ« feje, por janĂ« akte çmendurie qĂ« meritojnĂ« dĂ«nimin mĂ« tĂ« madh dhe nuk zĂ«nĂ« vend nĂ« botĂ«kuptimet tona”, shprehet kryetari i BDI-sĂ«, Ali Ahmeti, pas rastit tĂ« mbrĂ«mshĂ«m nĂ« Paris, ku nga sulmet terroriste humbĂ«n jetĂ«n mbi 150 persona, ndĂ«rkaq...

VMRO- DPMNE dënon sulmet terroriste në Paris

VMRO- DPMNE dënon sulmet monstruoze terroriste që  mbrëmë ndodhën në Paris, ku viktima ishim me qindra njerëz të pafajshëm. "Kjo paraqet goditje jo vetëm për Francën dhe popullin francez, por edhe për vlerat demokratike dhe liritë. Mendimet tona janë me popullin francez, sepse Maqedonia më së mirë e kupton dhimbjen e këtillë. Maqedonia bashkëndjenë me viktimat nga sulmet terroriste në...

Shteti ISlamik merr përgjëgjësinë për sulmet në Paris

Shteti Islamik në Irak nëpërmjet rrjetit televiziv "CNN"  ka marrë përgjegjësinë për sulmet terroriste në Paris të Francës natën e kaluar që lanë 128 të vrarë dhe 200 të plagosur. Siç bënë të ditur "CNN", në një deklaratë zyrtare, grupi terrorist ka thënë se luftëtarët e vet të pajisur me bomba vetëvrasëse të vendosura në trup dhe me armë automatike...

Në Paris nuk ka maqedonas të lënduar

Nga ambasada maqedonase në Francë njoftuan se tani për tani nuk ka maqedonas të lënduar në sulmet e djeshme në Paris, ku sipas të dhënave, jetën humbën të paktën 126 persona në shtatë sulme të koordinuara. Gabriel Atanasov, ministër- këshilltar në ambasadën maqedonase në Francë në deklaratë me telefon për RTM deklaroi se deri më tani askush nuk ka kërkuar...

Asad: Në Siri tanimë pesë vite po ndodh ajo që i ndodhi Parisit

Presidenti i SirisĂ«, Bashar Al Asad ju shprehu ngushĂ«llime deputetĂ«ve francez pĂ«r shkak tĂ« sulmeve terroriste nĂ« Paris, duke shtuar se e njĂ«jta po ndodh nĂ« Siri tanimĂ« pesĂ« vite. “NĂ« FrancĂ« dje ndodhi ajo qĂ« nĂ« Siri po ndodh tanimĂ« 5 vite” deklaroi Asad nĂ« takimin e parlamentarĂ«ve francez nĂ« Siri, nĂ« suazat e tĂ« cilĂ«s do tĂ« kenĂ«...

Franca mbyll kufijtë, nuk ka as fluturime

Të gjitha kufijtë e Francës janë të mbyllur dhe akoma në fuqi është gjendja e jashtëzakonshme. Gjithashtu është mbyllur edhe aeroporti "Orli", janë anuluar të gjitha fluturimet. Autoritet zyrtare deri më tani kanë konfirmuar gjashtë sulme terroriste në Paris. Vetëm tre janë dëgjuar në stadiumin  ku zhvillohej ndeshja Francë- Gjermani, kurse të tjerat në lokacione të ndryshme të qytetit, me...

Ivanov me letër ngushullimi presidentin e Francës, Oland

Presidenti i RepublikĂ«s sĂ« MaqedonisĂ«, Gjorgji Ivanov, me rastin e sulmeve tĂ« pĂ«rgjakshme nĂ« Paris i ka dĂ«rguar njĂ« letĂ«r ngushĂ«llimi homologut tĂ« tij francez, Fransua Oland. ku thuhet: “Me shok dhe mosbesim kam pranuar lajmin pĂ«r sulmin terrorist nĂ« Paris dhe shpreh keqardhje tĂ« thellĂ« pĂ«r jetĂ«t e humbura nag sulmi barbar. Ky Ă«shtĂ« njĂ« sulm jo vetĂ«m ndaj...

Bilanci tragjik në Paris: Mbi 160 të vrarë dhe 200 të plagosur

Pas sulmeve të mbrëmshme në Paris bilanci tragjik i të cilit është mbi 160 të vrarë dhe mbi 200 të plagosur, janë angazhuar 30.000 policë për të ruajtur sigurinë, ndërkaq qeveria e Francës vazhdimisht është mbledhje. Sipas hetimeve të deritanishme konsiderohet se terroristët janë trajnuar në terrenin vendas të Francës. Analistët  vlerësojnë se sulmi në Parisi, sipas numrit të lokacioneve...

Masakër në Paris: 160 të vrarë në disa sulme terroriste

Më së paku 120 persona janë vrarë në sallën e koncertit "Bataklo", kurse 40 të tjerë u vranë gjatë sulmeve dhe të shtënave në kryeqendrën e  Francës. Mediat franceze raportojnë se bilanci i të vrarëve ka arritur 120, pas aksionit policor në sallën "Bataklo" ku një grup i armatosur mbanin peng me qindra persona. Forcat e sigurimit kanë intervenuar në "Bataklo"...

Gruevski në forum- biznes në Paris

NĂ« forumin e biznesit tĂ« organizuar nga grupacioni “Maqedonia 2025” nĂ« Paris, do tĂ« merr pjesĂ« kryeministri Nikolla Gruevski sĂ« bashku me ministrin pa resor i ngarkuar pĂ«r investime tĂ« huaja, Goran Mickovski, ministrin e jashtĂ«m Nikolla Poposki dhe drejtorin e AgjencisĂ« sĂ« investimeve tĂ« huaja dhe promovimin e eksportit, Kliment Shekerovski. QĂ«llimi Ă«shtĂ« prezantimi i mundĂ«sive pĂ«r investim dhe...

Dramë e re pengmarrjeje në Francë

Një burrë i armatosur ka marrë peng disa persona në një postë në Kolombo afër Parisit, njoftojnë mediumet franceze. Tani për tani nuk ka tregues se incidenti lidhet me sulmet e javës së kaluar. Kriza me pengmarrjet filloi rreth orëve të mesditës, kur një burrë me armë është mbyllur në hapësira e postës. Policia deri më tani nuk njofton se...

Njeriu që shpëtoi pengjet e Parisit do të fitojë nënshtetësi franceze

Ministri francez i punĂ«ve tĂ« brendshme , Bernar Kaznev , sapo paralajmĂ«roi qĂ« Lasana Batili, njĂ«ri nga tĂ« punĂ«suarit nĂ« supermarketin evreik “Hiperkasher”, i cili ishte meta nĂ« sulmin terrorist  dy ditĂ« pas “Charlie Hebdo”, me vendim urgjent do tĂ« marr nĂ«nshtetĂ«si franceze. Shteti francez e vlerĂ«son Lasana Batilli pĂ«r guximin e tij nĂ« ditĂ«n e dramĂ«s sĂ« pengmarrjes. Batilli, i...

Shtëpia e Bardhë pranoi gabimin: në Paris duhej të dërgonim dikë

Administrata e presidentit Obama pranoi se ka gabuar duke mos dĂ«rguar pĂ«rfaqĂ«sues tĂ« lartĂ« tĂ« Shteteve tĂ« Bashkuara nĂ« Paris pĂ«r tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« marshimin e sĂ« dielĂ«s, nĂ« nivelin mĂ« tĂ« lartĂ« nĂ« FrancĂ«, informoi  "ĐĄNN“. “Mendoj se Ă«shtĂ« mĂ« e drejtĂ« tĂ« themi se duhet tĂ« dĂ«rgonim dikĂ« me njĂ« profil tĂ« lartĂ« pĂ«r tĂ« qenĂ« atje”, tha...