fbpx

Njeriu që shpëtoi pengjet e Parisit do të fitojë nënshtetësi franceze

-

Ministri francez i punëve të brendshme , Bernar Kaznev , sapo paralajmëroi që Lasana Batili, njëri nga të punësuarit në supermarketin evreik “Hiperkasher”, i cili ishte meta në sulmin terrorist  dy ditë pas “Charlie Hebdo”, me vendim urgjent do të marr nënshtetësi franceze.

Shteti francez e vlerëson Lasana Batilli për guximin e tij në ditën e dramës së pengmarrjes.

Batilli, i cili është mysliman dhe emigrant nga Mali, ditën e sulmit fshehu 15 persona në dhomën e ftohtë të marketit ia fiku rrymën për t’i mbrojtur nga  i ftohti dhe dritat për të mos i parë sulmuesi Amedi Kulibali.

Më shumë se 200.000 njerëz  nënshkruan  në peticionin për kërkesë të nënshtetësisë të Batili por edhe për  të marrë edhe dekoratë.

Batilli kërkesën për nënshtetësi franceze e ka dorëzuar në korrik të vitit 2014.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.