fbpx
Tags Francë

Tag: Francë

Ahmeti: Nuk besoj që do të ketë aktivitete që do të dëmtojnë zgjedhjet

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti nuk beson se mund të ketë aktivitete që do të dëmtonin zgjedhjet. Këtë Ahmeti e ka theksuar në takimin me ministrin e ri të Francës në vend, Kristian Timonie. Ahmeti dhe Timonie kanë biseduar për situatën politike në vend, zgjedhjet e 11 dhjetorit dhe integrimin e Maqedonisë në NATO dhe BE. "Kryetari Ahmeti shprehi qëndrimet e...

Oer: Franca në zi, por nuk do lëshoj pe në luftën ndaj dukurive të këtilla

Sot Franca është në zi për shkak të sulmit të mbrëmshëm, deklaroi ambasadorja franceze Lorens Oer në rezidencën presidenciale. “Sot të gjithë ngushëllojnë Francën. Shumë persona hulumtojnë për të afërmit e tyre” tha Oer. Ambasadorja njoftoi se është në kontakt me ambasadrën maqedonase në Paris dhe se tani për tani nuk ka të dhëna për viktima maqedonas. “Ishim në kontakt me ambasadën...

MPJ: Nuk ka informacione për maqedonas të lënduar apo të vrarë në Nica

Nga Ministria e jashtme njoftojnë se deri më tani nuk ka informacione për maqedonas të lënduar apo të vrarë në sulmet në Nica të Francës. Nga MPJ thonë se janë në kontakt të vazhdueshëm me organet kompetente të Francës ndërsa për çdo problem qytetarët maqedonas në Francë duhet të drejtohen në ambasadën e Maqedonisë në Paris. MPJ shpreh ngushëllimet e thella...

Liderët botërorë takohen në Paris në Samitin e KB-së për ndryshime klimaterike

Liderët botërorë e thuajse 150 vendeve takohen në Paris në Samitin e KB-së për ndryshime klimaterike, që fillon nesër, njoftojnë mediumet botërore. Në sesionin e 21 të Konferencës së anëtarëve, liderët botërorë midis të cilëve edhe ai i SHBA-ve, Kinës, Indisë dhe vendeve- anëtare të BE, do të tentojnë të arrijnë marrëveshje për një prej sfidave më të mëdha të...

MPB: Katër persona me emrin Ahmad Almohamed kanë kaluar përmes Maqedonisë

Policia maqedonase ka regjistruar katër refugjat me prejardhje siriane që kanë tranzituar përmes Maqedonisë me emrin Ahmad Almohamed i cili dyshohet se ka kryer sulmin kamikaz në Paris, të premten e kaluar, njoftojnë për “Meta” nga MPB. Prej këtij dikasteri në të gjithë katër rastet, personat kanë pasur të dhëna të ndryshme dhe se kanë pasur dokumente greke, por jo...

Pasaporta e kamikazit në Paris vendos në pozitë të palakmueshme edhe policinë e Maqedonisë

Identifikimi i njërit prej kamikazëve në Francë po bëhet proces shumë kompleks për hulumtuesit policor pasi të shtunën policia serbe, në qendrën e pranimit në Preshevë, ka arrestuar një refugjat me emër të ngjashëm, me emrin Ahmed Almuhamed, sikur pasaporta që është gjetur tek njëri prej kamikazëve në stadiumin “Stad de France”. Sipas autoriteteve serbe, emri dhe të dhënat tjera...

Autoritet maqedonase janë më të fshehtë rreth kamikazit në Pairs

Shtetasi i Sirisë Ahmed Almuhamed, për të cilin supozohet se është njëri nga terroristët në Paris, ka kaluar nëpër territorin e Maqedonisë, akoma mbetet misteri, për të cilën autoritetet maqedonase ende po heshtin. Greqia dhe Serbia dje konfirmuan se personi me këtë identitet, i cili ka kaluar nëpërmjet të ashtuquajturës marshutës ballkanike së refugjatëve, është regjistruar nga shërbimet e tyre...

Masakër në Paris: 160 të vrarë në disa sulme terroriste

Më së paku 120 persona janë vrarë në sallën e koncertit "Bataklo", kurse 40 të tjerë u vranë gjatë sulmeve dhe të shtënave në kryeqendrën e  Francës. Mediat franceze raportojnë se bilanci i të vrarëve ka arritur 120, pas aksionit policor në sallën "Bataklo" ku një grup i armatosur mbanin peng me qindra persona. Forcat e sigurimit kanë intervenuar në "Bataklo"...

Qarkorja e mbyllur krijon kaos në Qendër të Shkupit

Kaos dhe nevrikosje tek vozitësit sot kishte nëpër rrugët e Shkupit ndërsa kjo për shkakun se është mbyllur qarkorja ngase regjistrohet filmi francez “A Fond”. Kjo shkaktoi grykë të ngushtë nëpër rrugët dhe bulevardet e qytetit. Kaosi është intensiv nëpër bulevardin Nikolla Karev gjegjësisht rrugën e Plastikës ndërsa kolona me makina ka edhe nëpër bulevardin “Ilinden”. “Askund në botë nuk lejohet...

Gjendet bombë në stacionin hekurudhor të Parisit

Trafiku hekurudhor në një stacion hekurudhorë në Paris është ndërprerë, ku punonjësit, duke i riparuar hekurudhat, kanë gjetur bombë të pashpërthyer. Siç njoftojnë mediumet lokale, bëhet fjalë për bombë nga Lufta e Dytë Botërore. -Bomba është gjetur gjatë punimeve të hekurudhave- deklaroi përfaqësues i paemëruar i hekurudhave franceze, duke shtuar se është ndërprerë trafiku i trenave të cilët bartin udhëtarë në...

Rreth 20 celula përgatitin sulme në Evropë

Rreth 180 persona nga të paktën 20 celula, që pritet të aktivizohen në të ardhmen, përgatiten për të kryer sulme në Francë, Gjermani, Belgjikë dhe Holandë, lajmëron rrjeti amerikan televiziv “CNN”, duke u referuar në burime perëndimore të inteligjencës. Agjencitë e inteligjencës së BE-së dhe shërbimet sekrete nga Lindja e Mesme kanë zbuluar se ekziston “rrezik” për sulm në Belgjikë,...

Dramë e re pengmarrjeje në Francë

Një burrë i armatosur ka marrë peng disa persona në një postë në Kolombo afër Parisit, njoftojnë mediumet franceze. Tani për tani nuk ka tregues se incidenti lidhet me sulmet e javës së kaluar. Kriza me pengmarrjet filloi rreth orëve të mesditës, kur një burrë me armë është mbyllur në hapësira e postës. Policia deri më tani nuk njofton se...

Njeriu që shpëtoi pengjet e Parisit do të fitojë nënshtetësi franceze

Ministri francez i punëve të brendshme , Bernar Kaznev , sapo paralajmëroi që Lasana Batili, njëri nga të punësuarit në supermarketin evreik “Hiperkasher”, i cili ishte meta në sulmin terrorist  dy ditë pas “Charlie Hebdo”, me vendim urgjent do të marr nënshtetësi franceze. Shteti francez e vlerëson Lasana Batilli për guximin e tij në ditën e dramës së pengmarrjes. Batilli, i...

Janë varrosur disa nga viktimat e “Charlie Hebdo”

Dy ndër karikaturistët më të njohur të revistës javore franceze satirike,,Charlie Hebdo” të cilët së bashku edhe me 10 koleg  të tjerë ishin vrarë para sulmit të javës së kaluar të xhihadistëve në Paris,sot janë varrosur,një ditë pasi është publikuar numri i ri i gazetës i cili  kishte mundur të shitej për 10 minuta. Zhorzh Volinski (80) dhe Bernar,,Tinju”Verlak(57)janë varrosur...

I ashtuquajturi “Akti patriotik francez“ tashmë ekziston

Përderisa shtohet numri i sugjerimeve parlamentare për përforcim të masave siguruese dhe për ti dhënë  autoritete më të mëdha  shërbimeve siguruese franceze pas masakrës në  “Charlie Hebdo”, ekspertët dhe mediat në botë përkujtojnë se  më parë në nëntor Franca solli ligj për ,,program luftarak”, i cili mundëson përgjim dhe ndjekje të komunikimit pa urdhër të gjykatës. Ky dokument korrespondon me...

Sulmohen 19.000 ueb faqe franceze

Afër 19.000 ueb faqe franceze janë pas sulmeve terroriste të Parisit,theksoi përfaqësuesi Sektori i mbrojtjes së kibernetikës, Arno Kustilijer. Pjesën më të madhe  të sulmeve kibernetike  kanë realizuar “grupet organizuar më të vogla ose më të mëdha” mes të cilave edhe e njohura grupi islamik i hakerëve. Kustilijer theksoi që janë sulmuar ueb faqe nga sektorë të ndryshme -  që nga...

Al Kaedа marrë përgjegjësinë për sulmet terroristе në Paris

Dega e Al Kaedës në Jemen ka marrë përgjegjësinë për sulmet terroriste ndaj revistës satirike franceze, Charlie Hebdo, duke thënë se ai akt ishte urdhëruar nga udhëheqësit e grupit të militantëve islamikë për shkak të fyerjeve ndaj Profetit Muhamed. Një pretendim i tillë qarkullonte prej pak ditësh, por tashmë është publikuar edhe një video në Youtube, për ta konfirmuar zyrtarisht...

Liderët botërorë do të marrin pjesë në marshin e paqes në Paris

  Më shumë se 40 shefa të shteteve, të qeverive dhe përfaqësuesve të tyre të lartë sot do ti bashkëngjiten presidentit të Francës Fransua Oland në marshin e Parizit, i cili organizohet me rastin vrasjes së 17 vetëve në sulmet terroriste të cilat filluan me masakrën në revistën satirike “Charlie Hebdo”. Në ftesën e Presidentit Fransoa Oland për pjesëmarrje në...

Le Pen: Unë nuk jam Charlie!

Më vjen keq por unë nuk jam Charlie, deklaroi sot themeluesi i partisë djathtiste, Fronti Nacional Zhan Mari le Pen, në reagimin e tij për javore satirike “Charlie Hebdo”, ku u vranë 12 persona në mesin e të cilëve edhe 8 gazetarë. Sot të gjithë flasin “Unë jam Charlie” dhe “Të gjithë ne jemi Charlie”. Më vjen keq por unë...

Polica franceze akoma në përndjekje pas të dashurës së terroristit Kulibali

Policia franceze akoma në përndjekje të Hajat Budedijen, për shkak të pjesëmarrje në përleshjen në Monruzh, ku mbeti e vrarë një police.   Gazeta franceze “Parisien” informon se Bumedijen nuk është në mesin e personave që janë të vrarë ose të lënur në dramën e mbrëmshme në Paris.   Forcat e sigurimit të Francës, dje rreth orës 17, përfunduan përndjekjen e terroristëve, vëllezërit...