fbpx
Tag: Pengje

tag: pengje

Vritet njëri prej pengjeve japoneze, SHI kërkon shkëmbim për tjetrin

SHI ekzekutoi njërin prej pengjeve japoneze dhe tani kërkojnë të lirohet gruaja kamikaz nga Jordani për ta shpëtuar jetën e pengut të dytë. Mbrëmë u publikua incizimi ku shihet se njëri nga japonezët e rrëmbyer Kenxhi Goto mban fotografi të pengut tjetër japonez Haruna Jukava. Në incizim një zë në gjuhën angleze thonë se kryeministri japonez Shinzo Abe është fajtor për...

Dramë e re pengmarrjeje në Francë

Një burrë i armatosur ka marrë peng disa persona në një postë në Kolombo afër Parisit, njoftojnë mediumet franceze. Tani për tani nuk ka tregues se incidenti lidhet me sulmet e javës së kaluar. Kriza me pengmarrjet filloi rreth orëve të mesditës, kur një burrë me armë është mbyllur në hapësira e postës. Policia deri më tani nuk njofton se...

Njeriu që shpëtoi pengjet e Parisit do të fitojë nënshtetësi franceze

Ministri francez i punëve të brendshme , Bernar Kaznev , sapo paralajmëroi që Lasana Batili, njëri nga të punësuarit në supermarketin evreik “Hiperkasher”, i cili ishte meta në sulmin terrorist  dy ditë pas “Charlie Hebdo”, me vendim urgjent do të marr nënshtetësi franceze. Shteti francez e vlerëson Lasana Batilli për guximin e tij në ditën e dramës së pengmarrjes. Batilli, i...

Dramë e re e pengjeve në Francë

Agjencitë  ndërkombëtare të lajmeve  bën të ditur se në Francë po ndodh një dramë e re . Incidenti i ri në Francën Jugore ndodhi thuajse pas lirimit të pengjeve në pjesën veriore të vendit.