fbpx
Tag: загинати

tag: загинати

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо Турс“

Приведени се возачот на автобусот кој на 13 февруари се преврте на автопатот Скопје - Тетово, кај селото Ласкарци, при што животите ги загубија 15 лица, а 31 беа повредени, како и сопственикот на компанијата „Дурмо Турс“, јави „Порталб“. Покрај нив се приведени уште четири лица. Несреќата се случи откако од засега неразјаснети причини, автобусот ја пробил заштитната ограда, излетал...

Aksidenti tragjik, i pesti sipas numrit të viktimave në historinë e re të Maqedonisë (Infografik)

Maqedonia mban mend shumë katastrofa që nga viti 1951. Aksidenti tragjik në Llaskarcë në të cilin kanë humbur jetë 14 persona është i pesti sipas numrit të viktimave në historinë më të re të Maqedonisë. Me listën e zezë udhëheq Shkupi me rreth 1.100 viktima dhe 3.000 të lënduar. Pas saj janë fatkeqësitë me avionët, të cilat me të vërtetë kanë qenë më...

Përfundon ekspertiza e viktimave në fatkeqësinë ajrore, tani pritet të konfirmohen identitetet

Obduksioni i trupave të udhëtarëve të vdekur në fatkeqësinë ajrore në afërsi të f. Kozhle ka përfunduar, bën të ditur "Telma". Ekspertiza ka treguar se vdekja ka ngjarë shpejtë ndërsa viktimat kanë pasur dëmtime të rënda mekanike të shkaktuar nga rënia e avionit. Familjarë të të vdekurve pritet të arrijnë në Shkup dhe me ndihmën e DNK-së do të konfirmohet identiteti...

Bilanci tragjik në Paris: Mbi 160 të vrarë dhe 200 të plagosur

Pas sulmeve të mbrëmshme në Paris bilanci tragjik i të cilit është mbi 160 të vrarë dhe mbi 200 të plagosur, janë angazhuar 30.000 policë për të ruajtur sigurinë, ndërkaq qeveria e Francës vazhdimisht është mbledhje. Sipas hetimeve të deritanishme konsiderohet se terroristët janë trajnuar në terrenin vendas të Francës. Analistët  vlerësojnë se sulmi në Parisi, sipas numrit të lokacioneve...

Prokuroria 10 ditë pret rezultatet e obduksionit për 18 personat e vrarë në aksionin në Kumanovë

Prokuroria për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, në kompetencën e të cilës është hetimi për aksionin policor në Kumanovë, edhe më tej i pret raportet zyrtare nga rezultate e obduksionit për pjesëtarët e vrarë të policisë dhe grupit të armatosur, thonë për “Meta-n” nga Prokuroria. Në shkresën, si përgjigje ndaj pyetjeve tona : “Sa persona gjithsej kanë humbur...

Nga zjarri i madh në Baku vdesin 16 persona

Së paku 16 persona e kanë humbur jetën në një zjarr që e ka përfshirë një ndërtesë banimi prej 16 katëshe në kryeqytetin e Azerbajxhanit.  Ministria e Shëndetësisë i ka thënë Radios Evropa e Lirë se 63 persona të tjerë janë lënduar prej zjarrit që u përhap sot në qarkun Binaqadi të Bakus.  Ministri i brendshëm, Ramil Usubov dhe...

Sot dhe nesër ditë zie në Maqedoni

Në seancë të jashtëzakonshme Qeveria e Maqedonisë ka sjell vendimin që 10 dhe 11 maj, e diell dhe e hënë, të jetë ditë zie me rastin e vdekjes së pjesëtarëve të MPB-së për zbulimin dhe shkatërrimin e një grupi të armatosur në Kumanovë. Në ditët e zisë, flamuri i Republikës së Maqedonisë do të jetë në gjysmështizë.

Pakistan: 57 të vrarë gjatë përplasjes së autobusit me pasagjer me cisternë nafte

Pesëdhjetë e shtatë njerëz  njerëz kanë vdekur, pasi një autobus pasagjerësh është përplasur me një cisternë të naftës, pranë qytetit Karaçi. Siç lajmëruan mediet lokale, pas përplasjes ka shpërthyer flake, që i ka djegur tërësisht autobusin dhe cisternën. Shërbimet mjekësore pakistaneze lajmërojnë se numri i viktimave mund të rritet. Siç lajmëroi zyrtarë të policisë pakistaneze, cisterna e cila ka...

Katër vitkima të tjera në “Norman Atlantik”

  Rojet bregdetare italiane përmes një postimi në Twitter shkruajnë se tashmë janë evakuuar të gjithë pasagjerët që ndodheshin në anijen që u përfshi nga flakët në brigjet e Korfuzit. Në bord ndodhen vetëm 9 persona të ekuipazhit për tu kujdesur për anijen.Numri i viktimave deri tani është 4. Pokuroria e Barit hap hetimet. Rainews 24 informon se dallgët po...