fbpx
Tag: Sulmterrorist

tag: sulmterrorist

Bilanci tragjik në Paris: Mbi 160 të vrarë dhe 200 të plagosur

Pas sulmeve të mbrëmshme në Paris bilanci tragjik i të cilit është mbi 160 të vrarë dhe mbi 200 të plagosur, janë angazhuar 30.000 policë për të ruajtur sigurinë, ndërkaq qeveria e Francës vazhdimisht është mbledhje. Sipas hetimeve të deritanishme konsiderohet se terroristët janë trajnuar në terrenin vendas të Francës. Analistët  vlerësojnë se sulmi në Parisi, sipas numrit të lokacioneve...

Interesimi i mediave botërore për përleshjet e përgjakshme në Kumanovë

“Policia maqedonase në përleshje vdekjeprurëse me një grup të armatosur”, “Zjarr nga snajperi, shpërthime: Pesë policë maqedonas janë vrarë gjatë përleshjes në një krahinë shqiptare”, “Pesë policë të vrarë nga të shtënat me një grup të armatosur në Maqedoni”, “Policia maqedonase ka rrethuar Kumanovën pas përleshjeve vdekjeprurëse”, “UÇK-ja frikësoi Maqedoninë me përleshje të reja të armatosura”, ishin vetëm një...

“Meta” në rripin kufitar: Në Tanushë nuk vërehet Gushinca…

Të përforcuar me numër shtesë të kolegëve, por në atmosferë të qetë dhe me asnjë nishan jo i elektrizuar, po kalon rutina ditore e ekipit policor në stacionin e Tanushës, në pjesë e kufirit verior me Kosovën, një ditë pas incidentit në Gushincë, që MPB e karakterizoi si sulm terrorist ndaj institucioneve të vendit. Stacionin që është larg rreth 7...

LSDM fuqishëm denoncon incidentin në rajonin e Likovës.

Nga partia thonë se moszbardhja e incidenteve me karakter sigurie për të cilat informon pushteti në periudhën  fundit, le hapësirë për spekulime të ndryshme. “Seriozisht dyshojmë  në kapacitet e institucioneve të cilat janë zyra partiake të pushtetit.   Ftojmë qytetarët të jenë të përmbajtur dhe mos bien pre e çfarëdolloj skenari”, thuhet në kumtesën e LSDM-së

VMRO- DPMNE për Goshincen:

VMRO-DPMNE-ja  përmes një komunikate me shkrim i dënon këto akte terroriste të cilat kanë për qëllim destabilizimin e Republikës së Maqedonisë. “ VMRO-DPMNE e gjykon ngjarjen e sotme terroriste në fshatin Gushincë.I ftojmë institucionet që në mënyrë të vendosur të veprojnë për zbardhjen e këtij rasti dhe ta sigurojnë ligjin, sigurinë dhe stabilitetin. Qytetarët e Republikës së Maqedonisë duhet të...

Polica franceze akoma në përndjekje pas të dashurës së terroristit Kulibali

Policia franceze akoma në përndjekje të Hajat Budedijen, për shkak të pjesëmarrje në përleshjen në Monruzh, ku mbeti e vrarë një police.   Gazeta franceze “Parisien” informon se Bumedijen nuk është në mesin e personave që janë të vrarë ose të lënur në dramën e mbrëmshme në Paris.   Forcat e sigurimit të Francës, dje rreth orës 17, përfunduan përndjekjen e terroristëve, vëllezërit...

Pakistan: Tetë të vrarë në sulm terrorist

Tetë persona humbën jetën, kurse 16 janë të lënduar në sulmet  me bomba para xhamisë shiite në qytetin pakistanez Ravalpindi. Siç bëjnë informojnë mediat lokale, sulmuesi me motor ka mbërritur në xhami, kurse bombën ka aktivizuar pasiqë është ndal nga kontrolli policor.