fbpx

СДСМ: Мнозинството ќе ги заштити државните интереси и ќе ја спроведе граѓанската волја

-

„Парламентарното мнозинство избрано од граѓаните на веродостојни избори мора да ги заштити граѓанските и државните интереси. Граѓаните и државата се под заложништво на Никола Груевски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, кои со насилство ги блокираат демократските процеси“, порача СДСМ во денешното соопштение, велејќи дека партијата и нејзиниот лидер се подготвени „за да се спасат од одговорност, да го блокираат целиот државен систем и да ги жртвуваат стабилноста на Македонија и егзистенцијата на луѓето“.

„Граѓаните гласаа против насилства, заложништва, криза, притисоци, против кршење на Уставот и на законите. Тие во огромно мнозинство избраа промени и заедништво и очекуваат квалитетен живот и евро-атлантски интеграции. Нивните 700.000 гласови се преточени во демократски формирано парламентарно мнозинство од 67 пратеници, кое има обврска да ги заштити граѓанските и државните интереси. Бидејќи се работи за неразумни политичари како Груевски и Иванов, парламентарното мнозинство постапува мудро за да ги заштити државата и граѓаните од насилството на криминалната група, која сака инциденти и не дозволува мирен трансфер на власта“, се вели во соопштението од Социјалдемократскиот сојуз.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Министерски совет: Остри осуди за руската војна во Украина и блокадата на ОБСЕ

Остри осуди за руската воена агресија врз Украина и за блокадата на функционирањето на ОБСЕ од страна на Русија беа испратени од говорниците на почетокот од Министерскиот совет на...