fbpx
Таг: државни интереси

таг: државни интереси

„Тврдокорните“ му порачаа на Нимиц да си замине од земјава и да си поднесе оставка

Стотина членови на неколку граѓански здруженија и нивни поддржувачи вечерва одржаа протест пред Собранието на кој го повикаа медијаторот во спорот со името, Метју Нимиц, да си замине од земјава, бидејќи, како што порачаа, немало да дозволат наметнато решение и промена на државното име. „Нимиц да се повлече од срамната, недостоинствена и за нас недозволива позиција на посредник во наметнат...

Иванов: Да ги надминеме поделбите и да се сплотиме околу државните интереси

Се надевам дека во годината што доаѓа ќе смогнеме сила да ги надминеме поделбите, да ги отфрлиме предрасудите и да се сплотиме околу државните интереси, истакна претседателот на државата Ѓорге Иванов во своето новогодишно обраќање до граѓаните на Македонија. Тој оцени дека изминатава година бевме соочени со многу предизвици и премрежија, а политичката атмосфера „непријатно се одрази на целото општество...

ВМРО-ДПМНЕ: Mакедонија станува жртва на антидржавното однесување на Заев и на СДС

„СДС молчеше по поставувањето на албанското знаме во кабинетот на претседателот на Собранието. Сега СДС молчи и на изјавата на Талат Џафери дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него...

СДСМ: Мнозинството ќе ги заштити државните интереси и ќе ја спроведе граѓанската волја

„Парламентарното мнозинство избрано од граѓаните на веродостојни избори мора да ги заштити граѓанските и државните интереси. Граѓаните и државата се под заложништво на Никола Груевски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ, кои со насилство ги блокираат демократските процеси“, порача СДСМ во денешното соопштение, велејќи дека партијата и нејзиниот лидер се подготвени „за да се спасат од одговорност, да го блокираат целиот...

ВМРО-ДМПНЕ: СДСМ не може да ги плаќа своите долгови со националните и со државните интереси

„Ако СДС некому нешто должи, нека се раздолжи со парите на криминогеното раководство на СДС. Не може своите долгови СДС да ги плаќа со националните и ос државните интереси на Македонија“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска во соопштението насочено кон политичкиот противник, Социјалдемократски сојуз на Македонија. „Народот на 11 декември не гласаше за бинационална држава. Народот не гласаше за двојазичност, за менување...

СДСМ: Груевски мора да прифати дека е опозиција и мирно да ја напушти власта

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да прифатат дека се опозиција и достоинствено да ја напуштат власта, што ја узурпираат четири месеци, без дозвола на граѓаните, се вели во реакцијата на СДСМ на денешната прес-конфереција на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Јовановски. „Лагите повеќе не поминуваат ниту кај граѓаните ниту, пак, кај меѓународната заеница којашто повика на разум во интерес на стабилноста...

Г.г. Стефан: Тешко ги договараме работите од национален и државен интерес

Поглаварот на Македонската православна црква - Охридска aрхиепископија, г.г. Стефан, по служењето на архиерејската литургија во црквата „Пресвета Богородица“ во Тетово, по повод празникот Источен Петок, во својата беседа повика на обединување на македонскиот народ и на заштита на државните интереси. - Ние, но особено други забележале дека сме добродушен, кроток, гостопримлив народ. За други сме подготвени да дадеме сè...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара избори, кризата наметната од СДСМ мора да заврши

Оваа криза наметната од СДС мора да заврши, народот бара избори, на кои ќе се изјасни и ќе знае за што гласа, стои во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Алудирајќи на премиерот на Албанија, Еди Рама, од партијата велат дека човекот што стои зад тиранската платформа продолжува да ја промовира соросовата политика на предизвикување на конфликти, со уште поопасни ставови како...

СДСМ: Новата влада ќе се грижи за потребите на граѓаните и за државните интереси

„Во следниот период, многу бргу граѓаните ќе ја добијат својата влада според деловникот, Уставот и законите. Новата влада ќе се грижи за нивните реални потреби и за државните интереси и тоа е врвен приоритет што ќе се оствари“, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. Во него се додава дека „работниците ќе добијат зголемување на минималната плата на 12.000 денари...

ВМРО-ДПМНЕ: Доаѓаат локални избори, разбирлив е стравот на СДСМ

„Соберете храброст и соочете се со македонскиот народ. Извадете ја платформата и срамниот договор на виделина. Нека гласа народот. Наше е да го послушаме“, велат во редовното утринско соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата нагласуваат дека е неприфатливо „виткањето кичма“ со државните и национални интереси. „Доаѓаат локални избори. Разбирлив е стравот што го има СДСМ. Знаат дека платформата од Тирана е катастрофална за...

Иванов не му го даде мандатот на Заев оти го уривал суверенитетот

„Нема да го дадам мандатот на човек или партија кој има платформа за уривање на суверенитетот, интегритетот и на самостојноста на Македонија. Со темелните вредности на државата никој нема право да тргува“, рече претседателот Ѓорге Иванов на денешното обраќање пред јавноста. - Со преговарање за постизборна платформа на туѓа држава, се загрозуваат унитарноста и суверенитетот на државата. Тоа ќе бидат катастрофални последици...

На свадба пукал со автоматска пушка, го пренесувале на Фејсбук

СВР Велес - Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје поднел кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште во општина Чашка, поради постоење основи на сомнение за...