fbpx

„Самит 100“: Скопје ќе биде промовиран како „е-град“

-

Скопје вечерва ќе биде промовиран како „е-град“ во рамките на проектот „Едисон“, кој подразбира електрификација на регионот.

Ова беше најавено на„Самит 100“ за бизнис-лидери на Југоисточна Европа, на кој една од главните теми е токму овој проект.

Претседателот на управниот одбор на „Самит 100“ и генерален директор на „Алкалоид“, Живко Мукаетов, нагласи дека е важно што во регионот почнува проектот за електрификација „Едисон“ и информира дека веќе се работи на тоа што побргу да се направат законски решенија што ќе го следат овој проект.

Потпретседателот на управниот одбор на „Самит 100“, Изток Селјак, најави дека во следните 10 години ќе се случи револуционерна промена од користењето фосилни на користење нефосилни горива. За таа цел е и, како што кажа, формирана платформата „Едисон“, која претендира да го претвори регионот во лабораторија на идната зелена мобилност.

– „Едисон“ веќе здружува 50 компании, универзитети и институти во Словенија, а сега се проширува и низ цела ЈИЕ, преку концептот „Едисон е-сити“, со лансирање инфраструктура на полначи за електрични зелени возила, зелени такси. Сакаме да ги поттикнеме и индустријата и производството да го искористат „Едисон“ за нови иновативни решенија и зелен коридор од Љубљана до Скопје, Приштина и до Тирана во должина од 1.400 километри – изјави Селјак.

Во имплементацијата на проектите на располагање се фондовите од Европската Унија кои, како што беше кажано на самитот, малку се искористени и потребна е поголема апсорпциона моќ за нив.

Во однос на формирањето заедничка транспортна заедница, Мукаетов рече дека е потребна хармонизација на одредени законски решенија во регионот за да нема застој на границите како за протек на стока, така и на луѓе. Тој додаде дека на тој начин компаниите ќе можат да го обезбедуваат кадарот што им недостига од регионот.

Бизнисмените забележаа дека поврзаноста на регионот уште не е инфраструктурно комплетна, посочувајќи дека нема авионска линија до Подгорица и до Сарево, до кои се патува од 10 до 12 часа.

„Самит 100“ има рекорден број учесници, односно 175 пријавени, претставници на 50 регионални компании и 100 новинари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...